Jak vybrat tepelné čerpadlo? Odborníci doporučují tento postup

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Odborníci doporučují tento postup

Pořízení tepelného čerpadla je investicí v řádu desítek až stovek tisíc korun. Pořizujete zdroj tepla, na který budete spoléhat řadu dlouhých a mrazivých zim. A protože sami odborníci z řad techniků či prodejců říkají, že samotné tepelné čerpadlo je pouze polovinou „úspěchu“, je dobré vědět, na co vše si dát při výběru pozor.

Začněme u samotného tepelného čerpadla, při jeho výběru je nanejvýš žádoucí konzultovat koupi s prodejcem, který má ve své nabídce více druhů čerpadel a je tak schopen vám dát objektivní doporučení ve věci vhodnosti jednotlivých typů tepelných čerpadel.

Tip: Chcete dostávat za každý nákup až 25 % zpět?
Vyzkoušejte Plnou Peněženku a vydělávejte nakupováním.

Bezplatná registrace ZDE

Dále, protože i na trhu s tepelnými čerpadly se pohybují nepoctiví prodejci, je vhodné ověřit si, jestli prodejcem uváděné vlastnosti byly potvrzeny nezávislým zkušebním ústavem, tj. tepelné čerpadlo získalo Evropskou značku kvality Q, viz https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/evropska-znacka-kvality-q.

V okamžiku kdy víte, že porovnáváte reálné informace o výkonu, je vhodné si také ověřit, že porovnáváte správné údaje, například u čerpadel vzduch/voda  výkon při parametrech A-7/W35°C (venkovní teplota -7 °C, teplota topné vody 35 °C). Tuto informaci vyčtete z technického listu tepelného čerpadla, který by vám prodejce měl dát k dispozici.

Kromě samotného čerpadla si ověřte jestli:

  • Instalaci tepelného čerpadla bude zajišťovat firma  se specializací na instalaci a uvádění čerpadel do provozu, jež je zároveň schopna správně počítat tepelné ztráty budovy, nebo „pouze“ pracovníci stavební firmy.
  • Jsou případné nadstandardní záruky podmíněny zakoupením dalších doplňkových služeb, případně jestli tyto záruky poskytuje výrobce, dovozce či „pouze“ prodejce. Zjistěte si i zda není prodloužená záruka podmíněna povinnými ročními placenými prohlídkami.
  • Cenová nabídka zahrnuje veškeré montážní komponenty, např. propojovací potrubí, revize elektro, izolace apod. Vyhnete se tak situaci, kdy máte v nabídce započítáno pouze usazení tepelného čerpadla s tím, že samotné dopojení na topný systém vás bude stát dalších 30 000 – 50 000 Kč.

 

Na první pohled dražší čerpadlo a jeho zapojení mohou odrazovat a směřovat pozornost k levnějším alternativám. Vězte však, že kvalitní a správně zapojený zdroj tepla se vám odvděčí svou spolehlivostí, dlouhou životností a nízkými náklady na topení, které již po pár letech převáží jednorázovou úsporu těchto alternativ.

Zdroj obrázku: I AM NIKOM / Shutterstock.com

1 komentář k Jak vybrat tepelné čerpadlo? Odborníci doporučují tento postup

  1. Zdravím ve spolek. Děkuji za zajímavý článek. Ještě bych k tomu osobně doplnil, že důležitý je mít i správný regulátor teploty. Dneska už jsou k mání různé technologie. Já jsem pročítal informace například tady https://act.afriso.cz/ kde popisují regurátory teploty a systém udržování teploty vody v radiátorech…podle mě to celkem dává smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *