Povinná četba ke stažení

Článek, co se vám hodí zejména k maturitě z češtiny. Poradíme vám, kde si stáhnout všechny knihy, které jsou potřeba přečíst v rámci povinné četby pro gymnázia a střední školy.

Knihy do mobilu i na počítač

Místo chození do knihovny nebo nákladného nákupu knih správný student udělá co? No podívá se samozřejmě do internetu a stáhne si knihy do počítače nebo do mobilu, samozřejmě! Vzhledem k tomu, že hodně toho, co se v češtině probírá, se týká literatury napsané hluboko v minulosti, s autorskými právy u těchto svazků problém není a proto se dají naprosto legálně stáhnout. Co se týká dvacátého století, tak tady lze legálně šířit jen ty knihy, od smrti jehož autora uplynulo 70 a více let.

To (aspoň tedy ve chvíli psaní tohoto článku) zatím není tedy zas až tolik, ale třeba Čapek už mezi volně šiřitelné autory patří. U současných autorů je to složitější, ty se dají stahovat buď placené ze stále rostoucího počtu webů prodávajících ebooky,  případně i ty někteří spisovatelé uvolňují do éteru zadarmo bez poplatků, takže se dá s trochou štěstí pokrýt zcela legálně i tyhle položky povinné školní četby bez potřeby poškozování něčích autorských práv nebo nákupu čehokoliv.

O elektronických knihách, co se dají zadarmo stáhnout, jsme už psali dříve, zde tedy ještě jednou seznam zdrojů, na které se můžete obrátit, až budete chtít stáhnout si něco do školní čítanky nebo k maturitě:

mlp.cz – portál městské knihovny Praze, kde najdete velké množství e-knih – od záležitostí jako jsou Staré pověsti české až po dílo Karla Čapka

books.google.com

ulozto.cz – web na sdílení souborů, kde najdete i řadu knih v pdf

online.bible21.cz – online přístup k nejnovějšímu překladu Bible

Když nechcete číst, poslouchejte

Pro chvíle poslechu v autobusu, tramvaji nebo metru přes mobil nebo přehrávač ze sluchátek se vám pak hodí vychytávka, kterou připravil Český rozhlas. I o ní jsme už na těchto stránkách mluvili, a to sice v souvislosti s tím, kde se dají dostat audioknihy ke stažení. Načtených knih je poměrně dostatek, pokrývají spektrum od Němcové po Škvoreckého, stranou nezůstal ani třeba náš nejstarší kronikář Kosmas.

http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/portal/

5/5 - (1 vote)

3 komentářů k Povinná četba ke stažení

  1. Pro mě povinná četba = babička Boženy Němcové forever 😀 Sultán a Tyrl, bez nich by to nešlo

  2. Také jsem četla Babičku od Boženy Němcové 🙂 . To se četlo samo. Všechny knížky jsem si půjčila z knihovny. Nedokázala bych sedět několik hodin u počítače a z něj je číst. Stačilo mi, že jsem pak na počítači sháněla rozbor děl. Nakonec to byl ale celkem fofr, protože jsem nejdřív objevila rozbor knížky Obsluhoval jsem anglického krále a pak i ostatních knížek, co jsem četla, takže jsem si ulehčila hodně práce 🙂 .

  3. Teda musím říct, že povinná četba nikdy nepatřila mezi moje nejoblíbenější knihy. Ale postupem času zjišťuji, že jsou tam fakt super díla. 🙂 Hlavně nadčasová. Ono to má asi svůj důvod, že nám to dávali na gymplu číst. A tak si říkám, že největší problém bylo vlastně asi to, že to byla povinná četba. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *