Jak si stanovit udržitelné cíle v pracovním, ale i osobním životě pro nový rok? Radí ženy českého byznysu

Jak si stanovit udržitelné cíle v pracovním, ale i osobním životě pro nový rok? Radí ženy českého byznysu

Rok 2024 je tu a s ním i spousta předsevzetí, plánů a nových cílů. Ty si snad každý z nás dává nejen v osobním, ale i pracovním životě. Jak ale takových cílů dosáhnout a nezbláznit se z toho? Nejen to radí úspěšné české manažerky a podnikatelky, které i pro vás mohou být dobrou inspirací. 

 

Nebýt na to sám 

Jaký vliv mají hodnoty a priority na naše cíle? Podle Veroniky Brázdilové, viceprezidentky Vodafonu pro firemní zákazníky, obrovské. „Pokud nejsou cíle v souladu s vašimi hodnotami a prioritami, bude vaše vnitřní motivace slabší. Bude těžší přijmout cíle za vlastní a vybičovat se k jejich plnění,“ říká Brázdilová, které trvalo relativně dlouho nastavit si vnitřní hodnoty a svoje vlastní priority. 

 

Důležité je také vědět, jak pomoci zaměstnancům či dalším kolegům. „V první řadě je důležité svým lidem rozumět. Znát jejich vlastní cíle, umět posoudit, jestli jsou v souladu s vašimi cíli (myšleno firemními) a strategii k jejich realizaci postavit na silných stránkách jednotlivých členů vašeho týmu,” doplňuje Brázdilová, podle které je důležité být se zaměstnanci po celé cestě plnění cílů, aby neměli pocit, že jsou na to sami.

 

Oslavte jednotlivé milníky k vytyčenému cíli 

Podle Petry Šebo, která působí jako mentor a pomáhá firmám s řízením lidí a budováním strategií, vždy záleží na tom, zda společnost je vaše, nebo jste součástí většího soukolí. Obecně ale nastavování cílů, které jsou dostatečně ambiciózní, ale zároveň reálné, je podle ní opravdu těžké. „Cílem není se strhnout. Cíl by měl být motivátorem, který by měl být dosažitelný. Zároveň je ale dobré ho dát tak vysoko, aby si pro něj člověk musel někam popolézt nebo povyskočit. Mým dlouhodobým cílem je cesta. Chci, aby mě i mé kolegy bavil proces naplňování a nehnali jsme se bezhlavě za nějakou hodnotou,” říká Petra Šebo, která podtrhuje i důležitost strategie naplnění cílů, které zmíněnou cestu hodně usnadňují. 

 

A jak si udržet motivaci ke splnění cílů během roku? Milníky na cestě k velkému cíli oslavte. Zastavte se a poklepejte se po ramenou. Platí to v práci i v osobním životě. Uvědomte si každý krok, který už máte za sebou a těšte se na ty další,” dodává Petra Šebo s tím, že neoddělitelná je ale i soustavná práce se zaměstnanci. Čím víc víte o svých lidech, tím lépe je dokážete vést. Manažerská role je full time job. Ten se ale vyplatí, když věnujete svému týmu dost času a správným způsobem balancujete vedení a samostatnost,” doplňuje Petra Šebo. 

 

Udržitelně pro sebe i pro planetu

Country manažerka Swappie pro Česko a Slovensko, Simona Sedlárová, zastává filozofii, že udržitelnost by měla být základním principem nejen v profesním, ale i v osobním životě. Ve své roli ve Swappie, společnosti zaměřené na repasování telefonů, klade důraz na spojení ekologického myšlení s efektivními pracovními procesy.

 

Sedlárová poukazuje na důležitost souladu cílů s osobními hodnotami a prioritami pro zvýšení motivace a závazku. „Stanovování udržitelných cílů, které respektují naši planetu a zároveň jsou dosažitelné, je klíčem k dlouhodobému úspěchu,“ říká. Její manažerský přístup se zaměřuje na harmonizaci firemních cílů se snahami a potřebami zaměstnanců, což vede k vyšší spokojenosti a většímu zapojení všech členů týmu.

 

Kromě toho Sedlárová zdůrazňuje význam adaptability a inovací při dosahování udržitelných cílů. „Klíčem je neustálé hledání nových způsobů, jak být efektivnější a zároveň ekologičtější ve všem, co děláme,“ vysvětluje Simona Sedlárová. Tento progresivní přístup nejen podporuje růst firmy, ale rovněž přispívá k osobnímu rozvoji a celkové spokojenosti zaměstnanců.

 

Pořádek je cestou k úspěchu

Systematický přístup je klíčem k úspěchu, jak zdůrazňuje ředitelka jazykové agentury Skřivánek, Bronislava Chudobová. Nejenže se zavázala k udržitelnosti sama pro sebe, ale také motivuje své zaměstnance a partnery společnosti k tomu samému. „Uvědomělé a ekologicky šetrné chování na pracovišti působí jako inspirace pro naše zaměstnance, kteří se následně angažují v ochraně životního prostředí i ve svém osobním životě. Společně s našimi partnery a dodavateli aktivně pracujeme na udržení a neustálém zlepšování environmentálního managementu EN ISO 14001, což je nedílnou součástí naší firemní strategie. Věříme, že zahrnutím společenské odpovědnosti do naší firemní strategie přispíváme k výchově a změně přístupu jednotlivců, což je klíčové pro zajištění udržitelného rozvoje,“ zdůrazňuje Bronislava Chudobová.

 

Pro udržení motivace po celý rok uplatňuje systémové plánování. „Uvědomuji si, že postupné odškrtávání jednotlivých kroků k dosažení velkého cíle mi pomáhá udržet si motivaci a posouvat se dál. Rozdělení cesty na dílčí kroky mi umožňuje zůstat klidnou a soustředit se na konečný cíl,“ vysvětluje Bronislava Chudobová svůj osvědčený způsob udržení motivace po celý rok.

 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *