Jak změnit název wifi u routeru či hotspotu

Jak změnit název wifi u routeru či hotspotu

Když se poprvé připojíte na váš nový Wi-Fi router nebo na nově vytvořený hotspot, zpravidla vidíte název tohoto zařízení tedy název routeru či hotspotu. Vaše připojení se tedy může jmenovat například TP-LINK_336C nebo přiděleným identifikátorem od vašeho providera třeba UPC_326359. Kromě toho, že sousedi mohou mít velmi podobný nebo totožný název připojení, nemusí se vám prostě jeho název líbit a pak je načase jej změnit.

Jak jej tedy změnit?

1. Nejprve je nutné zapnout některé ze zařízení, které je připojeno k danému routeru a samozřejmě mít zapnutý router.

wifi připojení

2. Je nutné si zjistit IP adresu vašeho routeru.  Tu můžete zjistit buďto z manuálu, který byl součástí balení vašeho nového routeru, dále pak online nebo si ji můžete zjistit sami přímo ve vašem zařízení.

 • V operačním systému Windows ji zjistíte tak, že si otevřete nabídku Start. Zde zadáte “command prompt”, tedy vyhledáte ji ve vašem počítači. Jakmile váš počítač tuto aplikaci najde, klikněte na ni a následně zadejte příkaz “ipconfig”. Zde následně hledejte číslo vedle výchozí brány, které bude pod nadpisem Wireless LAN. Toto číslo si zkopírujte pravým tlačítkem myši. Někdy je nutné kopírovat klávesovými zkratkami Crtl+C a Crtl+V.
 • Další možností jak IP adresu ve Windows zjistit je stisknout Windows klávesu, která se nachází vlevo od mezerníku. Tuto klávesu přidržte a zároveň stiskněte klávesu R. Otevře se vám dialogové okno Spustit, zde do políčka spustit napište cmd a stiskněte tlačítko OK. Následně se vám otevře černé okno, které je nadepsané správce, zde napište příkaz “ipconfig”. Zobrazí se vám informace o současném připojení a bude vás zajímat Výchozí brána – toto je IP adresa vašeho routeru.
 • V operačním systému Mac otevřete nabídku Apple menu, kde zvolíte Systémové preference. Následně pak klikněte na Síť, zvolte možnost Pokročilé, vyberte kartu s označením TCP/IP a napravo se nachází číslo. Toto číslo si zkopírujte za pomoci klávesových zkratek Cmd-C a Cmd-V.

Mezi běžné IP adresy, které se u routerů objevují, patří následující:

 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1
 • 192.168.2.1
 • 10.0.0.1
 • 10.0.1.1

3. Otevřete si váš webový prohlížeč, můžete použít ten, který používáte běžně nejen ty výchozí. Do adresního řádku, tedy tam, kam běžně píšete webovou adresu vložte nebo ručně napište číslo, které jste nalezli v minulém kroku. Otevře se vám stránka s nastavením vašeho routeru.

nastavení hesla internetu

4. Pravděpodobně budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů. Buďto jsou již přednastavené a naleznete je v manuálu, pravděpodobněji je vám však poskytne váš zprostředkovatel internetového připojení. Mezi nejčastěji užívané přednastavené přihlašovací údaje patří následující:

 • Přihlašovací jméno: Admin, Heslo: Admin
 • Přihlašovací jméno: Admin, Heslo: políčko nechte prázdné

Může však také nastat případ, kdy si přihlašovací jméno a heslo musíte nastavit a je důležité si tyto údaje do budoucna zapamatovat.*

5. Nejprve je nutné, abyste zvolili název vašeho routeru. Musíte si však uvědomit, že v této fázi se bude vlastní nastavení vždy trochu lišit, protože každý router je jiný. U některých typů zvolíte možnost Nastavení jindy stačí pouze zvolit název routeru, abyste dostali do základního nastavení vašeho routeru.

6. Nyní potřebujete najít pole SSID. Název tohoto pole se může lišit, mezi běžná označení patří Název sítě, Název bezdrátové sítě, Název routeru či podobné názvy. V tomto řádku již bude nějaký text, který označuje vaši současnou síť.

7. Smažte jej a můžete zadat nový název vaší bezdrátové sítě. Název, který zadáte uvidíte při připojování k síti. Tento nový název si uložte za pomoci tlačítka “Uložit”, “Uložit změnit” nebo se také můžete setkat s ikonkou diskety či zeleného háčku. Opět záleží na modelu daného routeru.

*V případě, že byste si přihlašovací údaje nezapamatovali a do budoucna je potřebovali je nutné provést restart routeru do továrního nastavení. K tomu slouží tlačítko reset na routeru.

Jaké jsou nejoblíbenější názvy?

Když už víte, jak si název svého Wi-Fi připojení změnit, vzniká ještě jedna důležitá otázka a tou je jaký název zvolit. Když si sednete v sídlišti před panelák a najdete si dostupné Wi-Fi sítě najdete minimálně jednou název sítě Doma, pak různá příjmení, dozvíte se také kolik lidí tady fandí, kterému týmu. Prostě U Nováků nebo Slavista patří mezi velmi oblíbené názvy sítí. Docela běžný  je také název Default, Disconnected nebo “Sem nelez.”

Setkáme se však také s názvy, které slouží jako vzkazy sousedům, např. “Omlouváme se za hlučný sex” a odpověď: “Váš sex opravdu slyšíme”.

Někdy názvem WiFi sítě můžete předat i vzkaz nebo nápovědu v rodině, třeba: “Mami tady se připoj”, “Umyj nádobí dostaneš nové heslo” nebo “Nejdřív úkoly potom net”.

Název vaší sítě by měl být odlišný od ostatních, abyste mohli svoji síť jednoduše identifikovat. Dopředu byste si měli uvědomit, že název vaší sítě je většinou veřejný a nemělo by se jednat o název, který je pohoršující nebo protizákonný.

Na sociálních sítích se také šíří historky, o tom, že majiteli připojení, které nebylo zabezpečeno někdo poslal vzkaz ve tvaru: “Zabezpeč si WiFi, de.ile”.

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že názvy sítí jsou opravdu rozličné a fantazii se meze nekladou.

Skrývat Wi-Fi síť?

V současné době se množí dotazy ohledně skrytí bezdrátového připojení. To je samozřejmě možné, jen je to pravděpodobně zbytečné, navíc může být problematické se k síti znovu připojit. Není zas až tak důležité mít skrytou síť, ale spíše mít nastavené silné heslo. Pokud, ale i tak trváte na skrytí své WiFi sítě, pak je postup stejný jako ten výše uvedený až po krok šest. V nastavení SSID zatrhnete políčko s volbou Hide SSID.

Jak změnit název u Hotspotu?

Stále populárnější je využívání zařízení s Wi-Fi připojením jako tzv. hotspotu někdy taky nazývaného tetheringu.  Z počítače, notebooku, tabletu nebo mobilu si vlastně uděláte vlastní router a můžete sdílet i svá mobilní dat s přáteli nebo rodinou. Hotspot funguje přes USB, přes Wi-Fi a přes Bluetooth. Nastavení názvu sítě u hotspotu je velmi jednoduché když spouštíte hotspot název si sami nastavujete, Název vám tedy není přidělen, tak jako u Wi-Fi připojení. Jestliže si jej chcete změnit po nějaké době je nutné vstoupit do nastavení hotspotu.

 • U zařízení s operačním systémem Windows zvolíte Start, následně Nastavení dále zvolíte Síť a internet a pak Mobilní hotspot. Vyberte možnost upravit a zde můžete zadat nový název sítě.
 • U zařízení s operačním systémem Android musíme zvolit Nastavení, dále pak Bezdrátová připojení a sítě, následně Sdílené připojení a přenosný hotspot a zde upravit název sítě. U některých zařízení není možné tímto způsobem změnit název sítě a je nutné změnit název vlastního zařízení, které vysílá jako hotspot.
 • U zařízení s operačním systémem Mac změníte název hotspotu v jeho nastavení, kam se dostanete přes volby Nastavení, pak Mobilní data a následně klikněte na Osobní hotspot. Zde pak naleznete také jeho nastavení.

1 komentář k Jak změnit název wifi u routeru či hotspotu

 1. Chybí tady, jak nastavit router pro mobily !
  – K PC ho mám připojený natvrdo.
  – Ale jak ho nastavit s heslem pro mobil s Androidem ?
  (Když tady píšete: zadat jméno i heslo stejné a ve druhém řádku: “Heslo: políčko nechte prázdné”.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *