Jak na mezinárodní datový roaming

V tomto článku vám poradíme, jak se připojit přes mobil na internet ze zahraničí, nabídku datových tarifů pro tyto účely i toho, jak si nastavit přístup tak, abyste během dovolené nebo jiného zahraničního pobytu finančně nevykrváceli kvůli několika kilobytům stažených při kontrole emailů.

Vodafone

Vodafone

Základním činitelem rozhodujícím o tom, kolik vás bude mobilní internet stát, je země, odkud se připojujete. Zóna v zásadě není ničím jiným, než seznamem zemí, kde se data účtují za stejnou cenu. U Vodafone jsou tři a mají následující skladbu:

Zóna 1

Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Martinik, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, ostrov Man, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie

Zóna 2

Albánie, Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Austrálie, Bahamy, Barbados, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Britské Panenské ostrovy, Curaçao, Černá Hora, Čína, Dominika, Dominikánská republika, Egypt, Faerské ostrovy, Grenada, Grónsko, Haiti, Indie, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Kajmanské ostrovy, Kanada, Korejská republika, Kosovo, Libanon, Makedonie, Maroko, Mexiko, Moldávie, Nový Zéland, ostrovy Turks a Caicos, Palestina, Srbsko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam, Západní Samoa

Zóna 3

Afghánistán, Alžír, Angola, Argentina, Arménie, Ázerbajdžánská republika, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Bhútán, Bolívie, Brazílie, Brunej, Demokratická republika Kongo (Zaire), Ekvádor, Fidži, Filipíny, Gabon, Gambie, Ghana, Gruzie, Guatemala, Guinea, Guyana, Honduras, Hongkong, Chile, Indonésie, Irák, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Kamerun, Kapverdy, Katar, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Laos, Libye, Macao, Madagaskar, Malajsie, Malawi, Maledivy, Mauricius, Mongolsko, Mosambik, Namibie, Nepál, Niger, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Panama, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, Rwanda, Salvador, Středoafrická republika, Saúdská Arábie, Senegal, Seychely, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Sýrie, Tádžikistán, Tajwan, Tanzánie, Thajsko, Togo, Tonga, Turkmenistán, Uganda, Uruguay, Uzbekistán, Vanuatu, Venezuela, Zambie – do této zóny se počítá také účtování za hovory uskutečněné v mezinárodních vodách a na palubě letadel (nikoliv při volání na letišti, ale v případech, kdy je přímo na palubě letadla vysílač mobilního signálu, mobilní BTS stanice)

První skupinou nabídek, které Vodafone poskytuje, jsou “výkonnostně” účtované datové balíčky. Jinými slovy: podle toho, jak velký objem dat v zahraničí vyčerpáte, tolik zaplatíte. Jedná se o tyto tarify:

 • Připojení ze zahraničí na den – předplacený limit 50 MB na den. Pokud z něj vyčerpáte méně než 5 MB, máte slevu – pokud vyčerpáte naopak více, platíte za každý stažený megabajt.
  Ceny v době psaní článku:
  Zóna 1: 80,67 Kč do 5 MB, nad 5 MB 272,25 Kč
  Zóna 1+2: 161,33 Kč do 5 MB, nad 5 MB 272, 25 Kč
  Zóna 3: 80, 67 Kč – každý MB stažený během připojení se chápe jako překročený
  Platba za překročené MB (stejná pro všechny zóny): 30, 25 Kč
 • Připojení ze zahraničí na stálo je tarif, ve kterém si na měsíc dopředu předplatíte objem 200 MB. Při překročení platíte za každý MB, cena se liší podle toho, v jaké zóně máte v úmyslu se připojovat.
  Ceny v době psaní článku:
  Zóna 1: 1613,33 Kč
  Zóna 1+2: 3226,67 Kč
  Zóna 3: 1613,33 Kč – platí se za každý MB
  Platba za překročené MB (stejná pro všechny zóny): 30, 25 Kč

Pozn.: Sdružený tarif pro země zóny 1 a 2 je spojen proto, že řada těchto zemí spolu sousedí – pokud tedy budete mezi nimi cestovat a budete se potřebovat připojit na internet jak ze zemí v zóně 1, tak ze zemí v zóně 2, nemusíte platit dva tarify (zvlášť pro připojení v zemích zóny 1 a zvlášť pro připojení ze zemí v zóně 2), ale můžete využít tohoto sdruženého tarifu.

Další skupinou nabídek Vodafonu jsou jakési “hybridní” tarify, které pro výpočet útraty používají datový tarif a FUP (předplacený datový limit) používaný pro připojování v České republice. Konkrétně jde o tyto nabídky:

 • Passport data na den – za jednorázový poplatek máte na jeden den v zahraničí “zapnut” tentýž tarif, jaký používáte běžně během připojování v ČR. Například: máte zaplacen měsíční objem dat k čerpání 150 MB. Když se připojíte ze zahraničí, data se vám odečtou z měsíčního limitu a po navrácení zpět do Čech pokračujete v čerpání z tohoto balíčku.
  Cena za službu v době psaní článku: 50,42 Kč na den.
 • Passport data na stálo – jedná se o totožnou nabídku jako Passport data na den, tj. služba umožňuje připojovat se na internet ze zahraničí tak, aby se data čerpala z FUP používaného z domácího tarifu. Označení “na stálo” znamená, že se služba účtuje po měsíci, nejedná se tedy o jednorázovou službu aktivovanou na jeden den, jako tomu bylo v případě služby Passport data na den.
  Cena za službu v době psaní článku: 352,92 Kč na měsíc

O2

o2

Zóny u O2 jsou tři. Pro účely některých tarifů se používá ještě jeden typ členění – a to sice na Evropu (který platí pro země zahrnuté v zóně Evropská unie +  Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island) a Svět (zbytek zemí). Aktivaci nějakého datového tarifu je vhodné zvážit proto, že pokud není žádný aktivován, platí se data podle množství přenesených kB.

Evropská unie

Azory (Portugalsko), Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kanárské ostrovy (Španělsko), Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Madeira (Portugalsko), Maďarsko, Malta, Martinik (Francie), Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Réunion (Franice), Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie

Zbytek Evropy

Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Herzegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Guernsey, Jersey, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, Monako, Ostrov Man, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina

Ostatní

Sem patří všechny ostatní, výše nevyjmenované země světa.

Když nemáte aktivovaný žádný balíček, platí se data po MB podle tarifu:

 • v EU – 14 Kč za MB
 • ve zbytku Evropy – 240 Kč za MB
 • ve zbytku světa mimo Evropu – 300 Kč za MB

Výhodnější je využít tzv. balíčků, které O2 nabízí. Balíček je v zásadě objem dat, který se dá spotřebovat za měsíc a jehož cena se odvíjí od toho, v jaké zemi bude datový limit uplatňován.

Pro Evropu (tj. země EU + Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island) platí následující ceny:

 • 50 MB – 100,83 Kč
 • 250 MB – 504,17 Kč
 • 500 MB – 1008,33 Kč
 • 1 GB – 2016,67 Kč

Pro ostatní země platí sazba:

 • 50 MB – 201,67 Kč
 • 250 MB –  1008,33 Kč
 • 500 MB – 2016,67 Kč
 • 1 GB – 4033,33 Kč

T-mobile

t-mobile

T-mobile dělí svět na tři zóny. Bez aktivace speciálního datového roamingu platíte po megabajtech, po aktivaci služby Travel&Surf (zasláním aktivační SMS na číslo 4603 nebo v samoobsluze Můj T-Mobile) se dají data čerpat výhodněji. Travel&Surf funguje tak, že vám umožní jednorázově vyčerpat určitý objem dat – když ho vyčerpáte, můžete si objednat přes Travel&Surf další přídavný objem na čerpání (opět SMSkou nebo přes samoobsluhu).

Zóna 1

EU, Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Andorra

Cena za 1 MB (bez aktivace balíčku): 14 Kč

Travel & Surf: do 3 MB – 24 Kč, do 20 MB – 70 Kč, do 50 MB – 185 Kč

Zóna 2

Zbytek Evropy, USA, Kanada, Rusko, Čína, Izrael, Egypt, Palestina, Hongkong

Cena za 1 MB (bez aktivace balíčku): 75 Kč

Travel & Surf: do 3 MB – 60 Kč, do 20 MB – 240 Kč, do 50 MB – 850 Kč

Zóna 3

Zbytek světa

Cena za 1 MB (bez aktivace balíčku): 360 Kč

Travel & Surf: do 3 MB – 180 Kč, do 20 MB – 725 Kč, do 50 MB – 2750 Kč

Ostatní operátoři

Pokud používáte některého z virtuálních operátorů, kteří hostují v domovské síti “klasického operátora”, nemáte většinou nabídku datového roamingu tak širokou, jako kdybyste byli přímo zákazníky Vodafonu, T-Mobilu nebo O2, ale virtuál zpravidla zprostředokovává pouze základní nabídku operátora, v jehož síti hostuje. Pokud tedy častěji cestujete do zahraničí a datový roaming je pro vás zásadní službou, většina těchto operátorů vás zatím zřejmě svou nabídkou příliš neosloví – zatím se více vyplácí pro tyto účely využít buď některého operátora z “velké trojky”, a nebo si v zemi, kde pobýváte nejčastěji, pořídit SIM kartu od místního poskytovatele internetu a připojovat se přes ní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *