Zdravotní potíže u počítače I. – Ochrana očí a zraku

Jak si chránit vaše zdraví při práci u počítači – v tomto díle o tom, jak si chránit oči a zrak.

Počítač ulehčuje komunikaci, zrychluje pracovní výkon. Ovšem každá věc má své pro a proti. Negativních aspektů je samozřejmě bezpočet, stejně jako těch pozitivních, my bychom se dneska podívali hlavně na dopady užívaní počítače na naše zdraví. Tyto negativní dopady spadají pod tak zvané civilizační choroby, jelikož se jedná o moderní nemoci způsobené pokrokem.

Oční problémy

Prvními problémy, které jsou také jedny z nejčastějších, jsou oční. Jedná se o popraskání žilek v očích nebo zánět očí. Tyto problémy jsou způsobeny omezeným mrkáním, které oči navlhčí a odkysličí oční rohovku.  Toto omezení je způsobeno upřeným hleděným na svítící obrazovku, jejíž světlo samozřejmě vysušuje oči ještě rychleji.

Pokud už problémy nastaly, na zánět i popraskané žilky pomohou kapky do očí z lékárny, které by vám měl lékárník vydat i bez předpisu.

Pokud potížím chcete předejít, kupte si LCD monitor, který je modernější a vysušuje oči méně, snažte se pravidelně mrkat, omezte svit a jas monitoru, monitor by měl být umístěn tak, aby byl alespoň 0,6 metrů od očí, dále pak pokud sedíte u počítače 4-9 hodin v kuse, udělejte si po nepozději 2 hodinách pauzu na procvičení očí.

V době práce na počítači se vyvarujte rychlým cukavým a trhaným pohledům, kromě psychických problémů se soudí, že i tyto fyzické úkony mohou v konečném důsledku způsobovat tiky.

Jak procvičit oči

Oční cvičení můžete provádět následovně: narovnejte hlavu, se kterou v celém průběhu nebudete hýbat, očima pomalu přejíždějte zleva doprava a naopak, to několikrát opakujte, stejné cviky pak provádějte směrem nahoru a dolů, poté na chvíli oči zavřete.

Dalším dobrým očním typem je podívat se mezi prací do dálky, nenechte si tímto očním cvikem ovšem ovlivnit umístění stolu s počítačem. Počítač by neměl stát rovnoběžné s oknem ani zády k oknu.

Studie prokázaly, že nejvhodnější barva pozadí na monitoru, která nedráždí oči velkého počtu zkoumaných, je barva modrá, pokud zároveň nechcete mít nudné pozadí, zvolte si tedy například fotografii moře z dovolené.

Poslední radou je dopřát si dostatečně dlouhý spánek, během kterého se vaše oči regenerují.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.