Jak investovat do zlata v roce 2020? Jednoduchý návod pro každého!

Jak investovat do zlata v roce 2020? Jednoduchý návod pro každého!

Hledáte článek, který vám řekne, jak začít investovat do zlata? Pak jste tu zcela správně!

Samotná podstata investování do zlata je strašně jednoduchá… Stačí jenom nakoupit a poté prodat za vyšší cenu. Jelikož dlouhodobý trend zlata je růstový, může nakupování této komodity působit velice jednoduše, dokonce až jako sázka na jistotu.

Skutečně to není jaderná fyzika. Na druhou stranu tu ale je hned několik věcí, které byste měli vědět. Jaké to jsou, se dozvíte v tomto článku.

Možnosti investování do zlata

Nyní si bod po bodu projdeme věci, na které byste měli při investování do zlata myslet.

1. Forma investovaného zlata

Hned ze začátku vás čeká rozcestí. Existují totiž dvě hlavní varianty – a to buď fyzicky, nebo přes brokera.

Ve zkratce… při fyzickém nákupu kupujete zlato ve své nominální hodnotě a po zaplacení vám přijde tento žlutý kov domů. Při zpětném prodeji jej zase pošlete obchodníkovi a on vás vyplatí.

U této formy bývá moudré vyhnout se uměleckým zpracováním, sběratelským edicím apod., u kterých hodně přeplácíte nad cenu samotného kovu. Zároveň hledání kupce může být zdlouhavé a výsledná cena dost nevýhodná. Jednodušší a jistější může být sáhnout po klasických mincích a slitcích.

Obchodování přes brokera probíhá elektronicky. Je to tedy rychlejší a pohodlnější. Navíc můžete využít finanční páky, např. 1:10, což vám umožňuje zdesetinásobit zisky (více v tomto článku níže). Nejedná se o nákup fyzického zlata, takže nic vám domů nepřijde, což není nutně nevýhoda. Dále také cena na burze se chová do jisté míry odlišně od ceny fyzického zlata.

U fyzického zlata se předpokládá nárůst v období hospodářské recese nebo politické nestability. Tato tendence nemusí být tak výrazná u burzovně obchodovaného zlata.

2. Jednorázově, nebo raději pravidelně?

Dále se musíte rozhodnout, zda máte částku, kterou naráz zainvestujete, nebo plánujete spořit pravidelně (např. 2.000 korun měsíčně). Eventuálně kombinace obojího, tedy větší investice na začátku a následující pravidelná úložka.

Pravidelné úložky se často využívají jako forma výhodného spoření na důchod anebo vytvoření si finančního polštáře.

Pro investování přes brokera je obvyklejší jednorázové investování. U fyzické investice bývá nejčastější kombinace nebo pravidelné úložky. Není to ale nikde dané, rozhodnutí je samozřejmě na vašich preferencích.

A. Jak na nákup fyzického zlata?

Níže máme dva hlavní parametry, které byste si v případě investování do fyzického zlata měli promyslet. Zásadně jimi totiž ovlivníte budoucí výdělečnost investice.

Gramáž

Nejčastěji se doporučuje nakupovat slitek nebo minci o váze trojské unce. Trojská unce váží cca 31,1 g a její současná hodnota je okolo 36.500 Kč.

Je to z toho důvodu, že u menších gramáží zbytečně zaplatíte na poplatcích, poštovném apod. A naopak nenakupujte o moc vyšší gramáž, protože pak byste nemohli část zlata vrátit v případě náhlé potřeby finančních prostředků – například pokud vám někdo nabourá auto.

Prodejce

Prodejci se mezi sebou různí ve výši poplatků, marží, rychlostí prodeje, výkupními cenami atd. Svou volbu zde neuspěchejte a vybírejte některé z renomovaných a důvěryhodných firem.

Dále už je samotné obchodování celkem prosté. Podepíšete s prodejcem smlouvu a začnete pravidelně posílat peníze nebo pošlete dohodnutou částku. Jakmile budete chtít peníze, pošlete zlato zpět prodejci a on vám vyplatí odpovídající částku (zpravidla dle aktuální ceny mínus jeho marže plus případný vratný poplatek).

Někdy se nabízí možnost úschovy v trezoru. To je zpravidla za menší poplatek, ale odpadá tím starost se zasíláním a uchováváním zlata.

B. Rozdíly nákupu zlata přes brokera

Nyní se podíváme na druhou formu investování do zlata –přes brokera (tedy nefyzický nákup).

Tomuto obchodování by měla předcházet kvalitní technická i fundamentální analýza, které se v tomto článku ale již nemáme prostor věnovat. Zaměříme na odlišnosti oproti nakupování fyzického zlata.

Největší výhody obchodování zlata přes brokera jsou, že nemusíte nic posílat ani vyzvedávat (vše probíhá elektronicky) a také je zde možnost využít finanční páky.

Poté, co si vyberete brokera, stačí si k němu přeposlat částku, se kterou budete chtít obchodovat. Dále si v jeho platformě zvolíte požadovanou komoditu, velikost finanční páky a množství. Detaily se sice u jednotlivých brokerů liší, avšak podstata je stále stejná.

Jak by mohl vypadat obchod s finanční pákou v konkrétních číslech?

Kupříkladu uvažujme nákup 20 uncí zlata s cenou 1.400 dolarů za unci, tj. 28.000 dolarů.

Obchodování s finanční pákou 1:10 by vám umožnilo využít 10 krát méně finančních prostředků. Takže byste na nákup potřebovali jenom 2.800 dolarů.

Pokud by cena zlata o půl roku později stoupla o 50 dolarů za unci, váš zisk by byl 1.000. To je zisk 35 % z investovaného kapitálu.  To není špatné, že ne?

Takto funguje finanční páka v praxi, a proto vám obchodování přes brokera nabízí vyšší potenciál. Ruku v ruce s tím jde ale i ztráta. Z toho důvodu je tato forma investování rizikovější a bude potřeba si svůj obchod dobře promyslet.

Doufáme, že jsme vám investování do zlata přiblížili a že vám náš komplexní návod pomůže. Pokud vás článek zaujal anebo byste se rádi na něco zeptali, neváhejte nám napsat do komentáře. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Rate this post

1 komentář k Jak investovat do zlata v roce 2020? Jednoduchý návod pro každého!

  1. Do začátku bych určitě doporučil si o tom něco začít a zajistit si nějakého dobrého partnera, který vám investice do zlata nějak srozumitelně vysvětlí. Ono přeci jenom do toho dáváte vlastní peníze a i když jsou investice do zlata poměrně nízko rizikové, tak to není o tom, že byste v tom ty peníze utopit nemohli. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.