Jak na úžasné domácí bylinky?

Jak na úžasné domácí bylinky?

Toužíte po domácích bylinkách, ale pěstování se vám nedaří a nevíte, kde děláte chybu? Poradíme vám, jak na to. A již za pár týdnů budete mít dokonalé domácí bylinky.

Kde budete bylinky pěstovat?

Zásadním faktorem pro bylinky je místo, kde je budete pěstovat. Bylinky jsou poměrně křehké rostlinky, které potřebují vhodné podmínky, aby byly silné a zdravé. Potřebují dostatek světla, ale celodenní přímý svit jim může škodit. Jedním z vhodných míst tak například může být pěstování v blízkosti pergoly tak, aby po část dne šlo na bylinky přímé světlo, ale v odpoledních hodinách je již ochránil stín od pergoly.

Bylinky pěstované uvnitř

Bylinky jsou oblíbenou potravou mnoha škůdců. Pokud je pěstujete doma v květníku, rostlinky budou zpravidla slabší a nebudou schopné se jim samy ubránit. Navštívit vás tak mohou molice, mšice nebo některé plísně. Bylinky pak budete muset ošetřit insekticidem. Snažte se najít postřik na přírodní bázi – ostatně cílem domácího pěstování bylinek je jejich pravidelná konzumace, která by ale kvůli chemickému postřiku nebyla po určitou dobu možná.

Bylinky doma umístěte za okno, aby měly dostatek světla. Pozor ovšem na jižně a západně orientovaná okna, kde by mohl přímý svit přes okno bylinky spálit.

Nezapomeňte také na pravidelné hnojení, bylinky rychle rostou a k tomu potřebují hodně živin. V květníku se přitom živiny rychle vyčerpají. Minimálně jednou měsíčně je tak musíte s pomocí hnojiva doplnit.

Důležitá je pravidelná zálivka

Většina bylinek je velice náročná, co se týče zalévání. Vláhu potřebují pravidelně v přiměřeném množství. Suchá hlína znamená prakticky okamžité uvadnutí. Jenže přelití zase vede k uhnívání a ke vzniku plísní.

Najít cit pro správné množství vody chvíli potrvá a nelamte si hlavu s tím, pokud bylinku kvůli nesprávné zálivce zahubíte. To se stane v začátcích každému. Zvyknout si budete muset také na to, že každá bylinka vyžaduje trochu jiné množství vody. Můžete si o konkrétních rostlinách přečíst na internetu, až praxe vás ale skutečně naučí.

Ze semínek, z obchodu, nebo od sousedů?

Pokud pořizujete nové bylinky, vyhněte se těm ze supermarketů nebo z večerek. Ani bylinky z hobby marketů nebudou nejlepší volbou. Je zde příliš vysoké riziko, že si domů zavlečete škůdce a plísně a první vaše úroda skončí velkým nezdarem.

Jistější volbou je pěstování bylinek ze semínek. Jenže v tomto případě jde o běh na dlouhou trať a výsledek je zejména v případě začátečníků nejistý.

Pokud máte ochotné sousedy nebo třeba příbuzné, nejlepší volbou je, pokud si můžete vzít oddenky z jejich bylinkové zahrádky. Půjde o silné rostliny s bohatým kořenovým systémem, kterým se velice rychle začne dařit i u vás.

Špatnou volbou nejsou ani rostlinky od menších zahradnictví a od farmářů. Také v tomto případě jde obvykle o dobře živené rostliny, které vám budou dělat radost. Neváhejte si za takové bylinky připlatit, stojí to za to.

Zdroj obrázku: sweet marshmallow / Shutterstock.com

Rate this post

1 komentář k Jak na úžasné domácí bylinky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.