Jak v drogerii poznat ekologické a přírodní produkty

Jak v drogerii poznat ekologické a přírodní produkty

Přírodní kosmetika se vyrábí z přírodních surovin a netestuje se na zvířatech. Na druhé straně běžný kosmetický průmysl vytváří chemické koktejly slibující zázrak, který se nekoná… Naopak hrozí riziko alergických reakcí a podráždění pokožky. Víte, jaký je rozdíl mezi přírodní kosmetikou, organickou nebo bio kosmetikou? A jakým chemickým látkám v konvenční kosmetice je dobré se vyhnout? Více se dozvíte v článku.

Přírodní kosmetika, organická nebo BIO?

Přírodní kosmetika se vyrábí z přírodních a organických ingrediencí, které se získávají z rostlin, minerálů a jiných přírodních zdrojů, a obvykle neobsahuje syntetické látky, umělá barviva a parfémy. Suroviny se zpracovávají šetrnými metodami, aby se minimalizovalo znečištění a ztráty přírodních zdrojů. Zároveň však pro přírodní kosmetiku není stanoven jednotný standard.

Organická kosmetika používá rostlinné suroviny, které byly pěstovány bez použití syntetických hnojiv, pesticidů a herbicidů. Proces výroby musí být rovněž ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Pro tuto kosmetiku jsou předepsány určité standardy jako např. standardy Soil Association nebo Ecocert, které definují, jaké suroviny lze použít a jaký proces výroby musí být dodržen.

Bio kosmetika se podobá organické kosmetice, ale používá pouze přírodní suroviny, které se pěstují podle ekologických a biodynamických zásad. I u této kosmetiky existují určité zásady, jako je například standard Demeter pro biodynamickou kosmetiku.

Přírodní suroviny a ingredience zahrnují například: aloe vera, kokosový olej, jojobový olej, levanduli, růži, zelený čaj, olivový olej, zelený jíl, bambucké máslo, arganový olej, vitamin A, C a E, heřmánek, opuncii.

Jak poznat přírodní kosmetiku a další udržitelné produkty?

Abyste si ověřili, že se jedná o přírodní kosmetiku, čtěte složení a zaměřte se na certifikace. Tyto certifikace vám prozradí, že kosmetika neobsahuje syntetické složky, GMO, parabeny, ftaláty a jiné škodlivé chemikálie. Certifikace též zahrnují kontrolu zdrojů, výrobní procesy, balení a značení.

V dm drogerii díky zeleným cenovkám snadno poznáte, jaké produkty přispívají k trvalé udržitelnosti. Snadno se tak zorientujete při nákupu, protože vás zelené cenovky přivedou k zeleným produktům, ať už hledáte kosmetiku, biopotraviny, nebo ekologické přípravky na úklid.

Konvenční kosmetika a její složení

Konvenční kosmetika často obsahuje syntetické chemické složky, které mohou být dráždivé či alergenní. Tyto chemické složky zahrnují mikroplasty, silikony a nebiologicky odbouratelné složky, které jsou nebezpečné pro planetu, vodní systémy a zvířata.

V konvenční kosmetice narazíte na sliby okamžitého řešení, čímž se vás snaží nalákat ke koupi. Do kosmetiky přidají látky na bázi ropy či silikonu, vy tak získáte lživý pocit jemné a hladké pokožky. Tento efekt je však pomíjivý, tato kosmetika má za účel problém maskovat, nikoli řešit. Navíc chemikálie se hromadí v kůži a dostávají se i do hlubší vrstvy.

10 chemických látek, které v přírodní kosmetice nikdy nenajdete

Poznat rozdíl mezi konvenční a přírodní kosmetikou není těžké, lze to rozpoznat už na první dotek. Přírodní produkty mají hustší a matnější strukturu, právě díky ingrediencím jako bambucké a kakaové máslo.

Konvenční kosmetické produkty obsahují chemický koktejl, značně pění a často z nich získáte pocit: „Ano, to skvěle funguje!Jenže opak je pravdou, chemické složení sice působí intenzivně, ale například takové chemické sulfáty oslabují přirozenou ochrannou bariéru pokožky, což vede k jejímu vysoušení, a dokonce se mohou objevit lupy či šupinatění pokožky. To asi pro pokožku není nic dobrého, že?

Podívejte se na 10 chemických látek, které jsou v konvenční kosmetice, a je lepší, abyste se jim vyhnuli obloukem:

  • Jakákoliv složka obsahující slovo „paraben“
  • Triclosan
  • Jakákoliv složka obsahující tři velká písmena „PEG“
  • Paraffinum Liquidum
  • EDTA
  • Fenoxyethanol
  • Chlor
  • Quaternium
  • Jakákoliv složka obsahující slovo „propyl“
  • Methicone

Přírodní kosmetika jako cesta za trvalou udržitelností

Používání přírodní kosmetiky a ekologické drogerie má mnoho výhod pro zdraví, životní prostředí i etiku. Vybírejte biologicky odbouratelné suroviny a obaly, jež jsou recyklovatelné nebo kompostovatelné. V dm drogerii se snadno zorientujete podle zelených cenovek.

Konvenční kosmetika převážně obsahuje syntetické chemické složky, které mohou být dráždivé či alergenní. Díky dm drogerii jsou udržitelnější a přírodní produkty dostupné pro všechny.

Zdroj obrázku: Switlana Sonyashna / Shutterstock.com

Rate this post

1 komentář k Jak v drogerii poznat ekologické a přírodní produkty

  1. Podle mě je nejlepší si nechat prostě doporučit kosmetické produkty na míru. A je jedno, jestli jsou to věci na prodlužování řas nebo věci proti akné. Já chodím do studia beautiful-me.cz/prodluzovani-ras a tam mi vyberou vždycky kosmetiku na míru. Hlavně mě baví i to, že když tam jedu, tak jim řeknu, že jedu třeba na dovolenou a oni mi hned dají trochu jiné krémy, které se lépe snesou se sluníčkem. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.