Letní slunce a jeho rizika pro lidský organismus

Letní slunce a jeho rizika pro lidský organismus

Léto, modrá obloha a slunce: to jsou na první pohled prvky skvěle stráveného času, které má rád prakticky každý. Je ale třeba si uvědomit, že i tato zdánlivá idylka skýtá jistá nebezpečí, která souvisí především s pobytem na horkém slunci. V tomto kontextu jsou nejčastěji skloňovány pojmy jako úpal nebo úžeh. Víte ale, jak je od sebe odlišit? A jak je posléze řešit? Stejně tak na slunci hrozí spálení pokožky. Jak ošetřit právě jej?

Co je úžeh a co úpal?

Úžeh a úpal jsou dva odlišné problémy. Zatímco úžeh je označení pro přehřátí mozku, které vzniká při dlouhém pobytu na přímém slunci, úpal je termín značící celkové přehřátí organismu, které nemusí být nutně spojeno se slunečním svitem (byť se jedná samozřejmě taktéž o jeho častou příčinu). I přes odlišný název mají ale oba stavy velmi podobné příznaky. Společné mají úžeh a úpal i to, že riziko představují především pro malé děti a pro seniory.

Proti úžehu se lze bránit především tím, že si budeme dávat pozor na dlouhý pobyt na přímém slunci, budeme nosit pokrývku hlavy a dostatečně pít. Ještě důležitější je to, abychom v tom samém smyslu kontrolovali své malé děti a také seniory. Ti první mají totiž nedostatečně rozvinutou termoregulaci, ti druzí potom proto, že nemají přirozené nutkání tolik pít a velmi snadno se dostanou do stavu dehydratace.

Mezi typické příznaky úžehu a úpalu patří horečka, bolest hlavy a nevolnost. V případě těžkých průběhů se může k úžehu přidat ztuhnutí šíje jaké máme spojené např. se zánětem mozkových blan. Při vážném úpalu zase hrozí křeče a problémy s dýcháním.

Jak již bylo zmíněno, je to především úžeh, který je spojený s nadměrným pobytem na pražícím slunci. I proto je často spojený také se spálenou pokožkou. I první pomoc je v obou případech velmi podobná, resp. prakticky totožná. Takže co na úpal?

Základem je dostat pacienta z přímého slunce, snažit se jej ochladit (možno i za pomoci vlažné koupele, nikoliv vyloženě studené), dávat studené obklady, a především mu dodávat dostatek tekutin, v ideálním případě např. rehydratační nápoj. V případě potřeby je možné podávat i léky na horečku, případně léky proti bolesti hlavy jako je analgetikum. Léky ale nepodávejte v případě, že se dotyčný cítí na zvracení. K těžkým případům je potom třeba přivolat lékařskou pomoc.

Co na spálenou pokožku od slunce?

Spálená pokožka je dalším rizikem pobytu na přímém slunci. Jedná se vlastně o zánět kůže způsobený nadměrným působením ultrafialové složky slunečního světla. Navenek se projevuje zarudnutím pokožky či vznikem puchýřků, citlivostí až bolestivostí pokožky, případně se mohou objevit i horečky, zimnice a nevolnost.

První pomoc zahrnuje klidový režim, důslednou hydrataci a pokud pokožka bolí, je možné použít speciální chladivý gel. V případě je možné vzít si léky na bolest, u vážnějších komplikací je potom třeba vyhledat lékaře.

 

Podle mnohých dermatologů je zdravé opalování něco, co neexistuje. Rozhodně pak platí, že každé spálení pokožku poškozuje a ta rychleji stárne. K opalování bychom se proto měli stavět zodpovědně a opatrně. Samozřejmostí by mělo být používání krému na opalování s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Záleží samozřejmě na typu kůže, ale každý s jen trochu citlivější pokožkou by měl používat krémy s UV faktorem alespoň SPF 30, spíše SPF 50.

Péče o pokožku je důležitá také po opalování. Právě pro ni jsou určeny krémy po opalování – např. panthenol po opalování nebo francouzská kosmetika Bioderma, značky Eucerin či Avene apod. Výsledkem může být i suchá pokožka. V takovém případě je třeba použít krém na suchou pokožku, hydratační krém či tělové mléko.

Opalování k létu patří, člověk by však měl být opatrný a řídit se heslem „všeho s mírou“, spálená pokožka, úžeh ani úpal za pěkně zbarvenou pleť nestojí.

Zdroj obrázku 1: ElenaYakimova / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: EugeneEdge / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: fizkes / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 4: Ermolaev Alexander / Shutterstock.com

 

Rate this post

6 komentářů k Letní slunce a jeho rizika pro lidský organismus

  1. Slunce je v tomhle pěkná potvora. I z toho důvodu já docela dost dbám na to, aby když vyrazím do přírody, abych s sebou měl dostatečnou pokrývku hlavy. Třeba i dva klobouky. Kupuji je v army shopu, takže jsou dostatečně kvalitní a docela dlouho vydrží. Navíc mají i impregnaci, takže je to fajn když jsem na rybách a prší. 🙂

  2. Dobrý den, já mam teda sluníčko ráda. Nedám na něho dopustit. Pokud nejsem dostatečně venku, odráží se to i na mé náladě 🙂 Mám ale jiný problém, začaly mě nějak bolet ledviny a našla jsem, že by na to měla pomoct tinktura Echinacei. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Jako malá jsem dostávala echinaceu na afty myslím, ale teď nevím jestli to může zabrat :/

  3. Zdravím, já tedy léto nemusím, protože ty vedra mě zabíjejí. Vždy se mi dělá špatně a nějak to na mě špatně působí. Více času strávím ve stínu. Pořídili jsme si vaporizér pax3, který ale ráda inhaluji a tak se v létě zabavím dost. Máme ho s manželem rádi, protože je přenosný a můžeme si ho vzít ven právě i do stínku a odpočívat. Komu nevadí inhalování, doporučuji. Má skvělé funkce, dá se ovládat chytrou aplikací pomocí mobilu a vaporizuje více druhů. Asi ho pořídíme i známým k vánocům.

  4. Jelikož jsem letos dělala prakticky celé léto z domu a bydlíme v klasickém panelákovém bytě, byla jsem fakt ráda za klimatizaci. Až do jednoho krásného dne, kdy mi ráno nenastartovala a já jsem zůstala zděšeně stát s tím, co budu jako dělat? Naštěstí mě zachránil elektrikář Praha 7, který ještě totéž dopoledne přijel a spravil jističe s pojistkami, které byly kamenem úrazu. To jsem byla fakt ráda, protože jen ty dvě hodiny v podkrovním bytě s téměř čtyřicetistupňovými teplotami byly fakt šílené. 😀

  5. Docela dobré je vědět, jak se před sluncem chránit. Já často chodím do přírody, takže vím, jaké si koupit vybavení. Holt sluníčko je něco, za co bychom měli být rádi. A když někdy vidím modelínu, jak jde přes město oblečená v šatech, bez pokrývky hlavy, ale sotva se plazí, protože umírá horkem, tak to si fakt musím ťukat na čelo, jestli to slečně nebo paní za to stojí. 😉

  6. Je zajímavé, jaká rizika může mít sluneční záření na naše zdraví, a co může všechno způsobit. Já používám na svou pleť jen krém mineral ochranný fluid bez chemických filtrů SPF50+. Mám ráda přírodní kosmetiku a záleží mi na mém zdravý. Proto si kupuji taky přírodní doplňky stravy Krupa Kratom, které mi dodávají energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *