Jak odstranit rez

Jak odstranit rez

Rez je silně nežádoucí jev a zbytečně nám hyzdí běžné věci v domácnosti, v autě či na jiných kovových a ocelových předmětech. Jedná se o typický červenohnědý povlak, kterého se nemůžeme zbavit. Proto pro vás máme hned několik ozkoušených rad, jak odstranit rez.

jak odstranit rez

Přinášíme vám jak babské rady, tak i moderní technologie, jak odstranit rez hned z několika typů materiálů. Společně se tedy zbavíme rzi nejen z kovových a ocelových předmětů, ale také z látky, z toalety a ze šroubů.

Co vše budete k odstranění rzi potřebovat?

 • Ocet
 • Gumové rukavice
 • Sůl
 • Citron
 • Jedlá soda
 • Prostředek proti korozi
 • Ocelový kartáč
 • Smirkový papír
 • Ocelová vlna
 • Mycí prostředek na nádobí
 • Brambora

Babské rady jak se zbavit rzi

Jak se říká, babské rady bývají často nejúčinnější. Pamatujte však na to, že v tomto případě pomohou spíše ve fázi počínající rzi či odstraní pouze malé skvrny rzi.

Účinný ocet

Ocet se rzí reaguje velmi silně, často se mu podaří ji rozpustit a uvolněnou rez poté můžete jednoduše setřít.

Jak na to?

Pokud je předmět malý, stačí jej na několik hodin vložit do nádoby s octem. Jedná-li se o větší předmět, octem jej polijte a nechte opět pár hodin působit. Poté hadrem setřete.

Také můžete namočit kus alobalu do octa a použít jej jako kartáč. Pak nebudete muset rezavý předmět tak silně drhnout. Pokud se nedaří rez odstranit, použijte ocelovou vlnu.

jak odstranit rez

Citron či limetka

Citron i limetka působí téměř stejně jako ocet. Citronová šťáva snadno rozpustí rezavé skvrny. Účinek můžete ještě posílit solí. Stačí rez posypat solí a na ni poté nakapat citronovou nebo limetkovou šťávu. Rez poté snadno setřete pomocí slupky z citrusu.

Také si můžete připravit silný citronovo-octový roztok. Smíchejte vodu, ocet a citronovou šťávu ve stejném poměru a do takto připraveného roztoku vložte na několik hodin rezavý předmět. Poté rez jemně odstraňte pomocí alobalu či ocelové vlny.

Pasta z jedlé sody

K odstranění rzi vám pomůže pasta z jedlé sody. Tu smíchejte s vodou a vytvořte hustou konzistenci. Naneste ji na rezavé místo, nechte působit a následně vyčistěte zubním kartáčkem a opláchněte vodou.

Jedlou sodu můžete na rez také nasypat. Stačí předmět omýt vodou a posypat sodou. Ta se na povrch předmětu přilepí a začne působit. Nechte ji tam pár hodin a poté vydrhněte kartáčem.

Cola

I obyčejná cola je velmi účinným pomocníkem na odstranění rzi. Je vhodná na menší předměty, které do ní vložíte a necháte působit. Kyselina fosforečná obsažená v tomto sladkém nápoji rez krásně rozpustí, stačí ji poté pouze setřít.

Kypřicí prášek

Rez skvěle odstraní též kuchyňský pomocník kypřicí prášek. Zrezlé místo navlhčete a posypte jej kypřicím práškem. Nechte ho působit alespoň hodinu. Poté místo opláchněte a drátěnkou důkladně očistěte.

Polohrubá mouka

Dalším kuchyňským pomocníkem, od kterého byste nečekali pomoc v boji se rzí, je polohrubá mouka. Ta působí stejně jako kypřicí prášek. Vlhké místo jí posypte a za pomocí houbičky namočené ve vodě jej drhněte.

jak odstranit rez

Brambora a mycí prostředek na nádobí

Bramboru rozpůlte a naneste na ni mycí prostředek na nádobí. Vznikne vám tak kouzelné mazivo, které pomocí brambory budete nanášet na rezavý povrch a bramborou jej drhnout. Rez tak postupně zmizí.

Chemické a speciální prostředky k odstranění rzi

Kyselina šťavelová

Při použití kyseliny šťavelové dodržujte následující postup:

Vezměte si dlouhé oblečení, ochranné brýle a gumové rukavice. Při práci s kyselinou nekuřte a důkladně větrejte. Dejte si pozor na to, abyste nevdechovali výpary.

Rezavý předmět opláchněte vodou, omyjte mycím prostředkem a osušte. Poté smíchejte tři lžíce kyseliny šťavelové s 250 ml vody. Předmět namočte na půl hodiny do této směsi a poté očistěte kartáčem. Nezapomeňte následně předmět opět umýt vodou a vysušit.

Stejně jako kyselina šťavelová mohou působit i jiné chemické odstraňovače rzi. Vždy však dodržujte bezpečný postup práce a používejte gumové rukavice pro ochranu rukou. Dalším příkladem může být kyselina fosforová nebo kyselina citronová. Pozor však, kyseliny odstraní z předmětu i barvu.

Nevýhodou těchto přípravků je většinou poměrně vysoká cena a i přesto nevykazují takový účinek, jako mechanické odstranění rzi.

WD 40

WD 40 je prostředek, který odstraňuje rez. Jedná se o mazivo, které může být použito na různé druhy nástrojů. Okamžitě zasychá a chrání kov před korozí. Před jeho použitím je nutné odstranit rez z povrchové části tak, aby lépe pronikalo do povrchu a odstranilo rez z hloubky.

Konvertor rzi

Aby se rez nadále nešířila po předmětu, lze ji zastavit tzv. konvertorem. Vhodný je například Rust Arrester, který zabraňuje šíření rzi a chrání proti korozi. Místo po nanesení konvertoru ještě potřete voskem, tím předmětu poskytnete větší ochranu před korozí.

Pozor, konvertor vám však nepomůže se rzi zbavit.

jak odstranit rez

Mechanické metody k odstranění rzi

Chcete-li použít sílu, k odstranění rzi vám skvěle pomůže ocelový kartáč a následně brusný papír. Tento proces je však poněkud namáhavý.

Použít můžete i ocelovou vlnu či elektrickou brusku. Pamatujte, že pokud přistoupíte k mechanickému odstranění rzi, předmět můžete tímto způsobem poškodit.

Pískovací pistole

Chcete-li minimalizovat vynaloženou námahu, použijte pískovací pistoli. Díky ní odstraníte rez jednoduše, snadno a bez námahy. Pískovací pistole vrhá pískovací prostředek na zrezlý předmět a tím odstraňuje z povrchu nežádoucí vrstvu. Abrazivní prostředek se dostane do všech prohlubní a skvěle předmět zbaví rzi do hloubky.

Jak odstranit rez z oblečení

Rez se netvoří pouze na kovových předmětech, ale též na látce. Nepřáteli látky jsou proto rezavé panty, knoflíky, zipy a další.

Na menší skvrny vám postačí nanést obyčejné mýdlo. Pokud to nepomůže, nakapejte na látku citronovou šťávu, kterou však nesmíte nechat zaschnout! Ihned ji opláchněte a oblečení poté dejte vyprat do pračky. Když nepomůže ani to, k citronové šťávě přidejte trochu soli a postup opakujte.

Jak odstranit rez z toalety

Záchodovou mísu nejprve vyčistěte klasickým čisticím prostředkem a poté do ní nasypte jedlou sodu a rozetřete ji štětkou. Na zrezivělých místech nechte působit.

Poté si ve varné konvici ohřejte vodu, přidejte do ní ocet a vlijte celý roztok do mísy, ve které působí jedlá soda. Mísu ještě jednou vyčistěte štětkou a chvíli nechte působit ocet a sodu. Poté spláchněte. Pokud není mísa ještě 100% zbavená rzi, můžete postup opakovat.

Jak odstranit rez ze šroubů

Rez ze šroubů odstraníte stejně, jako jsme uváděli v článku výše. Jednotlivé předměty (šroubky, matice či hřebíky) ponořte do nádoby s octem a nechte jej chvíli působit. Pak je vyndejte a očistěte kartáčkem. Stejně tak můžete použít pastu z jedlé sody, citronovou šťávu i sůl.

jak odstranit rez

Jak se zbavit rzi na keramice a obkladech

Vytvořte si pastu z boraxu a citronové nebo limetkové šťávy. Hadříkem ji naneste na obklady a jemně je vyčistěte.

Zbavte se rzi na betonu a cihlách

I v tomto případě si zahrajete na chemika a vytvoříte si pastu z glycerinu, citrátu sodného, křídy v prášku a pro tekutější konzistenci zředíte vlažnou vodou. Pastu nanesete na beton či cihlu, necháte ji zaschnout a poté oškrábete kovovým nástrojem.

Nejlepším způsobem, jak se zbavit rzi je prevence

Pokud budete dbát na to, aby byly kovové a jiné předměty suché a budete používat nátěry, které zabrání korozi, nemusíte boj se rzí vůbec svádět. Abyste je však ochránili před korozí na 100 %, po aplikaci podkladového nátěru je vždy ještě natřete barvou. Avšak, objeví-li se ve vaší domácnosti rez, nezoufejte, jedná se o běžný jev a čas od času se mu neubráníte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *