Termovize a dalekohledy aneb jak vybrat ty pravé pro lov?

Termovize a dalekohledy aneb jak vybrat ty pravé pro lov?

Dalekohled je oblíbeným vybavením různých lidí, ať už chcete pozorovat přírodu nebo třeba hvězdy. Společně s termovizí se však jedná také o potřebné vybavení pro myslivce. Podle čeho však tato zařízení vybírat, aby mohla co nejlépe sloužit?

Zdroj obrázku: Mark Bridger / Shutterstock.com

 

Tip: Chcete dostávat za každý nákup až 25 % zpět?
Vyzkoušejte Plnou Peněženku a vydělávejte nakupováním.

Bezplatná registrace ZDE

Jak funguje termovize?

Termovize je pro práci ve špatném osvětlení výrazně lepší než přístroje pro noční vidění. Noční vidění totiž pouze zesiluje zbytkové světlo. To znamená, že za tmy nebude vůbec užitečné. Právě proto je lepší volit raději termovizi, ta totiž zaznamenává infračervené tepelné záření, díky čemuž nepotřebujete umělý přísvit a můžete se na ni spolehnout i v úplné tmě.

Jelikož každé těleso vydává určité infračervené záření, detektor termovize ho zachytí, a pak jej snadno přemění v takzvaný termogram neboli termovizní obraz. A tak můžete pozorovat cokoliv bez potřeby světla. Do chladné noci se vám bude hodit i zimní čepice a teplé oblečení.

Na jaké parametry se zaměřit?

Termovize jsou nejčastěji využívány pro lov, s čímž souvisí i jejich parametry. Většinou mají provedení jako puškohled, některá zařízení však lze využít i pro sledování z ruky. Jestliže vybíráte termovizi, měli byste se zaměřit hlavně na tyto parametry:

        rozlišení snímače,

        typ a rozlišení displeje,

        zvětšení,

        vzdálenost detekce,

        hmotnost,

        odolnost,

        provozní doba.

Jak vybrat dalekohled?

Při výběru dalekohledu je nejdůležitější rozmyslet si, k čemu ho nejvíce chcete používat. Každý typ dalekohledu se totiž v některých parametrech může výrazně lišit, právě z toho důvodu je podstatné řídit se tím, zda hledáte kvalitní myslivecký dalekohled, nebo vám bude stačit turistický.

Důležitá u všech typů dalekohledů je však jejich odolnost a kvalita materiálu. Většinou mívají dalekohledy plastové tělo a čočky či zrcadla ze skla. Pozor si však dejte na jednotlivé typy plastu, každý se totiž může lišit svými vlastnostmi, i přesto, že se tedy jedná o jeden typ materiálu, může mezi nimi být výrazný rozdíl. Nezapomeňte si při koupi zkontrolovat také hladký chod celého dalekohledu.

Zdroj obrázku: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Konstrukce

Existují dva druhy dalekohledů – monokulár a binokulár.

Monokulár, jinak označován také jako teleskop, se vyznačuje tím, že se do něj díváme pouze jedním okem. Jeho nevýhodou je nutnost využívat stativ, obraz je totiž při velkém přiblížení náchylný na rozmazání.

Binokulár je častějším typem. Díky tomu, že pro využití tohoto dalekohledu potřebujete obě oči, jeho používání je tak příjemnější, navíc je lepší také kvalita obrazu. Většinou má tento typ dalekohledu menší přiblížení, opodstatněním je možnost snadného udržení ostrého obrazu.

Parametry

U dalekohledu je hned několik důležitých parametrů. Mezi ty, na které byste se měli opravdu zaměřit, patří například:

        Zvětšení – udává, v jakém poměru bude objekt blíže. Hranice zvětšení, kdy obraz stále zůstává stabilní i při pohledu z ruky, se pohybuje kolem 10–12x.

        Průměr objektivu – čím větší je tato hodnota, tím více světla do dalekohledu proniká – obraz tedy bude jasnější. Nejvhodnější průměr je zhruba 50 mm.

        Světelnost – čím vyšší hodnota, tím lepší dalekohled, jelikož toto číslo udává, kolik světla pronikne skrze optiku.

        Hmotnost – záleží na vás, kam dalekohled chcete nosit, většina dalekohledů se pohybuje do váhy maximálně 1,5 kg, ale profesionální modely mohou mít i více než 4 kg.

Výběr těchto přístrojů není zrovna jednoduchý, vzhledem k tomu, na kolik různých parametrů je potřeba se zaměřit. Jakmile však máte rozhodnuto, k jakým účelům je chcete využívat, snadno se doberete k té nejlepší volbě pro vaše využití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *