Nastavení fáze měsice na hodinkách

Máte hodinky s měnící se fází měsíce a nevíte, jak nastavit správně jejich chod? Zde je pár tipů, jak na tento problém.

Jak zjistit aktuální fázi

Při zjišťování, jaká je aktuální měsíční fáze, nemusíte být odkázáni na vlastní pozorování hvězdné oblohy. Údaje o novoluní, úplňku a aktuální podobě srpku se dají běžné dohledat na internetu. Ať už na stránkách různých esoterických webů, které tyto informace občas prokládají dobře míněnými radami, týkajícími se toho, kdy a co jíst nebo dělat v závislosti na aktuálním stavu hvězdné oblohy, tak na webech o astronomii a počasí. Zkusit můžete například tyto weby:

Nastavení hodinek

Nejpřesnější nastavení provedete samozřejmě tehdy, když jste zrovna v den, kdy je právě úplněk nebo nov – pokud je právě takovýto den, mělo by stačit provést jednorázové nastavení a hodinky by už měly automaticky od této chvíleMěsíc pravdivě zobrazovat aktuální měsíční fázi. Protože však většina dní v roku není tohoto typu, je zpravidla postup nastavení hodinek následující:

  • Na základě aktuální fáze nastavte hodinky (stačí tedy zadat přibližnou fázi, alespoň opticky podobnou).
  • Počkejte, až přijde nov nebo úplněk a dolaďte přesné nastavení hodinek.

Jak nastavit konkrétně na vašich hodinkách měsíční fázi je samozřejmě záležitost související s konkrétním technickým provedením a typem strojku, takže ta se nedá úplně zobecnit – každopádně tento postup je univerzálně uplatnitelný nehledě na strojek. Po nastavení pak už stačí se postarat o to, aby se strojek nezastavil a kontinuálně šel (v případě quartz strojku vás zajímat asi nebude, ovšem pokud používáte mechanické hodinky nebo mechanické automaty, nezapomeňte na pravidelné natahování).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *