Programy na mobil

Jak si nainstalovat nový program na mobil. Souhrn postupů pro nejvíce rozšířené operační systémy na mobilech.

Symbian

Operační systém Symbian je na většině telefonů Nokia, najdete ho také na některých mobilech značky Sony Ericsson nebo Samsung. Programy se instalují ve formě balíčků s příponami .sis nebo .sisx, které se dají buď přímo stáhnou pomocí prohlížeče v mobilu, nebo přeposlat přes bluetooth, kabel nebo infračervený port z počítače a v mobilu potom spustit. Pokud se vám nechce hledat tyto soubory po celém internetu a sáhnout přímo po centralizovaném zdroji, zadejte na svém telefonu do prohlížeče adresu www. ovi.com – dostanete se tak na portál aplikací OVI, odkud si můžete přímo stáhnout (zatím to však je možné pouze na Nokiích).

Blacberry OS

Telefony vybavené operačním systémem od firmy RIM vyrábějící systémem Blacberry se dají vybavit dalšími programy také hned několika způsoby. První možností je najít někde na internetu odpovídající aplikaci a (s koncovkou .jad a určenou pro tento systém) a pak si ji poslat přes počítač pomocí programu Desktop Manager. Další možností je poslat si odkaz pro stažení souboru emailem nebo smskou do mobilu, tam si ho otevřít v prohlížeči a stáhnout přímo z něj. Nejvíce aplikací v celku pak najdete na portálu App World. Na ten můžete přistoupit jednak z počítače, na adrese appworld.blackberry.com/webstore, a dále také přímo z mobilního telefonu, kde funguje ve formě aplikace.

Android

Dostat do telefonu vybaveného Androidem nový program je záležitost jednoduchá a základní možnosti jsou dvě. První, je použít připravený program pro instalaci nových programů, a stáhnout ji s jeho pomocí – v tomto případě se jedná o Android Market. Instalovat však lze i programy ve formátu *.apk odkudkoliv jinud. Při instalaci jen je potřeba dát pozor na to, pro jakou verzi Androidu je dotyčná aplikace určena – zda pro verzi 1.6, 2.1, 2.2 nebo vyšší, zpětně kompatibilní pro starší verzi operačního systému totiž nemusí řada z nich být.

iPhone

Pro přístup k novým programů je zde v nabídce aplikace App Store, dohrtá programy odjinud možné není. I tak je však nabídka aplikací a her ke stažení obrovská, nicméně pokud i tak vás láká dohrání programu, který není schválený Applem a tím pádem není v AppStore k dispozici, existuje zde možnost prolomení těchto limitů ve formě tzv. jailbreaku (co to je a jak na to, se můžete podívat blíže na googlu).

Ostatní mobily a operační systémy

Pokud v seznamu stále marně hledáte, jak dostat do svého mobilního telefonu novou hru, v drtivé většině případů by na vašem zařízení měla tento problém řešit Java (respektive Java2ME). Javové programy už umí spouštět telefony hodně dlouho a i zařízení z nejjednodušších si s nimi poradí. Stačí najít na internetu nebo jinde aplikaci s koncovkou .jad nebo .jar, poslat si odkaz do mobilu, případně bezdrátově či kabelově si ji přetáhnout a nainstalovat. Pozor však, tyto aplikace se poměrně liší zejména nároky na velikost displeje, sahejte raději po takových prográmcích, které jsou přímo pro váš telefon, nebo pro zařízení s podobně velkou obrazovkou. Mimoto, javové aplikace lze z výše uvedených spustit na telefonech vybavených Symbianem, Androidech na Blackberry.

Rate this post

7 komentářů k Programy na mobil

  1. Dobrý den , chtěla bych se zeptat jesli jde stáhnou Infračervený port do netbooku.Děkuji za odpověd´

  2. Prosím co to znamená tel bez op systemu?????

  3. Když to zjednoduším, prostě je to jednoduchý mobil, do kterého se nedají instalovat nové aplikace – není v něm nikde žádný aplikační obchod, tj. jako Google Play, App Store, Ovi Store nebo Windows Phone store.

  4. Zdravím, mám Vodafone smart ultra 6. Nainstaloval jsem si Sygic z netu, ale objeví se mi jen úvodní obrazovka a tak to zústane. Prostě se to sekne. Zkoušel jsem to asi 3x… Poradíte ???

  5. To, co tady píšete za dotazy, je většinou způsobené tím, že prostě máte staré telefony a vývoj mobilní aplikace na zakázku už ty vaše telefony dávno nepodporuje. To není hejt, to je prostě zkonstatování faktu. Bohužel a je mi to líto. Ale kupte si iPhone. A ten pravidelně kupujte nový. Nebo se na to vykašlete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *