Co dělat na mateřské

Co dělat na mateřské

Co dělat na mateřské? Tato otázka napadne každou z nás, a to většinou hned jak se dozvíme tu radostnou zprávu, že čekáme miminko. Ptáme se samy sebe: co budu dělat až tu bude to maličké stvořeníčko? Nebudu se nudit? Nebudou mi chybět lidé, které jsem pravidelně potkávala v práci? Přátelé? V dnešním článku se vás pokusíme inspirovat, co můžete na mateřské dělat a jak efektivně využít i krátké chvilky volného času. Věřte, že až se miminko narodí, budete mít volného času pramálo. Ale postupně si na sebe začnete zvykat a naučíte se nějaký čas ušetřit pro sebe. Jak jej tedy využít? Tak pojďme na to!

Co dělat na mateřské

Mateřská a volný čas

Představíme si některé aktivity, které mohou pro bezdětné ženy představovat klasické domácí práce. Pro maminky jsou to však často činnosti, při kterých se pěkně odreagují a zároveň tak vytvoří něco pro sebe nebo svou rodinu. Jak jsme psali již v úvodu článku, na mateřské zpočátku neočekávejte příliš volného času. Péče o miminko je náročná a jak se říká, na mateřské jste zaměstnána 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Avšak, až se s malým potomkem sehrajete a podaří se vám ušetřit trochu volného času, využijte jej efektivně a naplno! Vzdělávejte se, vyrábějte, odpočívejte, setkávejte se s přáteli, žijte jako nikdy předtím! Mateřství je nejkrásnější období ženy a vy máte právo si jej užít!

Učte se vařit nová jídla

S mateřstvím vaření často získává na úplně jiných rozměrech. Mnoha ženám se jednoduše zprotiví. Vařit pro manžela, vařit zvlášť pro dítě, často vaříte samy sobě zdravější variantu než svému muži. Najednou se přistihnete, že jste stále u plotny a jenom vaříte. Přitom právě vaření může být něčím jedinečným. Když není stále stejné a spojíte jej se sebevzděláváním. Pokud vám tedy miminko ještě neumožní opustit zdi vašeho bytu či domu, a jste nucená být doma, pusťte se do vaření jako profesionálka. Začněte experimentovat a učte se nová jídla.

Kdy jindy totiž uskutečnit trochu toho experimentování v kuchyni, než právě na mateřské? A abyste si také trochu odpočinula, zapojte ostatní děti, manžela nebo třeba pozvěte kamarádku a udělejte si dámskou jízdu u plotny. Vaření tak bude zábavnější a užijete si určitě spoustu legrace.

Ptáte se, co vařit, aby to bylo alespoň trochu zábavné a zajímavé? Co zkusit trochu asijské kuchyně? Nebo toužíte po něčem pálivém z Mexika? Můžete se pustit také do snadnějších jídel, uvařte třeba pravé italské špagety nebo upečte italskou pizzu. Fantazii se meze nekladou. Pozvěte sousedy nebo partu kamarádů na společnou degustaci, podávejte různé druhy vín, koktejlů nebo nealkoholických nápojů a z vaření si vytvořte rituál. Třeba se nakonec ve vaření natolik zlepšíte, že to jednou dotáhnete na vlastní restauraci. A to už zní jako cíl, za kterým si po celou dobu můžete jít!

Co dělat na mateřské

Úklid domácnosti

Úklid domácnosti mnoho žen přímo nenávidí. Je však spousta žen, které jej milují. Odreagují se při něm a po úklidu si užívají čistotu své domácnosti, uvaří si za odměnu dobrou kávu nebo nalijí decinku vína a kochají se dobrou prací, která je rozhodně vidět.

Pokud úklid domácnosti považujete za rutinní a nudnou činnost, stále je tu několik možností, jak si ho zpříjemnit. Co třeba uklízet při hudbě? Pusťte si svoji oblíbenou muziku, přidejte trochu pohybu (může vyústit až v tanec, který zlepšuje náladu) a uvidíte, jak se denní úklid rázem stane něčím mnohem příjemnějším. Při úklidu vám práci usnadní řada pomocníků do domácnosti. Skvělý je například robotický vysavač nebo pomocník na mytí oken. Díky nim si úklid užijete, budete ho mít rychleji hotový a zbyde vám ještě volný čas pro sebe.

Cvičením k dobré náladě

Možná nejste ten typ, který by se do cvičení hrnul nebo jste si sama sebe nikdy nedokázala představit v posilovně. Všechny domněnky teď na chvíli hoďte stranou. Pohybem a cvičením vyplavujeme z těla endorfiny, které s sebou přinášejí dobrou náladu, pocity štěstí a k tomu malou dávku závislosti na těchto příjemných pocitech. Proto mnoho lidí, kteří nikdy předtím necvičili, nyní navštěvují posilovnu nebo civčí doma, a to denodenně. Stačí tedy jenom překonat počáteční nechuť, strach či lenost a pustit se do krátkého cvičení, klidně doma na podložce. Nejen, že zpevníte svoje tělo, ale posílíte svoje zdraví a vykouzlíte si dobrou náladu.

Pohyb je velmi zdravý. Je pouze na vás, jaký druh cvičení zvolíte. Vše záleží jen na vašich možnostech. Pokud si denně najdete dvacet minut času, je to skvělé! Vytáhněte podložku, pusťte si video o cvičení nebo mrkněte na náš návod Jak cvičit doma s vlastní vahou a začněte. Jakmile překonáte první averzi, pak to již půjde samo. Pokud máte možnost hlídání miminka a posilovnu poblíž domova, můžete zamířit i tam. Atmosféra fitness centra vás jistě pohltí a cvičení půjde samo.

Pokud se na cvičení necítíte, můžete zvolit jiný druh pohybové aktivity. Začněte třeba jen procházkou lesem, parkem nebo městem. Stavte se na zmrzlinu nebo se jen vyvětrejte venku. Pokud jste ještě v očekávání miminka, můžete si projít určité trasy a naplánovat si, kam budete chodit s kočárkem. Jste-li čerstvá maminka, pohyb s kočárkem venku prospěje nejen dítěti ale i vám. Máte-li již větší děti, vezměte je ven na procházku, ať si hrají na čerstvém vzduchu.

co dělat na mateřské

Dámská jízda

Užijte si fajn den s kamarádkou! Narozením dítěte setkávání s přáteli nekončí, právě naopak. Můžete si společně zajít do kavárny na dobrou kávu (a jeden neškodný dortík) nebo kamarádku pozvat k vám. Vypovídáte se, svěříte se s trápením a přijdete na jiné myšlenky. Načerpáte tak úplně novou energii. Kamarádka vám může vnuknout zajímavý nápad nebo vás třeba inspirovat k nějaké aktivitě. Domluvte se například na společném cvičení nebo vaření. Nezáleží na tom, zda máte bezdětnou kamarádku nebo kamarádku s miminkem. Dobrá přítelkyně s vámi zůstane i v náročnějších časech a ráda vám miminko pohlídá.

Také můžete společně s děťátkem navštívit hrací centrum či dětský koutek, ke kterému většinou náleží kavárna. Tato alternativa je však pro větší děti, ne pro čerstvě narozená miminka.

Práce při mateřské

Rodičovský měsíční přáspevek se bohužel nepohybuje v závratných částkách. Naštěstí máte mnoho možností, jak si při mateřské přivydělat. Můžete se pustit do vlastní ruční výroby prakticky čehokoliv. Od šití oblečení pro miminka a děti, tvorby náramků a další bižuterie, až třeba po výrobu domácího mýdla. Stačí „být originální“ a nebát se představit okolí svůj nápad či myšlenku na podnikání.

Každá žena má v počátcích strach pustit se do vlastního podnikání a spustit prodej svých výrobků, ale v dnešní době je pro tuto činnost nejlepší čas. Své produkty můžete prezentovat na sociálních sítích, kde také získáte mnoho nových zákazníků. Start podnikání bude vyžadovat počáteční kapitál, hodně času a trochu nervů, ale poctivá práce přináší své ovoce.

Za vydělané peníze si pak můžete dopřát něco pro sebe nebo miminko, či si koupit pernamentku do fitness centra a začít cvičit.

Další možností, jak si přivydělat a neztrácet spojení s kolektivem, je nechat se zaměstnat. Pokud tedy máte možnost hlídání a nechcete ztrácet drahocenný čas, můžete si domluvit brigádu nebo zkrácený úvazek. Nejčastějšími nabídkami pro maminky jsou: úklid, výpomoc v supermarketech, kde je stále velký nedostatek pracovníků, kancelářská práce či obsluha v restauraci.

Kromě výdělku je výhodou práce při mateřské to, že neztratíte sociální kontakt s lidmi. Stále budete v pracovním nasazení a určitém životním tempu, na které jste byla před mateřskou zvyklá. Získáte-li práci v supermarketu, můžete od zaměstnavatele také obdržet určité slevy a různá zvýhodnění na nákup potravin, což do vaší domácnosti určitě přijde vhod.

Co dělat na mateřské

Cestování s miminkem

Naplánujte si s partnerem výlet a vyrazte navštívit hrad, zámek či zoologickou zahradu. O víkendu ráno si sbalte vše potřebné a hurá na cesty. Pokud si netroufnete s miminkem na dlouhou cestu, můžete objevovat okolí a poznávat místní krásy vašeho kraje. V létě se pak nabízí návštěva koupaliště. Chcete-li přijít na nové myšlenky a strávit poklidný víkend s rodinou, pronajměte si chatku u lesa či rybníka a vyrazte na menší dovolenou.

Vzdělávejte se

Volný čas využijte pro vzdělání. Pokud máte výuční list a toužíte po maturitním vzdělání, není nic jednoduššího, než se přihlásit na dálkové studium. V takovém případě budete navštěvovat školu jenom několikrát do měsíce, obvykle o víkendech. Také se nabízí možnost vzdělávacích kurzů, seminářů a online přednášek. Vyberte si téma, které vás zajímá a pusťte se do studia. Během mateřské se určitě najde mnohem více volných chvil k samostudiu, nežli když chodíte každý den od rána do večera do práce. 

Nejedna maminka díky sebevzdělávání získala po mateřské vysněné pracovní místo.

Odstartujte zdravý životní styl

Během mateřské je nejvyšší čas změnit životní styl. Protože když ne teď, tak kdy jindy? Zkuste se naučit myslet víc na sebe a pustit se do zdravějšího stravování a péče o své tělo. Jezte pravidelně několikrát denně, přidejte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. Omezte požívání alkoholu, sladkostí a uzenin. Vyřaďte bílé pečivo a naopak si častěji pochutnejte na tom žitném. Stravujte se kvalitně, do jídla přidávejte semínka a hodně pijte. Na pročistění organizmu je ideální voda s citronem. Chcete-li spálit nějaké ty kalorie, do stravy zahrnujte skořici, zázvor, chilli a dopřávejte si zelený čaj.

Otevřete si nehtové studio

Již v předchozí části článku jsme zmínili vzdělávání a různé vzdělávací kurzy. Skvělým krokem vpřed je se při kurzech zaměřit na nějakou činnost, kteoru byste se následně chtěla živit. Můžete tedy například navštěvovat kurzy pro kadeřnice, manikérky či pedikérky a další. Až se naučíte vše potřebné, můžete si otevřít vlastní nehtové studio. K tomu budete samozřejmě potřebovat prostory a kapitál do začátku, pokud však disponujete ve svém domě místností navíc, část problému je vyřešena.

Budujte vztah s partnerem

Na mateřské se běžný partnerský život často otočí vzhůru nohama. Avšak, bývá to tak pouze zpočátku, po porodu miminka. Postupně si partenři zvyknou na novou situaci a přizpůsobí se. Vaším a partnerovým úkolem je nezanedbávat se a najít si čas pro sebe. Váš vztah potřebuje péči a nové impulsy tak, aby nezevšedněl. Najděte si každý den chvilku pro sebe, popovídejte si, uvařte si dobrou večeři a buďte jen tak spolu. Postupně získáte každým dnem více a více času, který pak využijte na budování vztahu. Vyrazte společně na výlet, na večeři do restaurace nebo na menší dovolenou.

Co dělat na mateřské

Záliby a volný čas na mateřské

Každý z nás má nějakou zálibu nebo koníček, který ho naplňuje. Během mateřské možná to, co máte ráda, trochu zanedbáváte. Přitom spoustu činností lze vykonávat i s miminkem. Jen je třeba najít nějaký kompromis a průběh záliby miminku přizpůsobit. Pokud ráda malujete nebo čtete, miminko vám v tom pravděpodobně bránit nebude. Máte-li ráda jízdu na koni a nyní s čerstvě narozeným miminkem si nedokážete představit, jak byste celou „akci“ provedla, dejte tomu čas. Vyčkejte, až si na sebe s miminkem zvyknete a poté se zkuste ke své zálibě postupně navrátit. Poproste například kamarádky nebo partnera, aby vám dítě pohlídaly. Vyhraďte si pro sebe alespoň několik hodin týdně, které budou pouze vaše. A dělejte to, co vás baví.

Také si můžete pořídit psa a při procházkách s kočárkem jej venčit. Budete tak trávit venku více času a věřte, že pejsek vás rozhodně zabaví na dlouhé hodiny.

Péče o sebe

Určitě vám je věta tohoto typu povědomá: „Už bych potřebovala jít ke kadeřnici, ale to ještě počká.“ nebo „Měla bych si zajít na pedikúru, ale nemám čas.“ Čas jen pro sebe potřebuje každá z nás. Neodkládejte se tedy na druhou kolej a nezapomínejte na sebe. V konečném důsledku to vede k mnohem horším následkům, nežli si vůbec dokážete představit. Začnete-li zanedbávat péči o své tělo i o svou duševní stránku, brzy přijdou chmurné myšlenky, špatné nálady a pocity méněcennosti. Tomu musíte za každou cenu zabránit. Alespoň jednou týdně si udělejte zkrášlovací den, dejte si vanu plnou pěny, peeling, masku na vlasy i na obličej a na závěr si nalakujte nehty. Vytvořte si takový malý rituál, díky kterému se budete cítit skvěle.

Odpočinek, spánek a relaxace na mateřské

Co dělat na mateřské

Možná už sama nevíte, co tato tři slova znamenají. Věřte, že pokud se vám podaří dopřát si alespoň chvíli odpočinku během dne (například když manžel nebo babička miminko pohlídají), budete se cítit svěže a navrátí se vám elán do života. Vše společně souvisí. Díky tomu totiž získáte chuť pustit se do výše zmíněných aktivit.

Pokud jste již opravdu na pokraji sil, dopřejte si s partnerem wellness víkend nebo si sama zajděte na masáž či kosmetiku.

Závěr

Mateřství je nejkrásnější období, které může ženu potkat. Každá maminka se snaží dát svým dětem vše, co potřebují a co by si přály. Péči o rodinu berete jako samozřejmost, stejně tak byste ale měla pečovat o sebe a myslet na své potřeby. Dopřejte si čas jen sama pro sebe, udělejte si malou radost nebo si odpočiňte. Zasloužíte si to!

Rate this post

5 komentářů k Co dělat na mateřské

  1. Myslím si, že dost zajímavé tipy. Díky mockrát. To já si třeba teď na mateřské hodně krátím čas čtením různých bejby blogů a celkově webů kde najdu rady ohledně péče o miminka atd. Teď nedávno jsem například narazila na tento web http://www.jaknamiminka.cz/ a tam mají spoustu super článků. 🙂

  2. Na mateřskou už se velmi těším. Mít čas jen sama pro sebe, to bude vážně skvělé 🙂 Jen mám trochu strach z toho, až se to malé narodí. To ten čas nebude naopak vůbec na nic. A co hůř, od jedné své kamarádky jsem slyšela, že i taková banalita jako kojení, může být hodně nepříjemné. Ukazovala mi, že začala používat https://www.kojenibezbolesti.cz/bolestive-bradavky/ přípravky na zmírnění bolesti. Tak to vypadá, že než se to malé narodí, já se budu psychicky připravovat na to, co přijde potom.

  3. Do porodnice jsem se dostala o tři dny později, než jsem měla termín. Takže bych řekla, že je vlastně všechno v naprostém pořádku. A co se týče samotného porodu, tak to byla naprostá hračka. Už jsem byla na sále třikrát, takže jsem věděla, co mě čeká a vůbec mě to nebolelo.

  4. Při mateřské dovolené jsem se snažila si udělat čas na cvičení, abych měla dobrou fyzičku. Jediné, čeho jsem se musela vzdát na několik měsíců byla hra na surdo, kterému se věnuji již od dětství. Reggae a sambu jsem dceři pouštěla od narození, aby si zvykla na zvuk bubnu, na který jsem po necelém roce opět začala cvičit.

  5. Na mateřské jsem si to užívala a můj syn byl velice hodné miminko, takže jsem se mohla vrátit ke svým zvykům, což znamená, že jsem si pravidelně zacvičila, abych se vrátila zpátky do formy. Kila navíc šla pěkně dolů a já měla stejnou postavu, jako před porodem. Jediné, s čím jsem potřebovala pomoc, byla labioplastika, na kterou jsem se objednala zde .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.