Jak otevřít soubor php

Návod na otevření souborů s koncovkou php.

Se soubory php se setkáme nejčastěji na internetu, i když většina z nich ani o o sobě nemusí dát přímo vědět. Například, pokud má web domovskou stránku index.php, v prohlížeči je vidět pouze adresa webu bez zobrazení této adresy. Vzhledem k tomu, že Php je serverový programovací jazyk, je na internetu na serverech řada souborů určených k provádění různých operací, které nejsou vidět vůbec a běžný návštěvník ani nemá šanci se k nim nijak dostat.

Otevírání souboru

Pokud stáhnete soubor php a chcete ho zobrazit v prohlížeči, zpravidla to nepůjde. Můžete tedy využít jednu ze dvou možných cest:

  • otevřít soubor v textovém editoru
  • spustit ho přes webový server

Textový editor (např. PSPad, ale stačí i klasický Poznámkový blok) zobrazí vnitřní strukturu, kód, tedy ne to, co vidí návštěvník stránky, ale to, co vidí programátor a server, provádějící pokyny napsané pro něj.

Při nainstalování apache na váš počítač a spuštěním téhož souboru v prohlížeči (soubor by měl být v kořenové složce serveru)byste pak měli vidět přesně to, co bude vidět i na internetu, až se stránka odešle k webhosterovi.¨

Poslední možností, která je tak trochu mezi oběma jmenovanými, je přejmenovat soubor na html. Ten je schopen každý prohlížeč bez problémů zobrazit i bez instalace serveru, ovšem funkce napsané v php nebudou zobrazeny správně.

3 komentářů k Jak otevřít soubor php

  1. Pokud vám to nejde stále otevřít. Stáhněte si Adobe Dreamweaver CS6. Musíte se na Adobe registrovat a stažení trvá to tak půl hoďky. A celý jsem to podsoupila kvuli obrázku co patří do koše :-D:-D

  2. Kde mohu stáhnout Apache? Děkuji

  3. Soubory s koncovkou *.php umí bez problémů zobrazovat internetový prohlížeč Firefox, stačí jen přiřadit ve Windows, aby se php otevíraly tímto programem. Stahovat Adobe nebo instalovat Apache je naprostý nesmysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *