Jak napsat žádost

Žádost je úřední dopis, jenž sepisuje žadatel, který se prostřednictvím této písemnosti obrací na nějakou instituci nebo osobu, kterou o něco žádá. Předmětem žádosti je nějaká prosba nebo požadavek. Může mít formu žádosti o zaměstnání, o půjčku, o vystavení nějaké listiny, o vystavení sociálního příspěvku, rozvodu, nebo například žádost o přijetí ke studiu.

žádost

Adresát

Zpravidla v levé horní části uveďte adresáta (firma, osoba, adresa, číslo popisné, poštovní směrovací číslo, město).

Věc

Pod adresáta uveďte věc, takzvaný předmět žádosti – vystihuje heslovitě, oč žádáte. Vhodné je věc zvýraznit tučným písmem.

Text žádosti

Samotný text žádosti má skladbu dle toho, oč žadatel žádá. V textu žádosti uveďte konkrétní žádost spolu s odůvodnění, proč o danou věc žádáte. Začněte oslovením osoby nebo skupiny osob, které je žádost adresována. Celý obsah žádost čleňte do odstavců. V závěru je vhodné poděkovat za kladné vyřízení žádosti. Pod poděkování následuje pozdrav (nejčastěji „S pozdravem“) a váš čitelný podpis, ideálně i s kontaktními údaji (telefon, poštovní adresa, e-mailová adresa…), dále datum a místo sepsání žádosti.

Přílohy

Pokud k žádosti přikládáte nějaké dokumenty, zmiňte je pár řádků pod podpisem. Stačí uvést „Příloha:“ a pod ní vypsat názvy přiložených dokumentů, nebo rovnou jen názvy přiložených dokumentů tučným písmem, každý na samostatnou řádku.

2 komentářů k Jak napsat žádost

  1. Dobrý de mam dotaz potřebovala bych poradít napsat žádost pro Strrostu obce Hovězí aby nam udělal posezeni u činžaku jedna se o děti a starší lide moc děkují Bakalova

  2. Dobrý den paní Bakalová, podle mě by jste zrovna takovouto věc měla se starostou řešit osobně, protože si myslím, že při osobním jednání budete mít mnohem větší úspěch. Pokud i tak trváte na dopisu se žádostí,určitě bych postupovala dle návodu na https://ideaclub.cz/media/jak-napsat-zadost s tím, že ke konci žádosti doplníte vaše požadavky, tj.: posezení u činžáku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *