Jak uvázat kravatu

Čeká vás významná společenská událost a trápíte se s tím, jak uvázat kravatu? Poradíme vám, jak na to krok za krokem! Pamatujte, že správně a galantně uvázaná kravata je třešničkou na dortu vašeho společenského obleku. Kromě základního vázání existuje i mnoho dalších způsobů, jak uvázat kravatu. Ty vám v našem návodu také ukážeme. S námi se konečně naučíte snadno a rychle uvázat kravatu.

Jak uvázat kravatu

Jaké jsou druhy kravatových uzlů?

Nejprve se pojďme zaměřit na to, jaké existují kravatové uzly.

Můžete se setkat s těmito způsoby vázání kravaty:

 • Kravatový uzel Four in Hand (jednoduchý, úzký)
 • Kravatový uzel Windsor Full (plný)
 • Kravatový uzel Windsorf Half (poloviční)
 • Kravatový uzel prince Alberta
 • Kravatový uzel Eldredge
 • Kravatový uzel Pratt (Kent)

Jak správně uvázat kravatu?

Stojíte před zrcadlem a zoufale motáte kravatu ze strany na stranu? Už se přestaňte trápit, máme pro vás srozumitelný a jednoduchý postup, jak uvázat kravatu krok za krokem.

 • Vezměte kravatu do ruky a postavte se před zrcadlo. Díky tomu uvidíte celý proces a můžete snadno upravit drobné nedokonalosti.
 • Kravatu si dejte kolem krku a vrub kravaty namiřte směrem ven. Vnější strana kravaty bude přiložená k tělu. Úzký konec kravaty bude viset z vašeho pravého ramene a bude končit výš, než široký konec, který visí z levého ramene.  (Obr. 1)
 • Pamatujte, že nyní budete hýbat pouze širokou částí kravaty, úzký konec ponechte na svém místě.
 • Široký konec kravaty překřížíte spodem pod úzkým koncem, a přeložíte jej přes úzkou část zpět směrem vlevo. (Obr. 2 a 3)
 • Poté široký konec obmotáte ještě jednou spodem pod úzkou částí a provléknete otvorem, který se vám tak vytvořil. Pozor, uzel zatím neutahujte. (Obr. 4)
 • Široký konec naposledy provléknete a to směrem dopředu smyčkou, která se obmotáním vytvořila. (Obr. 5)
 • Než kravatu naplno utáhnete, porovnejte si ji na střed košile, skryjte zadní část pod límeček a srovnejte drobné nedokonalosti. (Obr. 6)
 • Poté jednou rukou podržte uzel, druhou rukou uchopte široký konec kravaty a utáhněte.

Jak uvázat kravatu

Zdroj obrázků: ties.com

Vázání kravaty obnáší pečlivý trénink. Důležité je zejména natrénovat počáteční položení kravaty okolo krku (délka úzkého a širokého konce), protože na tom závisí, zda se vám povede ji správně uvázat.

Pohlídejte si délku kravaty

Základní pravidlo pro délku kravaty zní: Širší konec by měl být přibližně 2 centimetry od spony opasku. Vždy záleží na výšce a postavě muže. Musíte sami odhadnout, jak je kravata dlouhá. Ale pamatujte, je-li příliš krátká, opticky vám to zvětší břicho. Naopak, je-li moc dlouhá, vypadá to opravdu nedbale a nespolečensky. Dbejte proto na správnou délku kravaty.

Skvělý trik je odměřit si při vázání kde končí užší konec kravaty a od toho se pak odrazit. Nebude-li vám délka kravaty sedět, budete poté již zkoušet posunout úzký konec a kýženého výsledku se doberete snadněji.

Šířka kravaty

Pokud vám kravata slouží na ples či společenskou rodinnou akci, pravděpodobně nebudete odměřovat, zda je široká přesně podle aktuálních trendů. Významné společenské události, plesy vyšších vrstev a další akce na “vyšší úrovni” však požadují více, než pouze dobře uvázanou kravatu.

V tomto případě vždy sledujte aktuální módní trend, který se často mění. Obecně však platí, že ačkoliv se kravaty zužují a zase rozšiřují, doporučená střední šířka zůstává stejná. Jedná se o šířku 8 centimetrů, která je prostě tak akorát.

Kde kravatu změřit?

Šířka kravaty se měří dole, v nejširší části kravaty. V obchodě vám ji ochotně změří obsluha.

Materiál

Chcete-li se stát opravdu kravatovým fajnšmekrem, určitě byste měli rozumět i materiálu. V tomto případě je to naprosto jednoduché. Pokuste se vyhnout kravatám z polyesteru a zvolte raději hedvábí. Polyesterová kravata nikdy nebude vypadat esteticky stejně tak dobře, jako právě ta z hedvábí. Dalšími, ale již o mnoho dražšími variantami, jsou vlna a kašmír.

jak uvázat kravatu

Kam s úzkým koncem

Uvázali jste správně kravatu, která má vhodnou délku i šířku, ale řešíte další problém – Co s plandajícím úzkým koncem kravaty? (To by člověk neřekl, kolik zádrhelů může kvůli jedné kravatě vzniknout).

Pokud jste kravatu uvázali tak, že je úzký konec kratší než ten široký, máte pouze dvě možnosti: zastrčit ho do poutka na vnitřní straně kravaty, nebo ho nechat jen tak volně vlát. To bude sice působit trochu nedbale, ale sami musíte zhodnotit, jak moc “upnutá” bude společnost, do které se právě chystáte.

Je-li úzký konec delší než široký, zastrčte jej do košile. Pokud si chcete opět trochu pohrát s nedbalostí, můžete ho nechat jen tak být. Ale to necháme na vás.

Malý a velký kravatový uzel

Protože se postup uvazování u jednotlivých typů kravatových uzlů liší, nejprve si vysvětlíme základní rozdíl mezi dvěma hlavními typy, malým a velkým kravatovým uzlem.

Malý kravatový uzel vyžaduje pouze jedno obalování. Tento uzel poznáte podle trubkovitého tvaru. Doporučuje se vysokým mužům, protože délka kravaty není ovlivněna vícečetným obmotávání. Kravata bude tak akorát sahat 2 cm ke sponě opasku.

Tento uzel je vhodný ke košilím s úzkým límečkem. Do kategorie malých uzlů se řadí vázání Kent, Four in Hand nebo Windsor Half.

Naopak velké kravatové uzly jsou ideální pro košile s širokým límečkem. A jak docílíte velikosti uzlu? Obalíte jej ještě jednou nebo dvakrát. Tento druh uzlů spadá do kategorie Windsor Full a uzel prince Alberta.

Důlek jako profesionál

Chcete-li působit opravdu profesionálně, vaše kravata by měla mít důlek. Vytvoříte jej až po uvázání kravaty, ale před dotažením, a to pomocí prstu přímo u uzlu kravaty. Teď budete vypadat naprosto dokonale!

Na obrázku můžete důlek vidět, a to hned pod uzlem kravaty.

Jak uvázat kravatu

Jak vázat jednotlivé typy uzlů?

Klasický kravatový uzel Four in Hand

Mezi nejjednodušší kravatové uzly patří Four in Hand. Na uvázání je velice jednoduchý, ale přitom je stále oblíbený po celém světě a je také nejčastěji používaný. Je vhodný k většině kravat i košilových límečků, nejvhodnější je však ke kravatám se vzorem nebo k úzkým kravatám. Také na košili s úzkým límečkem vypadá velmi dobře.

Ze všech stylů vázání kravat je Four in Hand nejstarší.

Jak správně vázat Four in Hand?

 • Nejprve zvedněte límec košile a kravatu položte kolem krku.
 • Široký konec přeložte přes ten úzký, spodem podvlékněte a opět jej směřujte na pravou stranu. (Obr. 2, 3)
 • Poté provlékněte zespoda před límec košile a špičku širokého konce ještě provlékněte vytvořenou smyčkou směrem dolů. (Obr. 4, 5)
 • Jednou rukou chyťte uzel a druhou rukou stáhněte konec kravaty, abyste uzel zpevnili a vytvarovali.

Jak uvázat kravatu

Zdroj obrázků: ties.com

Uzel Windsor Full

Tento styl vázáním je elegánem mezi kravatovými uzly. Také z toho důvodu nese název po stejnojmenném vévodovi. Windsor Full určitě nevázejte na košile s úzkým límečkem, protože je vhodný k širokým límcům. Hodí se také k dlouhým a úzkým kravatám.

Jak uvázat Windsor Full?

Vázání kravatového uzlu Windsor Full je složitější, než tomu je u klasických uzlů. Uzel musí totiž perfektně zapadnout mezi dvě části límečku a skrýt tak poslední knoflík na košili.

Podívejte se na postup vázání na obrázku.

Jak uvázat kravatu

Zdroj obrázku: ties.com

Uzel Windsor Half

Kravatový uzel Windsor Half je mnohem jednodušší a tenčí, nežli Windsor Full. Je vhodný pro úzké a standardní kravaty. Pyšní se trojúhelníkovým tvarem, a díky tomu je jedním z nejhezčích uzlů. Je vhodný pro košile s otevřeným či klasickým límečkem.

Nejčastěji se používá k širokým kravatám a k širokým límcům, protože se jedná o uzel větších rozměrů. Tento styl dotváří vzhled elegantního a velice sebevědomého muže.

Postup vázání můžete opět vidět na obrázku.

Jak uvázat kravatu

Zdroj obrázků: ties.com

Kravatový uzel Pratt (Kent)

Chcete-li vyzkoušet malý a jednoduchý kravatový uzel, uvažte si Pratt. Je podobný základnímu Four in Hand, ale má mnohem pravidelnější tvary a je elegantnější. Trojúhelníkový tvar mu navíc dodává větší šmrnc. A třešničkou na dortu je, že není až tak často používán, tudíž budete výjimečný!

Kravatový uzel Pratt je vhodný ke kravatám se vzory či ke klasickým kravatám z hrubšího materiálu. Nedoporučuje se naopak k tenkým materiálům, kde by uzel zanikl. Ideální bude k úzkému límečku.

Vázání kravaty stylu Pratt se snadno naučíte podle názorného obrázku.

Jak uvázat kravatu

Zdroj obrázku: ties.com

Kravatový uzel prince Alberta

Tento typ kravatového uzlu se odlišuje od jednoduchého stylu právě dvojitým obtočení. Je vhodný ke většině košil i kravat, ale nedoporučuje se k širokým kravatám.

jak uvázat kravatu

Zdroj obrázku: ties.com

Na závěr něco výjimečného – uzel Eldredge

Máte rádi více pozornosti a chcete na společenské události zazářit? Potom vyzkoušejte uzel Eldredge, který vám s tím pomůže. Byl vynalezen teprve nedávno, konkrétně v roce 2007 mladým administrátorem jménem Jeffrey Eldredge, který vymyslel jedinečné vázání v 15 krocích.

Pokud nejste trpěliví, raději se pusťte do předchozích uzlů, tento je svým provedením asi opravdu tím nejnáročnějším.

Rozdílem od většiny uzlů je hlavně aktivní užší konec. Pracujeme s ním, jako u ostatních uzlů s tím širším. Po dokončení obmotávání jej nakonec skryjeme pod límeček. Dejte si pozor, Eldredge uzel je o mnoho větší, nežli například Windsor. Pečlivě proto zvažte, k jaké košili i příležitosti jej využijete.

jak uvázat kravatu

Hlídejte si také velikost límce

Při vázání kravaty je nutné pohlídat si také velikost límce. V tomto případě konkrétně obvod límce. Jestli vám límec sedí, zjistíte jednoduše pomocí dvou prstů. Zapněte si poslední knoflíček na límci a zkuste mezi límec a krk vsunout dva prsty. Límec by vás neměl škrtit, protože vám tak zkazí dojem z celé společenské události, ale také z nošení kravaty. Stejně tak by však neměl být příliš volný, jinak se začne kroutit a krabatit.

Rada na závěr

Chápeme, že pokud se vám podařilo kravatu krásně uvázat přesně podle vašich představ, chcete ji tak nechat i po společenské události. Pouze ji povolíte, uložíte do skříně a budete se těšit na další ples. To je ale chyba. Tím, že ji necháte stále uvázanou, se látka na kravatě nadobro pomačká a poškodí, a vy pak budete mít problém ji narovnat. Raději ji proto vždy rozvažte a před událostí si ji navažte znovu. Alespoň si to natrénujete!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *