Jak udělat print screen Windows 10

Jak udělat print screen Windows 10

Možná si říkáte, že udělat screenshot obrazovky není nic složitého, a to máte naprostou pravdu. Ale umíte vytvořit printscreen pomocí výstřižků nebo pouze vyfotit aktivní okno? V následujícím článku vás naučíme hned několik možností, jak udělat screenshot ve Windows 10.

Jak udělat printscreen

V článku se dozvíte, jak snadno udělat klasický printscreen a zkopírovat jej do malování, jak na screenshot pouze aktivního okna, screenshot s automatickým uložením mezi obrázky a na závěr printscreen pomocí výstřižků. Tak pojďme na to!

Klasický screenshot ve Windows 10

Běžný screenshot najde své využití v mnoha případech. Ať už vás zlobí počítač a potřebujete svému “ajťákovi” vyfotit daný problém, nebo ať už fotíte cokoliv na obrazovce, co si potřebujete uchovat. Nevýhodou je, že běžným screenshotem vyfotíte celou obrazovku se vším všudy. Ale to možná právě potřebujete.

Jak na to?

Připravte si na obrazovce dané okno, které potřebujete vyfotit a zmáčkněte klávesu PrintScreen (PrtScr). V některých případech je potřeba stisknout ještě Shift nebo klávesu FN. Záleží, jaký máte typ notebooku.

Zdroj obrázku: infoek.cz

První krok máte za sebou. Obrázek je uložen do mezipaměti a na vás nyní bude dostat ho ve viditelné formě do počítače. Máte hned několik možností. Ta nejčastěji užívaná je vložení obrázku pomocí CTRL+V do malování. Zde jej můžete také upravit nebo oříznout a pak ho jednoduše uložit.

Pokud jste měli screen obrazovky pouze někomu poslat do e-mailu, stačí otevřít novou zprávu a pomocí CTR+V opět vložit vyfocenou obrazovku do emailové zprávy. Pak stačí pouze poslat.

Jediné dvě nejdůležitější klávesy, které k celému úkonu potřebujete, jsou PrtScr a CTRL+V.

Jak vyfotit pouze aktivní okno?

Pokud potřebujete vyfotit pouze aktivní okno a nechcete mít na obrázku nic okolo, je to úplně snadné. Stačí vám postupovat téměř stejně, jako v předchozím bodě. Rozklikněte si aktivní okno, které chcete vyfotit, a stiskněte klávesu PrtScr společně s klávesou ALT. Tím docílíte screenshotu aktivního okna.

Poté opět přejdete do malování a pomocí CTRL+V obrázek zkopírujete a můžete nadále upravovat, nebo pouze uložit.

Jak udělat printscreen

Zdroj obrázku: newsinit.cz

Jak nastavit automatické uložení screenshotu

Pokud si chcete zjednodušit práci se screenshotem a nebaví vás vyfocený obrázek neustále vkládat do malování, můžete použít funkci automatického uložení screenshotu. Jak na to? Jednoduše zmáčknete klávesu Windows společně s PrtScr.

Kde najdu automaticky uložený screenshot

Obrázek se automaticky uloží do umístění C:\Users\User_Name\Pictures\Screenshots. Všechny screenshoty se vám pak budou ukládat do této složky.

Jak udělat printscreen

Zdroj obrázku: newsinit.cz

Jak udělat screenshot pomocí výstřižků (Snipping tool)

Klasický screenshot nebo také screenshot aktivního okna vám nestačí? Potřebujete vyfotit poze část obrazovky či webové stránky? Proto můžete u Windows 10 nalézt funkci výstřižky, která vám s tímto typem screenshotu pomůže.

Jak udělat printscreen

Zdorj obrázku: wintip.cz

Výstřižky naleznete kliknutím na Start. Stačí si je připnout na hlavní panel. Spusťte plikaci výstřižky a zvolte v nabídce “nový”.

Jak udělat printscreen

Zdroj obrázku: wintip.cz

Vše na obrazovce zšedne a vy si nyní můžete zvolit místo, ketré potřebujete vyfotit. Poté se vám screenshot zobrazí v menu Nástrojů a vy jej můžete upravit, poslat e-mailem, nebo jenom uložit v požadovaném formátu.

JAK UDĚLAT PRINTSCREEN

Zdroj obrázku: wintip.cz

Nevýhodou screenshotu pomocí výstřižků je to, že nevyfotíte rolovací menu či jiná okna. Jediným aktivním oknem jsou totiž v tu chvíli právě výstřižky.

V dnešním článku jsme se naučili, jak udělat printscreen čtyřmi způsoby a to: jak na klasický printscreen, jak udělat printscreen pouze aktivního okna, jak vytvořit screenshot pomocí výstřižků a jak na automatické uložení screenhotu. Věříme, že jsme vám tímto návodem pomohli objasnit problematiku screenshotu a že vám byl přínosný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *