Jak se plete vánočka

Vánočka se dělá z kynutého těsta. Jí se nejen o Vánocích, ale i jako sváteční jídlo o víkendech, či při jiných významných dnech. Mnoho lidí ji kombinuje s máslem, medem, džeme, nebo si ji namáčí do kávy či mléka. Svým tvarem má vánočka připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince a proto je symbolem nového života a plodnosti.

Způsobů, jak plést vánočku, je hned několik. Základní provedení je však z devíti částí, respektive válečků – spodní čtyři mají symbolizovat oheň, vodu, zemi a vzduch, prostřední tři znázorňují rozum, cit a lidskou vůli, a vrchní část tvořena dvěma válečky se upínají k lásce a vědění.

Obecný postup

Zadělejte si těsto, jak jste zvyklí, dle konkrétního receptu. Vykynuté si jej připravte na vál. Pokud do těsta chcete dát rozinky, obalte je nejdříve v mouce a poté do těsta zapracujte.

vánočka

Vánočka z devíti dílů

Těsto rozdělte na devět stejných dílů. Z dílů si udělejte stejně dlouhé válečky. Čtyři válečky si umístěte na vál tak, jako byste pletli klasický copánek (jednotlivé prameny směřují od sebe). Nejprve prostřední pravý pramen překřižte přes prostřední levý pramen. Poté přijdou na řadu dva levé prameny – pravý překřižte přes levý a stejně tak i dva pravé prameny.  Následuje překřížení dvou prostředních pramenů a dále pokračujte stejně jako na začátku. Druhé patro se plete ze tří válečků – klasický copánek a poslední, třetí patro, uděláte tak, že dva poslední válečky obmotáte jeden kolem druhého.

Vánočka s deseti dílů

Těsto rozdělte na deset stejných dílů. Z dílů si udělejte stejně dlouhé válečky. Spodní část vánočky, první patro, utvořte ze tří válečků – klasický cop, vedle kterého přiložíte cop ze dvou válečků. Konce obou copů k sobě přitiskněte. Prostřední část vánočky, druhé patro, bude tvořen třemi válečky – klasický cop, který je třeba položit na prostředek spodního patra, tedy částí na cop ze tří pramenů a částí na cop z dvou pramenů. Vrchní poslední část bude tvořena dvěma válečky obmotanými jeden přes druhý.

Vánočka ze šesti dílů

Jednodušší varianta pletení vánočky je ze sedmi dílů. Spodní část vánočky tvoří cop ze tří pramenů, prostřední část cop ze dvou pramenů a horní část je tvořena pouze jedním samostatným pramenem, který je třeba obtočit několikrát kolem své osy, aby jevil náznak točitého tvaru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *