Jak správně vybrat látkové rolety?

Jak správně vybrat látkové rolety?

Jsou věci, které by v interiéru neměly chybět nesmí chybět – a teď nemáme na mysli komfortní sedačku nebo prostorný jídelní stůl. Oním „must have“ prvkem je stínící technika, samozřejmě vhodně zvolená, protože jen tak může splnit veškerá očekávání. Ale po jakém druhu stínění sáhnout, když máte hned tři priority: dostupnou cenu, praktičnost a elegantní vzhled? Léty prověřenou volbou jsou látkové rolety. Hodí se do klasicky i moderně zařízené domácnosti a vždy udělají velkou parádu. Přečtěte si, jak postupovat při hledání ideální varianty.

Typ látky

Nabídka látkových rolet je široká a již na první pohled se liší látkou. Ty mohou mít různé vlastnosti, a proto není moudré nákup uspěchat. Seznamte se s charakteristikou jednotlivých tkanin a pečlivě zvažte, která je pro daný účel nejvhodnější.

K dostání jsou látky úplně zatemňovací (s tzv. blackout efektem), které jsou ideální například do ložnice nebo pracovny. Taková látková roleta vám umožní vytvořit absolutní tmu i během pravého poledne. Do ostatních místností jsou rozumnější volbou rolety z poloprůsvitné či průsvitné tkaniny.

Velmi populární jsou látkové rolety typu den a noc. Jak napovídá samotný název, jedná se o látku, která dokáže zatemnit místnost a se stejnou lehkostí do ní propouštět spoustu sluníčka. Efektivní regulaci zajišťují dva druhy látek střídající se v příčných pruzích. Ty lze plynule posouvat a pracovat s intenzitou propouštěného světla.

Rozměry a ovládání

Zaměření rolet není vůbec složité. Pokud jde o klasickou roletu v kazetě umístěné nad oknem, doporučuje se, aby byla její šířka o 3 – 6 cm delší než šířka skla okna. Mechanismus pak bývá o cca 4 cm širší než roleta. Rolety umístěné na zeď by měly okno přesahovat až o 10 cm (na obou stranách). Mechanismus této varianty je o cca 4 cm širší než samotná roleta. Provedení se může lišit také způsobem návinu – roleta se může navíjet k okno i od něj.

Pokud není možné montovat mechanismus do stěny nad rámem, zvažte montáž na strop nebo do ostění.

Pokud si ohledně rozměrů nevíte rady, není nic jednoduššího, než si nechat poradit. Podrobný návod, jak vyměřit i zamontovat látkové žaluzie, najdete v sekci „Návody“ na webu specializovaného prodejce Labona.cz, který nabízí kvalitní rolety na míru.

Co se týče ovládání, je velmi jednoduché. Rolety se stahují či vytahují pomocí řetízku. Vyšší komfort přináší motorek, který se ovládá prostřednictvím dálkového ovládání.

Na co byste měli myslet, než objednáte?

Když budete měřit šířku okna, zohledněte otevírání a zavírání. Rolety vám nesmí překážet!

Preferujte kvalitní provedení, které se vyznačuje bezproblémovou montáží a demontáží (ta je k nezaplacení např. při malování).

Při výběru látky sledujte současné trendy, ale nezapomínejte na celkový vzhled interiéru. Rolety mohou být výrazným doplňkem, nesmí však působit jako pěst na oko.

Jak se látková roleta čistí?

Vrtá vám hlavou, jak je to s látkovými roletami a údržbou? Ani v tomto ohledu vás nezklamou. Čištění se sice nevyhnete, protože jedině tak zůstane látka dlouhé roky hezká na pohled. Jak na to?

Jednou za čas vysajte nános prachu. Roletu si přidržujte a výkon vysavače snižte na minimum. Prach by měl z látky okamžitě zmizet.

Lehkých nečistot se zbavíte tak, že je jemně vyčistíte pomocí hadříku a vody se saponátem. Použijte šetrný čisticí prostředek a snažte se, aby látka nenasákla příliš mnoho vody.

Čištění silně znečištěných rolet je vhodní konzultovat s odborníkem. Rozhodně je nedávejte do pračky!

Jak vidíte, údržba látkových rolet není nijak časově ani fyzicky náročná.

Rate this post

1 komentář k Jak správně vybrat látkové rolety?

  1. My jsme teď vybírali látkové rolety do nového sálu. Jak je známo, tak akustika sálů je poměrně složité téma a my jsme u našeho sálu v Kulturním domě právě řešili, jak docílit kvalitního zvuku. Bohužel předchozí majitelé z jedné stěny udělali prakticky jedno velké okno, které je ale na druhou stranu fajn, protože tam je hodně světla. Tak jsme pořídili látkové rolety, které se dají elektronicky stáhnout přes celé okno, a když se dělá konference nebo setkání, tak je vše krásně slyšet. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *