Jak se vyrovnat s rozchodem

Radí žena

Právě jste se rozešla se svým partnerem a nesnášíte to zrovna dobře? Nehodili jste se k sobě nebo jste si prostě nerozuměli? Měla byste slavit, že ho máte konečně z krku, ale místo toho se trápíte. My vám poradíme, jak rozchod co nejlépe zvládnou a čemu se naopak vyhnout.

Co nedělat

Je pryč. Odešel. Vrátil vám klíče. Už spolu nikdy nepůjdete do kina, už spolu nebudete spát v jedné posteli, nepojedete spolu nikam k moři ani na lyže. Hlavou se vám promíjí celý váš společný život s mnoha otázkami bez odpovědí. Musíte si ale uvědomit, že to tam prostě v životě chodí. Příští dny, měsíce nebo dokonce rok se budete muset prokousat tunou bolesti a hektolitry slz. Proto je dobré si občas vyrazit třeba s kamarádky na nějakou párty a zapomenout aspoň na chvilku na tu bolet a užít si ten krátký život. Zde vám nabízíme deset rad, co nedělat po rozchodu s ženapřítelem.

Je zbytečné předstírat, že se nic nestalo a dělat jakoby nic. To vám opravdu nepomůže a vaše problémy nevyřeší. Podvědomí nikdy neobleháte. Bouře emocí, které ve vás teď jsou, musí pryč pro dobro nejen vás, ale i všech ostatních. Plačte, řvěte do polštáře, trhejte papír, křičte, dupejte, až se boří podlaha, máte-li tuto potřebu.

Pokud máte doma nějaké věci, třeba fotky, které patřily JEMU, sbalte je a pošlete na konec světa nebo je spalte! První krok k novému životu rozhodně nezačne tak, že budete mít jeho fotku na nočním stolku v ložnici a jeho věcmi ve skříni.

Říká se, že smutek musí „vyplavat“ pryč, takže vám po vypití 2 litrů vína bude ještě hůř, než předtím. Proto je nejlepší odložit alkohol a jiné neřesti na dobu, kdy vám bude lépe a budete z tohoto problému venku.

Další chybou, které se dopouští po rozchodu 99% žen je, že se izolujete doma, komunikujete jen po internetu a zanedbáváte se. Najednou si začnete mysle, že jste nezábavné, nemožné, že všem budete jen kazit náladu. Místo péče o své tělo nastoupí výmluvy typu: „vždyť je jedno, jak vypadám, stejně mě nikdo neuvidí.“ Takhle se problému rozhodně nezbavíte.

Pokud se tedy se svým přítelem rozejdete, respektujte jeho soukromí! Takovéto praktiky způsobí, že se váš život bude motat pořád kolem něj. A co když vám na sledování přijde? Nedávejte mu pocit, že je pro vás nepostradatelný. Vždyť to tak přece není.

Další věcí je, že ho nespíte špinit před zaměstnavatelem, rodinou nebo kamarádkami. V danou dobu to může působit jako terapie a některé kamarádky vás můžou ještě dokonce podporovat. Je lepší se o něm s nikým nebavit, protože všeho je moc a brzy se tento dobrý pocit může změnit na trapnost a znemožnění se. Tak buďte nad věcí a vykašlete se na to.

Nefunguje ani najít si okamžitě za něj nějakou náhradu. Budete se zaobírat srovnáváním a ten nový bude samozřejmě propadat na celé čáře. Že to bylo jen z trucu a nehodíte se k sobě, zjistíte, až když je pozdě. Dopřejte si relax. Scházejte se s kamarádkami, choďte na rande, ale nemusí z toho přece nic nového vzniknout. Takhle rychle to opravdu nepůjde. Všechno má svůj čas.

Vůbec nejhorší je myslet si, že už zůstanete navždy sama a nikdy už se nezamilujete. Nezapomeňte na to, že se všechno může vsugerovat, i přežívání v izolaci od ostatních nebo zanedbávání zevnějšku. Těžko se vystupuje z rozjetého vlaku a než se nadějete, budete v důchodu a to se těžko shání nějaký partner.

Úplný nesmysl je hledat „utěšení“ každý den v jiné posteli. Je to dost nebezpečné. Už jen pro nakažení nějakou pohlavní nemocí. To přece nemáte zapotřebí. Změna kulis je vítána, ale ne tímto způsobem.

Co dělat

Už vás trošku přebolel rozchod? Pak je na čase začít myslet pozitivně a brát konec vztahu jako konec kapitoly v knížce. S každým koncem totiž přichází nový začátek, který si zasloužíte. Je to vstupenka k tomu začít zajímavější a konečně lepší život, který každému prospěje. Zde Vám nabízíme deset rad, jak se vykašlat na minulost a zabývat se jen přítomností nebo budoucností.

Běžte se projít třeba se psem, pokud ho máte nebo zavolejte kamarádce a vyrazte na hodinu aerobiku. Pohyb je zdravý, jak tělesně, tak duševně. Dopřeje vám radost a značnou dávku zdravých myšlenek. Stačí jen zvednout hlavu, vypnout hruď a jde se na to.

O všem si popovídejte s nejlepší kamarádkou, která je opravdová a jen si na kamarádku nehraje. Bude to na vás působit jako terapie, což je naprosto v pořádku.

Veďte si deník, protože vás uvolní, vypíšete si do něj všechny své pocity a určitě to pro vás bude postup k lepšímu.

Na svého bývalého přítele myslete jen pár minut denně, ale vědomě. Nezabývejte se romantickými začátky, ale tím, co vás rozdělovalo a co přispělo k rozchodu. Snažte se v tom najít ponaučení pro příště.

Pravidelně se scházejte s přáteli a rodinou. Vyrážejte společně na výlety a navazujte nové kontakty. Noví lidé vás přivedou na nové myšlenky i místa.

Jezte zdravě a pravidelně. Tělo po rozchodu potřebuje hodně energie. Samozřejmě nesmíte zapomenout i na tekutiny, ale bez alkoholu. Dejte si třeba džus nebo bylinkový čaj. Čokoláda je také povolena, vždyť bez té by to ani nešlo.

Zajděte si do kadeřnictví, do obchodů s oblečením a obuví a udělejte ze sebe nového člověka na pohled. Dělejte si radost. Chvalte se. Říkejte si před zrcadlem, jak jste krásná.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. U rozchodu to platí dvojnásobně. Berte to jako ponaučení do nového vztahu.

Flirtujte, experimentujte, buďte svůdná, ale hlavně se bavte. Nesnažte se ale za každou cenu ulovit nového nápadníka. Nemuselo by se to vždy vyplatit.

Nemůžete čekat, že se vztahem, který trval dva roky, se vypořádáte za den nebo za týden. Všechno chce svůj čas. Buďte trpělivá, ale pracujte na tom a vnímejte každé zlepšení.

 Z pohledu muže

Partnerské vztahy vznikají, ale mnohé z nich také bohužel zanikají. Pro mnohé z nás rozchod může znamenat velmi bolestnou událost, ze které se dlouho vzpamatovávají. Pokud se dvojice dostane již do partnerských problémů, měli by se nejdříva oba partneři zamyslet, zda vzniklé rozkoly nejdou vyřešit a tím zachránit současný vztah. Často se totiž stává, že vzniklé neshody se zpočátku jeví jako nepřekonatelná překážka, ale při troše snahy se snadno najde nějaké kompromisní řešení. V některých situacích však již tato možnost není. Pokud partneři dospěli k názoru, že se natolik vzájemně odcizili, že už nemá cenu vzájemný svazek udržovat, pak je nutný rozchod. Ten by měl proběhnout pokud možno klidnou cestou a v přátelské atmosféře. Vždyť mnohé vztahy jsou dlouhodobé a partneři si v nich i přes současné spory společně prožili mnoho hezkého. Ne vždy však rozchody takto probíhají. Často tady totiž dochází k tahanicím o majetek nebo potomky.dvojice

Jedni partneři i po rozchodu zůstávají kamarádi, z jiných se stávají doslova nepřátelé na život a na smrt. Snad nejhorší je, když jeden z dvojice se nechce partnera nebo partnerky za žádnou cenu vzdát. Tyto dotěrné projevy mohou hraničit až se stalkingem. Ten se již stal i u nás trestným činem. Každopádně toto člověku znepříjemní život. Pokud má už bývalý partner nový vztah, toto jednání jej silně ovlivňuje a často vede až k jeho rozpadu.

Vyrovnávání se s rozchodem je věc značné individuální. Je ovlivněno nejen sílou osobnosti rozcházejících se stran, ale také délkou vztahu a společnými závazky. Pokud již partner těžko nese zánik svazku, měla by mu pomoci překonat tuto změnu jeho rodina případně přátelé. Člověk by se měl v této situaci zaměřit více na své záliby nebo práci. Dělejte zkrátka to, co vás baví. Tím přijdete na jiné myšlenky a tak nebudete nuceni o rozchodu tolik přemýšlet. Podobně jako u jiných nepříjemných situací se snažte vše špatné z minulosti co možná nejdříve vymazat ze své paměti. Snažte se myslet na příjemné věci.

Při rozchodu s partnerem je nutno dodržovat jistá pravidla. Neškemrejte a neponižujte se, to Vám přece za to nestojí. Bombardováním zprávami, telefonáty či dárky má spíše opačný efekt. Ani nadbíhání nic nevyřeší. Vždy jednejte s rozvahou. Snažte se i po rozchodu o korektní jednání s bývalým partnerem. Zbytečné hádky o malicherné věci určitě ničemu nepřispějí. Pokud již nějaké problémy vznikají, řešte je s chladnou hlavou. Při rozchodu partner vidí spoustu věcí pouze jednostranně. Je však třeba se snažit o objektivní pohled. Ve většině případů lze nalézt řešení vyhovující oběma stranám. Zbytečné hádky znepříjemňují život partnerům a obzvláště negativně působí na děti, které rozchodem rodičů nejvíce trpí.

Mnohým však ani toto nemusí pomoci, případně nemají dobré vztahy se svou rodinou nebo dobré přátele. Ti se pak mohou obrátit na psychology specializující se na partnerské vztahy. Ty je však vhodné navštívit již v případě prvních problémů. Rady psychologů nám mohou pomoci zdárně je překonat a tak zachránit partnerský svazek.  Párům, které mají problémy se doporučuje odloučení. Během něj si uvědomí, co jeden pro druhého znamená a zda má cenu pokračovat v partnerském soužití. Nezřídka se však stává, že z původně krátkodobého odloučení se vyklube odloučení trvalé. Partner by si měl zachovat svou důstojnost a nedělat věci, které by ho za normálních okolností ani nenapadly. Psychologové doporučují zbavit se všech předmětů, které partnera jakkoliv připomínají. Udělat jednoduše jednu velko tlustou čáru za minulostí.

Někteří lidé se po rozchodu bojí budovat další vztah. Často se uzavírají do sebe. Toto však není správné řešení. Jako je tomu u každého nezdaru, měli bychom i zde najít chyby a analyzovat příčiny rozchodu. To nám pak pomůže v budoucích vztazích.

Nevěra je jednou z příčin rozpadu vztahu. Po dlouholetém společném soužití zjistí partner, že zústává ve stereotypním svazku a cítí, že potřebuje nějakou změnu. Tu očekává právě v novém vztahu. Mnohdy jde o chvilkovou záležitost, kdy si oba chtějí udržet své rodinné zázemí a dávají příležitost pouze občasným schůzkám. Jindy mimopartnerský poměr zvítězí a předchozí vztahy se rozpadnou.

Ochlazení ve vzájemných vztazích může rovněž vést k ukončení partnerského svazku. Někdy však stačí málo a poměr si mohou partneři zpestřit tak, že znovu začne být pro oba atraktivní. Často je toto ochlazení spojeno s nedostatkem času věnovaného tomu druhému. V takovém případě partner dává většinou přednost své práci nebo kamarádům. Tento stav je typický hlavně u střední generace, když děti dospějí a opustí domov. Právě potomci totiž spojují partnery v již nefunkčním manželství.

Závěrem

Partnerský rozchod je jistě nepříjemná věc, ale rozhodně to není nepřekonatelný stav. Pokud se na věc díváte s optimismem, můžeme říci, že jste se poučili a máte prostor pro vytvoření nového lepšího svazku. Určitě byste ale s tímto neměli příliš pospíchat. Seznámit se za každou cenu s novým partnerem hned jen proto, aby si člověk dokázal, že na to stále má, nemá smysl. Lidé se musí nejdříve vyrovnat s bývalým vztahem a vyřešit svou minulost. Pokud toto neučiní, mají tendenci srovnávat novou partnerku s tou minulou. Do dalšího vztahu má člověk vstupovat s čistým štítem, zcela odpoutaný od dřívějšího svazku. Určitě se vašemu novému partnerovi nebudou líbit řeči o bývalých partnerech a problémy s nimi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *