Jak vyndat klíště

Jak vyndat klíště

Pokud jdete na procházku do lesa, je třeba se nejen dobře obléknout, ale hlavně se musíte postříkat repelentem. I když jsou výskyty klíšťat v lese, do něhož jdete, minimální, přesto buďte ostražití. I takový drobný tvor, kterého včas neodstraníte nebo kterého odstraníte špatně, vám může způsobit závažné onemocnění, jehož léčba není jednoduchá. Otázkou tedy je, jak správně odstranit klíště, pokud budeme mít tu smůlu, že se na nás přisaje?

Nejdříve je třeba si o klíštěti něco říct. Na těle ho měl snad každý, nejčastěji si ho přinášíme domů z lesa, do něhož jsme zamířili na houby. Je to roztoč, který patří do čeledi klíšťatovití. Tito drobní tvorové se přisávají na všechny savce, nikoliv jenom na lidi. Přisávají se na kočky či psy i na jiná podobná zvířata. Málokdo ví, že klíšťata se přisávají i na hady či ptáky.

Klíště obecné je známé jako přenašeč infekčních chorob.

Kde se klíšťata vyskytují?

Klíšťata bohužel najdeme na každém rohu. Nejvíce se vyskytují ve vlhkých lesích, kde je hodně bylin a keřů. Pozor si dávejte i tehdy, pokud jdete se psem na procházku na louku, protože i zde se vyskytují hojně.

Nejvíce je najdeme ve vysoké trávě, která je vyšší i víc jak dvacet centimetrů. Na svou „kořist“ čekají i v nižších keřících. Když člověk či jiný savec se klíštěte i malinko dotkne, okamžitě se přichytí a přisaje se na kůži. Na kůži dokáže být přisáté i několik týdnů.

Proč se klíště odstraňuje z těla tak těžce?

Každý, kdo už měl klíště a kdo se ho snažil odstranit, ví, jak je to těžké. Musíte být velice opatrní, i sebemenší kousek, který z klíštěte zůstane v kůži, může být nebezpečný. Tělo klíštěte, i když je malé, skládá se z mnoha nebezpečných částí. Dalo by se říct, že každá část klíštěte je velice nebezpečná. Pro klíště je nejdůležitější ochranný chitinový štít, díky kterému ne

Jak vyndat klíště

jde klíště rozmáčknout (většinou ho musíte zničit pomocí kamene). Klíště má i speciální smyslový orgán, jehož pomocí zaměří hostitele, na něhož přilne.

Samozřejmě nesmíme opomenout tykadla, která klíště používá pro vyhledání nejvhodnějšího místa k přisátí se. Většinou jsou to záhyby těla, tedy podpaží nebo se často vyskytují pod koleny. Pomocí kusadel dojde k prořezání pokožky hostitele a sosáček s háčky umožní pevné přichycení k hostiteli.

Zajímavé je jejich rozmnožování

Ještě předtím, než si řekneme, jak klíště odstranit z kůže, zmíníme i jejich páření, které je poměrně zajímavé. Rozmnožování totiž probíhá na samotném hostiteli. Samci vyhledají zvíře, na kterém najdou samici k páření. Ta pak dokáže naklást až tři tisíce vajíček. Vývoj klíšťat naštěstí trvá dlouhé tři roky.

Jak vyndat klíště

Pokud se stane, že najdete klíště na svém či psově těle, v žádném případě nepoužívejte oleje nebo mastičky. Klíště se totiž přidusí a může vyvrhnout všechen svůj obsah do rány. Tím se jen zvýší možnost nákazy infekčním onemocněním. Klíště se nesmí mačkat, a to ani pinzetou, ani rukou. Vždy se musí vyndat celé i se svým už nasátým obsahem.

Nejlepší je, když máte doma speciální kartu na zářezy. Jedná se o kartu, která klíště podebere a vytáhne z rány, aniž by vypustilo svůj obsah. Samozřejmě ne každý má doma tuto kartu.

 

Jak vyndat klíště

Ve většině případů se používá pinzeta.

Než dojde k odstranění klíštěte, nachystejte si pinzetu, rukavice a dezinfekci. Místo zkuste vydezinfikovat a pinzetou klíště uchopte, jemně s jím kývejte ze strany na stranu. Mnoho lidí ho vyndává po otočení proti směru hodinových ručiček, ale odborníci tvrdí, že kývavý pohyb je ten nejlepší způsob, jak se klíštěte můžete zbavit.

Po vyjmutí klíštěte ránu opět dezinfikujte.

Co dělat, když v ráně zůstane část klíštěte?

Samozřejmě se dnes a denně stává, že se klíště neodstraní celé. Pokud se nepodaří klíště celé vyjmout, je třeba vyhledat pomoc odborného lékaře. Jestliže v ráně zůstanou jen kusadla, ta nejsou nijak nebezpečná. Infekce se kusadly nepřenáší. Ránu jen dezinfikujte a tělo si s kusadly samo poradí (například jako s třískou). Pokud však dojde k zanícení rány, vyhledání lékařské péče je nutností.

Jestliže si nejste jisti tím, jaká část klíštěte v ráně zůstala, rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc, aby nedošlo k šíření případné choroby.

Jak se zbavujeme klíštěte?

Klíště zásadně nevyhazujeme. Pokud klíště chcete zničit, kamenem ho rozmáčkněte, spalte ho nebo ho hoďte do záchodu. Tím, že na něj šlápnete, mu neublížíte. Pokud však chcete zjistit, jestli bylo nakažené, uschovejte ho do igelitového pytlíku a odešlete jej do laboratoře, kde zjistí, zdali bylo či nebylo nakažené infekční chorobou. I když jste na něj použili dezinfekci, nemá to na jeho infikaci vliv.

Je třeba sledovat místo přisání?

Ano, je třeba, abyste po odstranění klíštěte sledovali místo přisání. Během následujících tří týdnů je třeba ránu kontrolovat. Musíte sledovat hlavně její zbarvení. Pokud se na místě přisání nachází červená skvrnka, je to zcela normální. Jestliže se místo po ráně začne zvětšovat, bude bolet a uprostřed bude bolet, je něco v nepořádku a je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké nemoci přenáší klíště?

Jak již bylo zmíněno, klíště je přenašeč infekčních chorob. Nejen, že tento parazit saje krev, ale taky může přenášet nemoci, jako je borelióza, klíšťová encefalitida či ehrlichióza. Ani jedno onemocnění se neléčí krátkodobě, všechna onemocnění mohou vést k trvalým následkům – mohou nám trvale poškodit zdraví. Samozřejmě není vyloučená i smrt.

Kdejaké klíště může být infikované. Infikovaná klíšťata se mohou nacházet nejen v lesích či na loukách, ale i v parcích si na polích. Existují i taková místa, kde najdeme větší počet infikovaných klíšťat.

Více o nemocech způsobených klíšťaty:

• Borelióza

Lymská borelióza se řadí k nejčastějším onemocněním, které klíště přenáší. Typickým příznakem je to, když místo po přisání začne uprostřed blednout. V tom případě je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc. Pokud nepodchytíte nemoc včas, borelióza se může rozšířit do celého těla – nejdříve napadne krevní oběh, poté lymfu. Bohužel se stává, že se příznak vůbec neobjeví.

V další fázi nemoci se dostaví únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku či tlak v zátylku. Pokud se nemoc rozšíří až k nervům, začne vás pálit kůže, započne mravenčení i pocit necitlivosti.

• Klíšťová encefalitida

K dalším velice častým onemocněním, které je přenášeno klíšťaty, se řadí i klíšťová encefalitida. Toto onemocnění se nejdříve projevuje bolestmi hlavy, únavou, horečkou či nevolností. Ve druhé fázi musíme čelit zvracení, svalovému třesu, nervové obrně nebo poruchám spánku

• Ehrlichióza

K méně častým, ovšem  čas od času se vyskytujícím onemocněním, které přenáší klíště, patří i erhlichióza. Tato nemoc napadá bílé krvinky a snižuje obrannou funkci těla. Mezi příznaky se řadí bolest hlavy, svalů, vyrážka či horečka. Poté se mohou vyskytnout i mnohá ochrnutí.

Jak se chránit proti infekčním nemocem, které přenášejí klíšťata?

Samozřejmě existuje několik způsobů, jak se proti nemocem můžete chránit. Tou první možností je prevence –  zabráníte, aby se klíště dostalo na vaše tělo. Pomůže vám repelent, který si na sebe nastříkáte předtím, než se vydáte do lesa na houby či se psem na procházku. Nezapomínejte, že je třeba, abyste nevoněli. Sladká vůně jakéhokoliv parfému nebo deodorantu klíšťata jenom přitahuje.

Druhou možností jsou očkování. Každá zdravotní pojišťovna přispívá na očkování proti infekčním onemocněním, která se přenášejí klíšťaty. Děti jsou očkovány automaticky, dospělí si však o očkování musí požádat sami a sami si ho také hradí (s případným příspěvkem od pojišťovny se nejedná o příliš vysokou částku).

Pojišťovna VZP přispívá až pětistovkou, u VoZP je přeočkování hrazeno plně u dětí a mládeže do osmnácti let (dospělým pojišťovna hradí necelou pětistovku). Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá až šesti stovkami, OZP přispívá dle nasbíraných kreditů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *