Jak otevřít soubor php

Návod na otevření souborů s koncovkou php.

Se soubory php se setkáme nejčastěji na internetu, i když většina z nich ani o o sobě nemusí dát přímo vědět. Například, pokud má web domovskou stránku index.php, v prohlížeči je vidět pouze adresa webu bez zobrazení této adresy. Vzhledem k tomu, že Php je serverový programovací jazyk, je na internetu na serverech řada souborů určených k provádění různých operací, které nejsou vidět vůbec a běžný návštěvník ani nemá šanci se k nim nijak dostat.

Otevírání souboru

Pokud stáhnete soubor php a chcete ho zobrazit v prohlížeči, zpravidla to nepůjde. Můžete tedy využít jednu ze dvou možných cest:

  • otevřít soubor v textovém editoru
  • spustit ho přes webový server

Textový editor (např. PSPad, ale stačí i klasický Poznámkový blok) zobrazí vnitřní strukturu, kód, tedy ne to, co vidí návštěvník stránky, ale to, co vidí programátor a server, provádějící pokyny napsané pro něj.

Při nainstalování apache na váš počítač a spuštěním téhož souboru v prohlížeči (soubor by měl být v kořenové složce serveru)byste pak měli vidět přesně to, co bude vidět i na internetu, až se stránka odešle k webhosterovi.¨

Poslední možností, která je tak trochu mezi oběma jmenovanými, je přejmenovat soubor na html. Ten je schopen každý prohlížeč bez problémů zobrazit i bez instalace serveru, ovšem funkce napsané v php nebudou zobrazeny správně.

Rate this post

3 komentářů k Jak otevřít soubor php

  1. Pokud vám to nejde stále otevřít. Stáhněte si Adobe Dreamweaver CS6. Musíte se na Adobe registrovat a stažení trvá to tak půl hoďky. A celý jsem to podsoupila kvuli obrázku co patří do koše :-D:-D

  2. Kde mohu stáhnout Apache? Děkuji

  3. Soubory s koncovkou *.php umí bez problémů zobrazovat internetový prohlížeč Firefox, stačí jen přiřadit ve Windows, aby se php otevíraly tímto programem. Stahovat Adobe nebo instalovat Apache je naprostý nesmysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *