Ochrana mobilu před viry

Jak chránit mobil před napadením viry? Má vůbec cenu do něj instalovat nějaký antivir? V tomto článku jsme se zaměřili na bezpečnost dat v chytrých telefonech.

iPhone & iPad

Pokud máte mobilní zařízení vybavené operačním systémem iOS – to znamená dotykový iPod, iPhone nebo iPad – pak byste měli být relativně v klidu. A to sice především díky tomu, že všechny aplikace, které se dají do nich instalovat přes Appstore, prochází nejprve kontrolou u Apple, který tam žádný malware nepustí.

Nicméně, i pro tato zařízení antiviry existují – mají smysl tehdy, když si třeba do iPhonu nebo iPadu stahujete soubory, které pak přenášíte do počítače s Windows. Tyto antiviry všechny soubory kontrolují a zabraňují tomu, aby se vám z telefonu nebo tabletu dostaly nějaké viry do počítače, pro většinu z nás tedy moc zajímavé nejsou.

Android

Android, to je ze zásady operační systém, který je otevřený: každý si ho může změnit jak chce a nainstalovat do něj, co ho napadne. Například: jak asi víte, pokud jste měli v ruce mobily s Androidem o více výrobců – každá firma, co dává do svých mobilů Android, si ho trochu upravuje. Co telefon, to trochu jiné menu, trochu jiná verze Androidu. Někdy je to výhoda, protože si člověk může vybrat telefon přesně podle jeho představ – ovšem z hlediska bezpečnosti tento otevřený přístup, až tak výhodný není. To zejména kvůli těmto dvěma problémům:

Každé zařízení (kromě řady Nexus) se aktualizuje až tehdy, když výrobce uvolní aktualizaci – to znamená: pokud se objeví nějaká bezpečnostní chyba, která by se dala vyřešit aktualizací na vyšší verzi Androidu, a vy máte zrovna mobil, pro který už výrobce aktualizace prostě nezvěřejňuje – tak máte prostě smůlu. (Jediná možnost, jak to řešit, pokud jste povahou trošku hacker, je vydat se na temnou stezku tzv. alternativních ROM – tj. přeinstalovat si mobil neoficiálním firmwarem. Pokud vás to zajímá blíže, tak zajděte na xda-developers.com a zabrouzdejte do vlákna věnovaného vašemu zařízení.)

Další problém je ten, že do Marketu se dostane prakticky cokoliv – politika Google na rozdíl od Applu není v tomto nijak restriktivní. Na jednu stranu je to super v tom, že nové aplikace přibývají jak houby po dešti – horší je to v tom, že takto mohou projít i různé nekalé programy, které přináší víc škody, než užitku. Tohle ohrožení skutečně není fiktivní – už několikrát se objevil malware, vydávající se za free verzi jinak placené hry, a pak posílala bez povolení placené smsky.

V zásadě jsou dva tipy trojských koňů, na které můžete narazit:

  • první skupina posílá bez vašeho vědomí výše zmíněné placené smsky
  • druhá posílá vaše data a informace z adresáře na server infiltrátora

Jak se tomu bránit?

  • pečlivě kontrolujte oprávnění, které dáváte instalovaným programům – pokud má hra umět posílat SMS, něco není v pořádku
  • sledujte hodnocení a komentáře uživatelů k programům na Marketu
  • kontrolujte výrobce programů, které stahujete
  • nainstalujte si antivir – doporučit můžeme komplexní ochranu, co poskytuje bezplatně avast nebo jednodušší avg – tyto antiviry fungují tak, že jednak kontrolují instalované programy a srovnávají je s databází škodlivých aplikací, a za další sledují činnost aplikací a při podezření z nekalého chování je blokují a hlásí

3 komentářů k Ochrana mobilu před viry

  1. Dobrý den byla jsem na stránkách Googlu a najednou mi Vyskočilova okno o tom že se mi do mobilu dostal vir tapsnake A nevím co s tím… Bojím se říct rodičům že mám v mobilu vír protože jsem byla na porno stránkách…. Prosím o pomocnou radu 🙁

  2. Dobrý den chtěl bych vás poprosit o radu vím že mám v mobilu vir ale nevím jak ho odstranit a dohání mě to k šílenství všude po ploše se mi ukazu návr o stažení aplikace s pornem prosím poraďtemi.

  3. Dobrý den potřebuji pomoci s telefonem Huawei yii dostal jsem tam virus a potřebuji ho odstranit. Mobil se mi seka a nefunguje. Zkoušel jsem všechno možné antivirové programy ale změna žádná. Telefon se mi velmi laguje. Prosím poraďte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *