Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Potřebuje dostat interiér vašeho bytu nový kabát? Nechcete na malování svého hnízda zvát malíře? V tom případě se vám budou hodit naše rady a tipy, jak postupovat při malování a vymalovat si byt svépomocí. Věřte, že to zvládnete levou zadní.

Jak postupovat při malování bytu

Malování bytu

Mnoho lidí si pod slovem malování představí vyčerpávající stěhování nábytku a poté jeho navracení na původní místo, zakrývání fólií a nekonečnou manipulaci s válečkem. Není divu, že potom většinou malování nesnášejí. Ale i přes všechny tyto nepříjemnosti si byt stále chtějí vymalovat sami. Možná z určité ctižádosti – můj dům, můj hrad, ale většinou je to z důvodu nedostatku finančních prostředků. On takový profesionální malíř něco stojí. A máte-li větší byt, přizvat si odborníka by se vám prodražilo.

Pokud se rozhodnete byt vymalovat sami, uvědomte si, že to děláte především pro sebe a svoji rodinu. Malování si užijte, je to chvíle, kdy se všichni sejdou a pustí se do díla. Může vás stmelit a nakonec bude i zábavné.

Co budete potřebovat

 • Zakrývací fólie a pásky
 • Štětce, válečky, teleskopická tyč, vědro
 • Stěrka, tmel nebo sádra
 • Penetrační nátěr
 • Bílá barva
 • Tónovaná barva
 • Štafle
 • Pevné nervy a chuť do malování

Jakou zvolit barvu

Nejprve si promyslete, jakou chcete použít barvu. Na výběr máte bílou nebo barevné pigmenty. Myslete na to, že menšímu bytu nebo pokojům orientovaným na sever budou lahodit světlejší odstíny, případně klasická bílá barva. Opticky takové prostory zvětší a projasní.

Záleží však na vás, po jakých barvách v bytě toužíte. Chcete-li barevné stěny, nabízí se dvě možnosti, jak postupovat.

Jak postupovat při malování bytu

Tónovací pigmenty

Namíchejte si odstín podle vlastních představ. Tónovací pigmenty se vyrábějí v základních barvách. Koncentrací vytvoříte barvu tmavší případně světlejší. Zde je možné experimentovat a vytvořit si vlastní odstín namícháním i několika pigmentů. Dejte si však pozor, abyste namíchali dostatek barvy. Nevýhodou tónovacích pigmentů je to, že už se vám znovu nepodaří namíchat ten stejný odstín.

Kolorovací centra

Pokud máte strach, že již znovu nenamícháte tu stejnou barvu pomocí pigmentů, navštivte kolorovací centrum. Namíchají vám tam barvu na počkání a s sebou si odnesete procentuální rozpis použitých pigmentů.

Plánujete-li měnit barvu stěn jako chameleon, myslete na to, z jaké barvy přecházíte. Je-li stěna modrá a chystáte se ji natřít žlutou barvou, pravděpodobně se vám nepodaří ji překrýt ihned na poprvé. Počítejte minimálně s dalšími dvěma nátěry.

Trendy v malování na rok 2018

Pokud rádi podléháte aktuálním trendům, zjistili jsme pro vás ty letošní. Svůj životní styl tak můžete podtrhnout zářivou modrou, živou červenou nebo výrazně žlutou barvou. In jsou opět květinové fototapety a tapety. Na prvních příčkách se také stále drží sytě fialová barva, která podporuje kreativitu a představivost. Dejte si však pozor, fialová unavuje oči.

Jak postupovat při malování bytu

Pokud jste vybrali bílou

Přes všechny trendy a zářivé odstíny jste i tak vybrali bílou? Chybu jste rozhodně neudělali, váš prostor zesvětlí, projasní a opticky zvětší. Působí blahodárně na psychiku, protože svým neutrálním tónem uklidňuje.

Avšak ani tady se nevyhnete výběru odstínu. Bílé barvy se dělí do několika kategorií.

Standard (plus, bonus)

Standard se řadí do kategorie nejlevnějších. Používá se například do sklepů, garáží či jiných technických místností.

Polar, Profi

Polar nebo také Profi se už řadí do vyšší kategorie. Jsou to barvy nejčistšího charakteru, výrazně bílé. Používají se do obytných místností. Interiér krásně zesvětlí a zvyšují intenzitu osvětlení.

A co omyvatelné barvy?

Omyvatelné barvy jsou ideální do dětských pokojů, jídelen, kuchyní, obývacích pokojů nebo předsíní. Při znečištění stěny pak stačí vzít do ruky hadřík, vodu a saponát. Nemusíte tak kvůli šmouhám znovu malovat.

Kolik barvy koupit

Kolik budete potřebovat barvy, vypočítáte z výměry natíraných ploch.

Vzorec pro výpočet plochy stěny nebo stropu

Stěna = délka * výška

Strop = délka * výška

Příklad = Stěna o délce 5 metrů a výšce 2,5 metru má plochu = 5 * 2,5 = 12,5 m2

Plochu místnosti pak vypočítáte sečtením ploch stěn a stropu.

Vzorec pro výpočet množství barvy

Množství barvy = Malovaná plocha * spotřeba barvy na m2 pro daný povrch

Údaje o spotřebě barvy na daný povrch naleznete na obalu barvy. Počítejte také s více vrstvami nátěru.

Jak postupovat při malování bytu

Jak vybrat štětku a váleček

Pro nátěr větších ploch je vhodný váleček. Prodávají se různé druhy a velikosti válečků, které jsou určené pro různé povrchy stěn. S jeho výběrem vám poradí odborník na prodejně.

Místa kolem vypínačů a zásuvek, rohy místností a další drobné detaily natřete štětcem.

Tak a teď s chutí do práce!

Začínáme malovat

Stěhování nábytku

Asi nejhorší část celého procesu je vystěhování nábytku. Těžký nábytek stačí přesunout do středu pokoje a ten lehčí poté vynést z místnosti ven. K tomu přizvěte pomocníky, kteří za občerstvení udělají cokoliv. Určitě máte v rodině chlapce či muže, kteří se nebojí žádné práce. Poproste je, aby vám s vystěhováním nábytku pomohli, a odměňte je zlatavým mokem a něčím dobrým do žaludku.

Zakrývání

Nábytek a předměty, které zůstanou v malované místnosti, zakryjte fóliemi. Nepodceňte samotné zakrývání, protože většinu barev a penetrací nelze po zaschnutí odstranit.

Dejte pozor i na podlahy. Zakryjte je vlnitou lepenkou či textilní savou zakrývací fólií. Maskovací páskou přelepte lišty, zásuvky a vypínače. Nezapomeňte také na rámy oken a dveří.

Škrábání a tmelení

Špachtlí odstraňte odlupující se vrstvy stěny a hranou špachtle praskliny, které následně vyplníte stěrkou nebo tmelem.

Plochy, které jsou výrazně znečištěné, je nutné omýt horkou vodou a saponátem. Jedná se především o stěnu v kuchyni případně koupelně.

Stěny nezapomeňte omést od prachu a navlhčit. Praskliny vyplňte sádrou, stěrkou či tmelem. Nechte zaschnout.

Penetrace

Penetraci byste neměli vynechat. Sjednotí různorodé povrchy, zpevní podkladové vrstvy, zajistí savost podkladu a přilnavost k dalším nátěrům. Barva bude navíc lépe krýt. Nezbytná je u dosud nenatřených povrchů nebo povrchů vyspravovaných. Také je ideální na oškrábané plochy.

Na povrchy, kde se objevuje plíseň, či je zde zvýšené riziko plísně, použijte fungicidní penetraci.

Jak postupovat při malování bytu

Malování

Konečně se dostáváme k samotnému malování. Nejprve použijte štětec a namalujte rohy a prostory kolem vypínačů či oken. Poté vezměte váleček a místnost malujte od stropu směrem dolů. Začněte od okna směrem do místnosti. U okna barva rychleji schne a díky tomu včas uvidíte, zda je nanesena rovnoměrně.

Nátěr nechte dobře zaschnout a podle potřeby jej opakujte.

Po vymalování místnosti strhněte pásky a štětcem domalujte případné vynechané plochy.

Do malování se pusťte na jaře nebo v létě, kdy bude barva lépe schnout a místnosti je možné větrat. Také v průběhu malování a především mezi jednotlivými nátěry důkladně větrejte. I po dokončení celého procesu místnost vyvětrejte, protože barva je cítit i několik dní.

Účinky jednotlivých barev

Mezi neutrální uklidňující barvy patří bílá. Jak je to ale s ostatními barvami? Jak na nás působí?

Jak postupovat při malování bytu

 • Červená

Červená opticky zmenšuje prostor, proto ji používejte pouze do velkých místností. Dodává energii a v interiéru je velmi výrazná. Je vhodná pro psychicky silné jedince.

 • Oranžová

Oranžová povzbuzuje, podporuje trávení a pomáhá překonávat depresi.

 • Žlutá

Žlutá nastartuje vaše smysly. Povzbudí čich, zrak i sluch. Podpoří i vaši paměť.

 • Modrá

Modrá vás zklidní a místnost lehce ochladí. Otevře vaši mysl a podpoří komunikaci v rodině.

 • Zelená

Zelená je dobrá pro váš zrak. Oživuje oči a uklidňuje nervovou soustavu. Navíc vás naplní energií.

 • Hnědá

Hnědá dodává pocit domova, jistoty a bezpečí. Působí hřejivým dojmem.

 • Fialová

Fialová je stále nejoblíbenější barvou do interiéru. Podporuje chuť k životu a je také barvou meditace.

 • Růžová

Růžová je citlivá barva, která zněžní vaši domácnost. Hodí se spíš do dětského pokoje.

 • Černá

Černá barva je moderní a prvky černé mohou v domácnosti působit až tajemně.

Rate this post

4 komentářů k Jak postupovat při malování bytu

 1. Moc bych chtěl poděkovat za podrobný článek, který nám se ženou určitě pomůže, až budeme o víkendu malovat celý náš 3+1 byt 🙂 Už jsme si odvezli všechen nábytek na chatu, hlavně tedy díky vypůjčené dodávce od https://dodavky.online/ to bylo velice rychlé a hlavně nám to tam nebude při práci vadit a překážet.

 2. S manželem jsme se rozhodli nechat si vymalovat celou chatu, jelikož nejsme již nejmladší a netroufáme si to udělat sami. Soused nám doporučil malířství Praha, které má stránky, na kterých jsme našili kontakt a objednali si jejich služby. Druhý den přijel odborný technik, který nám po prohlídce navrhl předběžnou kalkulaci.

 3. Prosím o radu. Děláme u stropu rámečky a když odstranime pásku barva ze stěny se neustálé částečně odlepí. Není to rovná kanta. Pásky máme koupené kvalitní. Co děláme za chybu.
  děkuji

 4. Původně jsem si myslela, že vymalování bytu bude snadné, ale rychle jsem zjistila, že potřebuji pomoc. Naštěstí mi pomohli zde v malířské firmě, která byla tou nejlepší volbou a já jsem ráda, že jsem se na ně obrátila. Hned druhý den přijel jejich technik se vzorníkem a navrhl barvy do všech místností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.