Návod na výrobu zahradní houpačky

Návod na výrobu zahradní houpačky

K letním večerům patří příjemné posezení na zahradě nebo u bazénu. Představte si, jak byste si takové posezení užívali na zahradní houpačce, příjemně se pohupovali a vychutnávali si horký letní večer. Kde ale takovou zahradní houpačku sehnat? Můžete si ji snadno vyrobit svépomocí doma! Podívejte se na náš návod na výrobu zahradní houpačky. Ukážeme vám hned několik způsobů, jak si vyrobit zahradní houpačku, a to pro jednu osobu, pro děti i pro celou rodinu.

Návod na výrobu zahradní houpačky

Zahradní houpačka pro děti

Zahradní houpačka z pneumatiky je snad nejoblíbenějším typem houpaček. Děti se na ní vydrží houpat skoro celý den. Není náročná na výrobu, potřebujete pouze několik základních pomůcek.

Na výrobu si připravte automobilovou pneumatiku a pevný provaz. Pneumatiku nejprve osprchujte zahradní hadicí. V záhybech pneumatiky se totiž drží špína a prach. Poté ji obmotejte lanem či řetězem a jeho druhý konec zavěste na pevnou větev stromu. Dbejte na to, aby byla houpačka v dostatečné vzdálenosti od kmenu.

Zahradní houpačka ve tvaru obdélníku

Druhým typem zahradní houpačky, který je stejně snadný na výrobu jako předchozí houpačka z pneumatik, je houpačka ve tvaru obdélníku.

Tato houpačka může být téměř z jakéhokoliv materiálu. Použít lze kůži, gumu, pevnou látku či dřevo. Vybraný materiál ve tvaru obdélníku opatřete na obou stranách otvory, protáhněte jím lano nebo řetěz a houpačka je na světě. Vyrábíte-li sedátko z hodně pružného materiálu, raději vytvořte na každé straně dírky pro lano dvě.

Skvělým materiálem pro výrobu takovéto houpačky je také ocelový plech, který skvěle pruží. Zajistěte všechny hrany pomocí pilníku a plech vyhlaďte smirkovým papírem. Do plechu vyvrtejte čtyři otvory, přivařte očko ze silného drátu nebo použijte silné šrouby. Na očka pak připevněte horolezeckou karabinu a připevněte k ní silný řetěz.

Návod na výrobu zahradní houpačky

Zahradní houpačka z palet

Zahradní houpačku můžete také vyrobit z palet, které jsou v poslední době velmi oblíbené. Palety dokáží skvěle posloužit pro výrobu téměř jakéhokoliv domovního i zahradního nábytku. Postačí vám jedna paleta, kterou protáhnete dvě lana a zavěsíte ji na strom. Na paletu můžete ještě navíc připevnit matraci a polštářky. Skvěle vám pak poslouží jako zahradní houpací pohovka, na které si můžete odpočinout či dokonce zdřímnout. Doporučujeme však paletu zavěsit co nejníže k zemi.

Další možností je také sešroubování dvou velkých palet a zavěšení takto vytvořené houpačky na pevnou větev.

Skvělým trikem, aby se houpačka houpala do všech stran, je zavěsit ji pouze v jednom bodu. Nejjednodušší je řetěz obmotat kolem karabinky a kmenu.

Zahradní houpačka pro celou rodinu

Výroba zahradní houpačky, na které se bude moci zhoupnout celá rodina, obnáší o něco složitější postup. Potřebovat budete smrkové nebo borové dřevo, kotoučovou pilu, metr či úhelník, ruční pilku, vruty do dřeva se zápustnou hlavou, palubky, šindel, matky, karabinku, řetízek, lazurovací lak a brusku.

Postup výroby zahradní houpačky

Připravte si dřevěné hranoly s průřezem 10 x 10 cm. Přesné naměření můžete provést metrem nebo úhelníkem, k jejich zkrácení lze použít kotoučovou pilu. Nebude-li vám průřez stačit, dokončete ho ruční pilkou.

Nyní je třeba provést přeplátování tak, aby konstrukce velké houpačky držela a horní hranol ji unesl. Hranoly na sebe položte pod úhlem a 25 cm od vrchu je zapusťte do sebe. Z každého hranolu odeberte půlku materiálu. Hranoly, které tvoří boční X, by měly mít délku 210 cm. V horní části zapusťte příčný hranol o délce 240 cm.

Návod na výrobu zahradní houpačky

Zdroj obrázku: primanapady.cz

Podle rozkročení stojin houpačky seřízněte úhly vložených zavětrovacích hranolů. Spojte je dlouhými vruty.

Horní hranol bude mít na každé straně 10 cm přesah. Na něj upevníte stříšku, kterou vyrobíte ze sešroubovaného rámu z latí a pobijete palubkami. Na stříšku můžete umístit šindel.

Houpací lavici vyrobíte ze dvou rámu z latí. Na sedák budete potřebovat 4 dlouhá prkna, která připevníte podélně pomocí vrutů do dřeva se zápustnou hlavou. Prkna do opěradla připevníte napříč, opět pomocí vrutů. Prken na opěradlo budete potřebovat 11, jejich rozměry jsou 5 x 7 cm.

Lavici i celou houpačku následně obruste a zaoblete ostré hrany. Protože bude houpačka venku, natřete ji lazurovacím lakem a nátěrem s ochranou proti houbám i plísním. S nátěrem nešetřete, použijte dvě až tři vrstvy.

Lavici zavěste na konstrukci houpačky pomocí řetízku, který uchyťte v opěráku i sedáku. Pro uchycení řetízku nahoře prošroubujte celý hranol závitem (zajistěte jej matkou), na který připevněte oko s karabinou.

Záklon lavice je regulován právě délkou řetízku. Ideální mírný záklon je 10°. K lavici můžete připevnit jednoduché područky, které přišroubujete k části prken tvořících sedák a opěrák. Výška područky od lavice je 25 centimetrů.

Zahradní houpačka

Zdroj obrázku: primanapady.cz

Zahradní houpačka z trubek

Pokud máte doma staré vodovodní trubky, železná futra nebo rám z nákladního vozu, můžete se pustit do výroby zahradní houpačky z trubek. Postačí vám k tomu dva stejně dlouhé a zahnuté kusy. Do trubek vyvrtejte čtyři dírky a připevněte do nich háčky, na které zavěsíte řetízky. Řetízky uchyťte na dřevěném sedátku, případně i opěrce.

Péče o zahradní houpačku

Na závěr nezapomeňte vyrobenou zahradní houpačku ošetřit před plísněmi či korozí. Dřevěné houpačky se natírají voděodolnou vrstvou, která dřevo ochrání proti plísním či houbám. Poté můžete houpačku ještě natřít barvou na dřevo.

Kovovou houpačku opatřete nátěrem určeným na střechy. Vydrží změny teplot, je odolný a pružný. Můžete jej zakoupit ve dvou plechovkách (základní a vrchní barva) a smíchat si je nebo si připlatit a zakoupit již připravený nátěr složený z obou vrstev.

Video návod, jak vyrobit zahradní houpačku

Rádi byste si vyrobili originální zahradní houpačku? Podívejte se na video návod, jak na to snadno a rychle.

3 komentářů k Návod na výrobu zahradní houpačky

  1. Ta zahradní houpačka pro celou rodinu vypadá naprosto perfektně. Obdivuji každého, kdo by ji dokázal vyrobit, já bych to nedokázal. My jsme si zahradní houpačku objednali vloni v létě z https://www.vybavzahradu.cz/ a využívá ji hlavně manželka, která na ní sedí snad každý den.

  2. Právě houpačka je jednou z věcí, které bych rád na zahradě také postavil. Prvně bych ale rád na zahradě postavil skleník. Ten tu opravdu chybí. Už jsem se tak předběžně i po nějakých díval a hodně se mi líbí například ty, které mají tady: https://skleniky-nejlevneji.cz/ Něco takového by na mou zahradu bylo úplně ideální.

  3. Tyjo, tak něco takového budu muset vyzkoušet. Já bych to viděl tak, že bych takovou houpačku asi zkusil postavit ze dřeva. Dřevo mi je totiž nejbližší. Nedávno jsem si navíc doma zařídil takovou menší dílnu, takže bych ji dokonce měl i kde postavit. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud se člověk chce do něčeho takového pustit, tak je asi nejdůležitější na to mít to správné ruční nářadí. Například to, které mám ve své dílně já se mi povedlo sehnat z https://www.elimstore.eu/cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *