Proč a jak meditovat

Proč a jak meditovat

Meditace je něco, co pomůže zlepšit nejen váš život, ale také život kolem vás – vašeho okolí. Jednoduše udělá svět lepším místem než bylo.

Meditace je nyní poměrně široce známá tím, že má pozitivní dopad na duševní zdraví a štěstí jednotlivce, což dále ukazuje mnoho výzkumů a studií po celém světě. Ale co jeho dopad na lidi kolem nás? Podle výsledků posledních vědecko-sociálních analýz je nyní míra soucitu a empatie nižší než kdykoli za posledních 30 let a možná více alarmující je, že stále klesá.

Mozek lze vytrénovat, aby byl vnímavější k potřebám druhých a to prostřednictvím formy meditace zaměřená na soucit. Udělejte si prostor a zkuste meditaci – můžete zlepšit své vztahy tím, že budete lepším posluchačem.

Podle studie bylo zjištěno, že meditační program, který se zaměřuje na soucit, zvyšuje schopnost člověka číst výrazy obličeje ostatních a také aktivuje oblasti v mozku, které nám pomáhají být empatičtějšími.

Je to zajímavý výsledek, který naznačuje, že behaviorální intervence v podobě meditace by mohla posílit klíčový aspekt empatie a schopnost vnímat a cítit pocity i potřeby druhých a lépe na ně reagovat. Předchozí výzkum ukázal, že děti i dospělí, kteří jsou lepší ve čtení emocionálních projevů druhých, mají lepší vztahy. Proto můžete skrze pravidelnou meditační praxi, zlepšit celý svůj život, jelikož meditace vám pomůže zlepšit vaše zdraví, duševní pohodu, produktivitu, kreativitu, tvořivost a empatie zepsuje vztahy, ale také pracovní prostředí a výsledky v práci, které vedou z lepším finančním výsledkům. 

Hlavně vám meditace pomůže zvládat stres a náročné životní situace. Je to také skvělý nástroj, jak se naučit zvládat stresové situace. Mimo to pomáhá i překonat zklamání, pokud něco nedopadlo dobře nebo tak, jak jsme očekávali. Dále nám pomáhá překonat osamělost a nebo pocity frustrace, které nás mohou vést až do apatie a deprese.

Jak meditovat?

Možná jste to nikdy nezkoušeli a možná se ptáte, jak meditovat? Možná máte nějaké zkušenosti s meditační praxí, ale nedosáhli jste na žádné viditelné výsledky. Meditační praxe vyžaduje pravidelnost, konzistenci a vytrvalost.

Doporučuji průvodce a návod krok za krokem, jak meditovat a zlepšit tím celý svůj život.

Meditace je jednodušší, než si většina lidí myslí. Přečtěte si tyto kroky, ujistěte se, že jste někde, kde si můžete v tomto procesu odpočinout, nastavte si časovač a zkuste to:

1) Posaďte se
Najděte si místo k sezení, které vám bude připadat klidné a tiché.

2) Stanovte si časový limit
Pokud právě začínáte, může vám pomoci zvolit si krátký čas, například pět nebo 10 minut.

3) Všímejte si svého těla
Můžete sedět na židli s nohama na podlaze, můžete sedět volně se zkříženýma nohama, můžete klečet – vše je v pořádku. Jen se ujistěte, že jste stabilní a v pozici, ve které můžete chvíli zůstat.

4) Vnímejte svůj dech
Sledujte vjem svého dechu, jak přichází dovnitř a jak vychází.

5) Všimněte si, když se vaše mysl zatoulala
Nevyhnutelně vaše pozornost opustí dech a zatoulá se na jiná místa (myšlenky, vzpomínky, pocity…). Když si všimnete, že se vaše mysl zatoulala – za pár sekund, minutu – jednoduše vraťte svou pozornost zpět k dechu.

6) Buďte laskaví k sobě i své mysli
Nesuďte sami sebe ani se nezabývejte obsahem myšlenek, ve kterých jste ztraceni. Prostě se vraťte zpět ke svému dechu.

7) Všímavost
Až budete připraveni, pozvolna otevřete oči. Udělejte si chvilku a všimněte si všech zvuků v okolí, zaměřte se na všech pět vašich smyslu a ukotvěte se v přítomném okamžiku. Všimněte si, jak se vaše tělo právě teď cítí. Všímejte si svých myšlenek a emocí.

A je to! Taková je praxe. Soustředíte svou pozornost, vaše mysl bloudí, vrátíte ji zpět a snažíte se to udělat co nejlaskavěji (tolikrát, kolikrát potřebujete). Více informací na téma meditace, relaxace a obecné nástroje pro změnu tvého života najdete na webových stránkách relaxhudba, kde si můžeš vybrat z mnoha možností, které vám budou vyhovovat.

5/5 - (7 votes)

2 komentářů k Proč a jak meditovat

  1. Já si nejvíce odpočinu při práci na mojí zahradě, která je velice rozlehlá. Proto je potřeba neustále nová zahradní technika, aby byl trávník a celá zahrada co nejhezčí. Za celou sezónu nachodím spoustu kilometrů se sekačkou a křovinořezem, ale po této práci si ráda sednu pod pergolu a relaxuji s teplou kávou.

  2. Zrovna nedávno jsem narazila na obrazy podle čísel, které mě okamžitě upoutaly. Když si sednu a začnu je vymalovávat, všechny starosti a stres se vytratí. Je to jako meditace skrze umělecký projev. Každé číslo, každý tah štětcem mě uklidňuje a přináší mi pocit naprosté pohody. Konečně mám dokonalý prostředek, jak se zbavovat stresu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *