Jak správně kouřit dýmku

Kouření je zdraví škodlivý návyk, prostoupený napříč všemi vrstvami společnosti. A kuřáctví samo o sobě má vícero podob. Tabákový průmysl zastupuje nespočet více či méně renomovaných značek a tak si kuřák může postupně sám vybírat, které přijde na chuť (či která ho více marketingově upoutá).

Existují i jiné možnosti – například řezaný tabák k ruční výrobě cigaret. Na tabák nepřestupují jen lidé, kteří chtějí ušetřit. V nabídce trafik jsou i tabáky drahé, nabízející lepší chuť a zvýšený kuřácký požitek oproti průmyslovým cigaretám. A pak lze nalézt (kromě šňupacích a žvýkacích) také tabáky dýmkové. Ty se k balení cigaret opravdu nehodí – jsou to tabáky určené pouze do dýmek.

Dýmka versus cigareta

Cigareta a dýmka spolu kromě tabáku a nikotinu nemají nic společného. Základní rozdíl je v samotném kouření, kdy se kouř z dýmky, na rozdíl od cigarety, zásadně nešlukuje. Nedostává se tedy ve velkém množství do plic, ale zůstává pouze v dutině ústní. Dalším dost zásadním rozdílem je samotná délka doby kouření. Zatímco totiž cigareta se dá vykouřit zhruba za tři minuty, dýmku můžete kouřit i déle než hodinu. Naopak, na žádné minutkové pokuřování dýmka není, i když dají se sehnat speciální malé dýmky opravdu pouze na pár potáhnutí.

Už ze základních rozdílů jasně vyplývá fakt, že kouření dýmky chce čas a trpělivost. Čas proto, že tabáku je v dýmce docela dost a musí prohořívat postupně a pomalu. Trpělivost zase proto, že naučit se kouřit správně dýmku vyžaduje trénink a praxi. Od běžného kouření cigaret se výrazně liší. Pokud se rozhodnete zkusit dýmku, počítejte s tím, že to určitě nepůjde napoprvé. Už jenom k dobrému nacpání dýmky tabákem člověk potřebuje mít nějaké zkušenosti za sebou.

Začínajícímu dýmkaři se hodí poradit, aby si dýmky pořídil minimálně dvě. Jedním ze základních pravidel totiž je, že dýmka by měla alespoň jeden den odpočívat. Na začátek je také lepší sehnat si dýmky starší, už používané. Nová dýmka se totiž musí zakouřit, což vyžaduje zkušenosti a soustředěnost. Navíc kouření z nové dýmky naprosto není chuťově dobré, bez ohledu na to, jaký použijete tabák.

Začínáme s dýmkou

Zpočátku se kouření z dýmky nezdá nic moc, ale pokud prokouknete způsob, jak to činit správně, ručím Vám za to, že na dýmku nedáte dopustit. Kouření se s dýmkou stává něčím úplně jiným. V podstatě časem objevíte, že se jedná o jakýsi rituál. Je třeba si totiž nachystat tabák, správně a pečlivě nacpat dýmku a pořádně ji zapálit.

dýmka

Ono zapálení dýmky není žádná sranda. Zapalujeme nejlépe s použitím zápalky nebo pomocí speciálního zapalovače, přičemž je třeba dbát na to, aby hořel tabák po celém povrchu, nikoliv jen uprostřed. Kotel v dýmce musí prohořívat pomalu, postupně a hlavně jako celek. Během zapalování je třeba dusátkem tabák tlačit zpátky do kotle dýmky. Tabák je třeba dusat i během kouření, s přibývající praxí člověk časem přijde na to, jak často a jak moc.

Jistě jste si, zejména v televizi či na dobových fotkách, všimli, že dýmky jsou částo drženy v dlani či prstech za jejich kotel. Je k tomu totiž důvod. Tahat kouř z dýmky chce jistou dávku citu a navíc je třeba dělat přestávky. Když držíme kotel dýmky v ruce, cítíme, jak moc se zahřívá. Když už hřeje moc, dýmku na chvíli odložíme. Až trochu schladne, odklepneme zlehka popel, opět si ji zapálíme a můžeme bafat. Dokud nás opět nezačne hřát do ruky.

Není žádnou chybou kouřit dýmku déle než hodinou a vícekrát si ji zapálit. Naopak, chybou by bylo snažit se bez předchozích zkušeností dýmku vykouřit na jedno zapálení – za prvé to není příliš reálné, za druhé to ničí dýmku a nepřináší to ten pravý kuřácký požitek.

A jak je to vlastně u dýmky s působením nikotinu? No, v zásadě dost odlišné od klasických cigaret. Nikotin se totiž při kouření dýmky vstřebává poněkud pomaleji. Pokud mohu z vlastní zkušenosti soudit, je nástup nikotinového uspokojení u dýmky sice poněkud delší, ale stejně jako celý kuřácký prožitek je v konečném výsledku intenzivnější, než jsou cigaretoví kuřáci zvyklý.

Dalším takovým faktem, souvisejícím s kouřením dýmky je ten, že pokud přecházíte z cigaret, časem si budete muset vybrat. Buď dýmku, nebo cigaretu. Málokdo kouří dlouhodobě obojí. Konečný výběr bude hodně záviset na povaze a životním stylu konkrétního kuřáka. Někdo prostě bere nikotin jako obyčejnou spotřební látku, kterou tělu rychle dodá, kdykoliv potřebuje. Na druhou stranu někdo tento prožitek chápe jako jakousi vyšší slast, něco, co si dopřeje stejně, jako si dopřeje dobrou knihu, horkou koupel, nebo kvalitní film. Je na každém, jak se rozhodne. A samozřejmě, nejlepší rozhodnutí je nekouřit vůbec.

5 komentářů k Jak správně kouřit dýmku

 1. Dobrý den, chtěl bych vědět jestli veliký rozdíl mezi dýmkou a elektronickou dýmkou. Zvažoval jsem, že bych ji pořídil dědovi k narozeninám, ale jestli je to moc odlišné, tak to určitě použije pouze jednou. Já osobně se v tom nevyznám. Už je mu skoro 80 a zdraví už nemá nejlepší, takže mě právě zaujaly

 2. Zdar jmenovče
  můj názor je,že dýmka na tabák je zdravější,levnější a bezpečnější.Ta elektronická má spoustu – .Tabákové náplně tedy e-liquid,jsou toxická látka,pravda někteří budou proti,ale testy a zákaz prodeje v některých zemích hovoří jasně.
  Nemusíš ji neustále dobíjet,kupovat cartomizéry náplně e-liquidy a klasická dýmka ti nemůže explodovat do obličeje,jak už se párkrát stalo u el.cigaret.
  Myslím si ,že pro tvýho dědu bude jednodušší a zajimavější,zapálit si klasickou dýmku.
  (dýmka+- 500,- tabák+- 250,- dusátko+- 15,- filtry+- 30 zápalky+-5,-)
  Měj se a pozdravuj dědu.

 3. A má tu někdo zkušenost jaký je rozdíl chuti té elektronické dýmky a klasické? Vždyť to musí být uplně jiný požitek nebo se mýlím? Díky za odpověď

 4. Klasická dýmka je jednoznačně lepší. Lepší chuť (záleží na tabáku), větší relax a požitek. Kouřil jsem oboje, ale věř mi, že jakmile vyzkoušíš dýmku a přes pár úskalí u ní vydržíš, stane se tvým životním stylem a dokonce, dovolím si tvrdit, i životní láskou. Když už kouřit, tak ať to má šmrnc a ať to chutná. Toť můj názor i zkušenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *