5 tipů, jak si vyzdobit terasu

5 tipů, jak si vyzdobit terasu

Terasy jsou v poslední době stále žádanějším “doplňkem” domu. Jsou totiž podstatně větší než balkony a během léta zastávají jakousi funkci další místnosti, kde si můžete užít slunce i čerstvý vzduch. Umístění terasy je proto většinou jasné – navazuje na obývací pokoj nebo kuchyni a navazuje tak na celý obytný prostor. Jak si ale takovou terasu “vyšperkovat”, abychom se zde cítili dobře?

Květiny, bylinky a nápadité květináče

Rostliny jsou rozhodně jednou z věcí, které dotvářejí příjemnou atmosféru a jinak tomu není ani na terase. Zde se zaměřte nejen na okrasné kvetoucí druhy jako jsou muškáty či frézie, ale také na užitečné bylinky. Vysadit si dokonce můžete drobné ovoce či zeleninu, například jahody, borůvky nebo balkonová rajčata. Výborně vypadají také různé druhy sukulentů, které navodí “středomořskou atmosféru”.

Rostliny nevysazujte do starých plastových nádob. Ty jsou neestetické a při pobytu na terase vás jejich vzhled bude spíše rušit. Vsaďte na nápadité květináče z keramiky, jejichž barvy i styl mohou podtrhnout celý vzhled vaší terasy. Dobře vypadají i samo zavlažovací truhlíky v ratanové imitaci nebo závěsné kovové květináče s kokosovým vláknem.

Romantické osvětlení

Správně zvolené osvětlení nejen prodlouží každodenní pobyt na terase, ale vykouzlí tu správnou atmosféru při večerním posezení s přáteli či rodinou. Místo klasického stropního svítidla můžete použít žárovkové světelné řetězy a jako doplňkové osvětlení využijte solárních zápichů do květináčů.

Praktické zastínění

Stínění pro terasu může být nejen praktické, ale může se jednat také o příjemný doplněk. Kromě klasické markýzy nebo dřevěného přístřešku existuje celá řada dalších možností jako jsou designové zatahovací baldachýny, různé rolety či žaluzie. Stín mohou poskytovat také živé ploty z keřů nebo popínavé rostliny.

Zajímavé vodní prvky

Fontány, kaskády, pítka pro ptáky či zahradní vodopády mohou být originálním doplňkem. Zvuky tekoucí vody uklidňují a celá vodní plocha vytváří ve svém okolí příjemné mikroklima. Vybírat lze navíc z velkého množství variant, které se díky svým drobnějším rozměrům vejdou nejen do zahrady, ale i přímo na terasu.

Nezapomeňte na podlahu

Jakýmsi funkčním doplňkem či prvkem je také podlaha terasy. Konečný výběr většinou vychází z toho, zda je terasa krytá a spíše spojená s interiérem nebo je více součástí zahrady. Podlahu může tvořit klasická betonová či keramická dlažba, dřevěná terasová prkna, kámen nebo dokonce plastová krytina. U zastřešené terasy pak můžete pod posezení umístit i koberec, který dotvoří celkový styl výzdoby.

Rate this post

2 komentářů k 5 tipů, jak si vyzdobit terasu

  1. Dobrý den, děkuji mockrát za super tipy. Některé určitě využiji. My máme zatím částečně zařízenou terasu a rádi bychom ji konečně dokončili. Hodně jsme sháněli věci na terasu přes http://kuponozdroj.cz/, kde mají super kupóny. Hlavně tedy dekorace a světla. Nějaké doplňky ještě chybí, tak děkujeme mockrát za inspiraci. Mějte se. 🙂

  2. Světýlka udělají neskutečnou atmosféru, taky jsem si je na terasu pořídila a do toho máme ještě stolek, kde si můžeme udělat oheň. Ten miluju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.