Jak zvýšit výdrž notebooku

Možnosti, jak prodloužit výdrž baterky vašeho notebooku.

Problémem většiny přenosných počítačů je nutnost neustálého nošení nabíječky ve společnosti s tímto počítačem, což samozřejmě jeho přenosnost výrazně omezuje a přináší solidní zátěž do vaší tašky nebo batohu. Jak se tedy zařídit, aby notebook vydržel co možná nejdéle a nemusel být neustále připojen ke zdroji elektřiny? Zkuste některé z řešení, která vám zde předkládáme.. Z nichž řadu můžete použít hned teď.

Jas obrazovky

Jeden z největších žroutů energie je jednoznačně displej. Čím více září a je čitelnější, tím lépe se na něj sice dívá a tím lépe se s ním pracuje, ovšem také tím méně notebook vydrží. Sice je to smutné, nicméně je to tak: zhasnutá obrazovka s minimálním podsvícením je cestou, jak notebooku pomoci ještě několik málo minut nebo desítek minut přežít.

Vytížení procesu

Logicky vzato, čím více a rychleji má váš laptop fungovat, tím více šťávy na to bude potřebovat. Cest ke snížení jeho vytížení je několik: zaprvé, přepnutí napájecího plánu buď přímo ve Windows (případně v Ubuntu/MacOS) na úsporný, případně využití napájecího plánu od výrobce (k tomu se dostanete zpravidla přímo pomocí klávesových zkratek na vašem notebooku, případně pomocí předinstalovaných utilit).

Další cestou v tomto směru je omezit zátěž počítače na minimum jaksi tím, co na něj budete chtít. To znamená: skrouhnout počet spuštěných programů na minimum, nespouštět žádné složitější aplikace, které vykreslují 3D animace nebo hry, nepoužívat akcelerované prostředí systému – oželet animovaná okna za cenu zvýšení výdrže.

Bezdrátové sítě a další žrouti

V boji za každou další ušetřenou minutu života baterie nezapomínejme ani na bezdrátové záležitosti, kterými je už dnes každý notebook vybaven, tj. bluetooth a wifi. Zejména bluetooth je často zbytečně zapnuté ve chvílích, kdy není absolutně potřeba, a zbytečně vám užírá drahocenné energie. To samé platí o wifi: pokud právě nejste s jeho pomocí připojeni na internet, vypněte si ho a váš přenosný počítač to ocení dalšími minutami svého života navíc.

To samé platí o dalších přídavných zařízeních, jako jsou webové kamery nebo různé čtečky, případně jiná zařízení připojená přes USB port a vysávající po kapkách baterii: nejsou-li aktuálně nezbytně potřeba, vypněte je.

Rate this post

1 komentář k Jak zvýšit výdrž notebooku

  1. Dobrý vytáhl jsem starý notebook a chtěl jsem ho zapnout ale musel jsem točit s nabíječkou abych našel kontakt tak ted nevím jestli je to nabíječkou a nebo notebook in-putem je to Kvůli datům z notebooku Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *