Jak napsat pohled

Jak napsat pohled

V dnešní době moderních technologií se posílání pohledů jeví jako zastaralé. Přitom klasický ručně psaný pohled má svou symboliku a navíc je více osobní. Právě ještě o to víc, když jej pošlete v době sociálních sítí, telefonů a elektronických pošt. Naučte se proto napsat a poslat pohled z nějakého pěkného výletu, a čas od času udělejte někomu radost. My vám poradíme, jak na to!

jak napsat pohled

Koupě pohledu

Prvním krokem, který musíte učinit chcete-li někomu poslat pěkný pohled, je koupě pohlednice. Na celém světě najdete obchody se suvenýry, kde seženete krásnou a originální pohlednici, třeba i s názvem místa, kde právě jste.

Vždy vybírejte takový pohled, který vám padne do oka a zaujme vás. Ideální jsou vtipné pohledy nebo pohledy s fotografií místa, které jste navštívili.

Vyznejte se v pohlednici

Formát pohlednice je opravdu přehledný, stačí znát pár základních bodů a pohled napíšete raz dva. Tak tedy, vezměte si pohlednici před sebe a pojďte se v ní zorientovat.

Na přední straně pohlednice vidíte obrázek či fotku. Teď ji otočte zadní částí k sobě a zjistěte, k čemu slouží jednotlivé linky a kolonky.

V pravém horním rohu se lepí známky, pro ty, kdo nevědí kam přesně, je na pohlednici vytištěný obdélníček. Známek lepíte tolik, kolik vás to bude do dané destinace stát.

V pravé části od prostředku dolů jsou tři až čtyři linky, do kterých vypíšete údaje o adresátovi

Na levé straně je pak prostor pro zprávu, obrázek či hádanku.

Pokud chcete, aby byl váš dopis vypracovaný, do horní části napište datum, kdy jste dopis posílali. Toto datum také slouží pro zajímavost, jak dlouho pohlednice putovala ze zahraničí do České republiky. Například, posíláte-li pohled z Nového Zélandu či Austrálie, adresát si na něj pravděpodobně chvíli počká.

Adresát

Na první řádek v pravé části pohledu, kam píšete údaje o adresátovi, napište oslovení. V tomto případě můžete být kreativní a oslovit adresáta jak se říká, dle libosti.

 • Např.: Milý Kubo!
 • Drahý bráško!
 • Šílený spolubydlící!

Fantazii se v tomto případě meze nekladou…

Na další řádky pod oslovení (některé dopisy mají předem natištěné řádky, jiné bohužel ne), napíšete adresátovi údaje.

 1. První řádek musí obsahovat jméno a příjmení, např.: Petr Novák
 2. Na druhém řádku uveďte adresu, tedy ulici, číslo domu nebo bytu a město, např.: Novákova ulice, č. 111, Praha
 3. Na třetím řádku uveďte zemi, např.: Česká republika
 4. A úplně dole vepište PSČ do připravených kolonek, pokud tam nejsou, napište jej samostatně, např.: 333 33

Pozor, pokud neznáte přesnou adresu, neriskujte a neposílejte pohled jen tak na adresu, kterou jste pouze odhadli. Raději si jej pošlete na svoji vlastní adresu domů a pak ho adresátovi předejte osobně.

Jak napsat pohled

Vaše zpráva pro adresáta

V levé části, jak jsme již zmínili, je místo pro vzkaz, zprávu, hádanku či obrázek.

Zde nejsou žádná pravidla, jak byste měli zprávu psát. Každopádně dbejte na krasopis, protože váš pohled zůstane navěky uložen u adresáta mezi památkami, a dost možná se jednou dostane třeba i do rukou jeho vnoučat či pravnoučat.

Jak dlouhou zprávu psát?

To je také zcela na vás. Můžete napsat krátký výstižný vzkaz typu.: “Zdravíme z cest, je tu krásně.” Nebo se nabízí popsat zajímavý zážitek, či ve zkratce představit vaši dovolenou.

Skvělým typem, jak psát dopis, je tzv. jej obepsat kolem dokola. To znamená, že až napíšete vzkaz a skončíte až na spodním okraji dopisu, můžete dále pokračovat na pravou část pohledu, po pravém okraji, horním okraji a skončit opět v levém dolním rohu. Pokud píšete čitelně a malými písmeny, určitě stojí tento styl za vyzkoušení.

Co psát?

Máme pro vás pár tipů, co můžete v dopise zmínit:

 • Popište nekrásnější zážitek z vaší dovolené či kulturní památku, která vás nejvíce zaujala.
 • Pokud posíláte pohlednici, na které je zachycené nějaké speciální místní jídlo a ochutnali jste jej, nebojte se ho v dopise popsat.
 • Nezapomeňte se na konci dopisu rozloučit a pár slov věnovat adresátovi. Sdělte mu, že vám chybí a zeptejte se, jak se má on.

Podpis

Tak, a je téměř hotovo. Zbývá vám podpis, který by rozhodně neměl znít suše. Určitě nepište: “tvůj drahý Martin”. Buďte mírně osobnější a napište: Posílám pusu, s láskou tvůj Martin.

Kam nalepit známku?

Poslední částí je nalepení známky. Tu umístěte do pravého horního rohu do vyznačeného čtverečku. Pokud posíláte pohled z velkých dálek, pravděpodobně budete potřebovat více známek ve větší hodnotě. Přesné informace zjistíte na nejbližší poště. Pamatujte však, že je nutné ujistit se, že kupujete známky pro mezinárodní zásilku.

Jak napsat pohled

Pár tipů, jak psát nevšední pohledy

Aby byl pohled psaný originálně a kreativně a sám příjemce pochopil, že se mu právě do rukou dostalo něco výjimečného, inspirujte se našimi tipy, jak psát nevšední pohled.

Pohledy jsou vryty do paměti jako krátké, pozitivní a předvídatelné. Často se pak právě setkáte s tím, že odesílatel napíše toto:

Ahoj Martine, jak se máš? Tady v Chorvatsku je krásně teplo, jezdíme na výlety a opalujeme se na pláži. Myslíme na tebe. Celá rodina zdraví!“

Krátký a předvídatelný dopis. Nejenže se z něj adresát nic nedozví, ale pravděpodobně ho ani nezaujme a večer již zapomene, že nějaký takový dopis dostal.

Co takhle příjemce dopisu překvapit a vymyslet něco originálního?

Netradičně napsaný dopis

Popište nějaký obohacující zážitek, ale bez okolků a dlouhého úvodu do děje. Například:

Prodíral jsem se křovím a napětím nedýchal. Čekal jsem, co na mě vykoukne za těmi obrovskými stromy. To jsem ještě nevěděl, že se tam nachází obrovský a silný vodopád. Jakých zážitků jsme u něj měli! To ti ale povyprávím doma. Posílám pusu, s láskou, Honza.

Napište dopis v místním jazyce

Pokud je vás adresát zvídavý, jednoznačně ho překvapte dopisem psaným v cizím jazyce (v místě kde se zrovna nacházíte). Při jeho psaní poproste místní, aby vám pomohli s překladem. Až pohled dorazí do těch správných rukou, adresát ihned zasedne k překladači a bude fascinován doslova každým slovem.

Pište o prvních dojmech

První dojmy  často představují ty nejprapodivnější a nejzajímavější zážitky z celé cesty. Stejně tak, jako první dojem překvapí vás, překvapí v dopise i adresáta. Pohled si proto kupte ihned po příjezdu do dané destinace a pokuste se do něj první dojem ihned zachytit. Jedině tak bude celý text působit co nejskutečněji.

Co nejvíce ostatní z vaší dovolené zajímá?

Pokud rádi jezdíte do exotických zemí, kamarády a příbuzné bude pravděpodobně při vašem vyprávění nejvíce zajímat charakter a zvyky místních lidí, jak tráví volný čas děti, zda musí pracovat či chodí do školy, pořádek v okolí obydlí a také charakter místní dopravy. Budou se vás rozhodně ptát na ubytování, moře i jídlo. Zkuste v pár řádcích dopisu právě některé z těchto témat zachytit.

Pokud nemáte sílu psát, můžete použít oblíbenou hlášku či citát z filmu nebo knížky. Ideální bude takový citát, který váš přítel zná.

Na co nezapomenout

 • Pohled pište s láskou a pamatujte, jedná se o osobní psaní. Zdržte se příliš odměřených výrazů. Raději napište něco milého a hezkého, co zaručeně příjemce potěší.
 • Snažte se být struční a výstižní. Podchyťte podstatu příběhu, zaujměte a tak trochu napínejte. Vždyť celý příběh můžete dovyprávět, až se vrátíte domů. Nebo dopis vzbudí vlnu zaujetí a adresát vám sám zavolá, jak to vlastně celé bylo.
 • Namísto dlouhých a nudných souvětí pište krátké a úderné věty.

A na závěr pamatujte, že píšete blízké osobě, pro kterou bude dopis nádhernou vzpomínkou z vašich cest. Proto se v něm rozlučte s láskou a dbejte na úhledné písmo.

1 komentář k Jak napsat pohled

 1. Pro moji generaci je tento článek spíše úsměvný, ale věřím tomu, že mladším lidem pomůže 🙂 My posíláme pohledy vždy ze zahraničních dovolených. Letos se zase chystáme do Švédska, potřebujeme si ještě najít nějaké cestovní pojištění a nejspíše opět využijeme služeb https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni , a v říjnu letíme 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *