Nahradí nám 3D tisk vše?

Nahradí nám 3D tisk vše?

3D tisk = moderní doba

 

Výsledek obrázku pro 3d tiskarny

3D tisk je aditivní proces, při kterém se z elektronických dat vytváří fyzický model způsobem postupného vrstvení materiálu – plastu, práškového kompozitu, fotopolymeru apod.

Pomocí 3D tiskáren můžeme vytisknout velikostní extrémy, zdravotnictví, spotřební zboží, zbraně, umění..

Technologie

Nejznámější a nejrozšířenější 3D tiskárny fungují pomocí technologie FDM (fused deposition modeling). Co je tedy 3D tiskárna na bázi FDM? Představte si plastovou strunu namotanou na cívce, která se vtlačuje do hlavy s tryskou, v níž se roztaví a tryskou se postupně nanáší vrstvu po vrstvě na desku. Spolu se samotným objektem se tisknou i takzvané „podpory“, které umožňují tisk tvarově složitých objektů. Podpory se poté ručně odstraňují, anebo se vyplavují ve speciální lázni.

Kartézská

Asi nejtradičnější ovládání na třech lineárních osách. V různých kombinacích, kdy se pohybuje extrudér na dvou osách a podložka na jedné. Většina tiskáren čtvercového tvaru.

Polar

3D tiskárny  postavené na polárním systému využívají dvě osy pro pohyb tiskové hlavy a rotační podložky. Tento systém je jednodušší na sestavení, ale horší na ovládání a není příliš mnoho slicerů, které dokáží převádět do křivek. Vytlačování v křivkách má jisté výhody pro tisk určitých modelů, především vázovitého typu. Technologie velice mladá.

Scara

3D tiskárny typu scara používají pro ovládaní pohybu extruderu dvě robotická ramena nebo jedno dvoukloubé rameno. Tiskárny jsou poměrně  jednoduché pro sestavení.

Související obrázek

 

 

 

Rate this post

3 komentářů k Nahradí nám 3D tisk vše?

  1. Osobně si myslím, že má 3D tisk velkou budoucnost a bude se do něj pouštět čím dál více lidí. Sám jsem nedávno začal díky https://www.3dfil.cz/ , kde jsem si vybral tiskárnu i první materiál na tisk. Bohužel tam nemají moc rozepsáno, jaký materiál se pro co hodí. Nemáte odkaz na nějakou recenzi nebo nevyznáte se v materiálech?

  2. Jsem velice zvědav, kam až to zajde a jaké všechny obory 3D tisk doslova promění. Měl jsem možnost spolupracovat s firmou a opravdu mě tato technologie nadchla a moc ji fandím.

  3. Moc zajímavý článek. Osobně si taky myslím, že jsou 3D tiskárny naší budoucností a jejich vývoj půjde ještě dopředu. Doma už nějaký čas tento superstroj mám. Nedávno jsem musel dokupovat pár věcí, pro všechny, kdo vlastní doma 3D tiskárnu, musím doporučit tento e-shop: https://eshop.sharplayers.cz/adhezivni-pripravky. Už bych ani žádné součástky a přípravky nikde jinde nesháněl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.