Jak na číslování stránek a nadpisů v LibreOffice Writer

Vlastimil Ott

Mezi základní požadavky každého autora textového dokumentu patří číslování. Stránek, nadpisů, kapitol, obrázků a dalších součástí. Tento článek vám ukáže, jak toho dosáhnout v textovém editoru LibreOffice Writer (pozn.: velmi podobně můžete postupovat také v Open Office a jeho verzi balíku Writer).

Jak číslovat stránky

Stránka textu je tvořena záhlavím, tělem textu a zápatím. Tyto tři celky jsou rámovány okrajem a pokrývají list papíru. Číslo stránky lze umístit jak do záhlaví, tak do zápatí. Nejprve je nutné tuto část dokumentu aktivovat. Klikněte myší do horní části, kde běžně bývá záhlaví. Po kliknutí se zobrazí čára na celou šířku papíru a v pravé části také ouško, které vidíte na obrázku. Klikněte na něj a vytvořte tak oblast záhlaví – a to na všech stranách.

zahlavi

Vytvoření záhlaví poznáte podle toho, že v modrém oušku se místo znaku plus zobrazuje šipka dolů a nad ouškem se zobrazují dvě zarážky. Zobrazují okraj stránky a zároveň výšku záhlaví.

Kromě vytvoření prostoru došlo ještě k několika dalším věcem – hlavně byl aktivován odstavcový styl Záhlaví, v němž nastavíte vlastnosti textu v záhlaví na všech stranách. To je důležité pro udržení jednotného vzhledu. Nyní do záhlaví vložíme číslo stránky.

zarovnani

Kliknutím umístěte do záhlaví textový kurzor (svislá čárka). Ocitne se na začátku řádku v záhlaví. Poté z hlavní nabídky Vložit a podnabídky Pole vyberte položku Číslo stránky. V záhlaví se objeví číslo aktuální stránky na šedém pozadí.

Šedé pozadí se netiskne, je to upozornění pro vás, že jde o tzv. pole. Pole obsahuje měnící se hodnoty. V tomto případě se na druhé stránce zobrazí číslice 2 a na desáté stránce zase 10. Už nemusíte nic dělat, číslování je hotové.

Pokud ale chcete, aby se číslování zobrazovalo uprostřed řádku, zobrazte si okno Styly a formátování (nabídka Formát | Styly a formátování, nebo klávesa F11). V něm byste měli mít aktivní styl Záhlaví (pokud máte textový kurzor stále v záhlaví stránky). Klikněte na styl Záhlaví pravým tlačítkem myši, vyberte Upravit… a klikněte na kartu Zarovnání. Zde vyberte Na střed a potvrďte tlačítkem OK. Nyní budou všechna záhlaví vycentrována.

POZN: Úplně stejně to funguje se zápatím stránky, styl se pak jmenuje Zápatí.

Jak číslovat nadpisy

Číslování nadpisů se realizuje jinak než číslování stránek. Nadpisy tvoří tzv. osnovu. To je “kostra dokumentu”, u níž lze nastavit mmj. číslování nebo zda bude součástí výsledného obsahu (myšleno tabulky s kapitolami a čísly stránek). Zobrazte si okno Nástroje | Číslování osnovy.

uroven-cislovani

Vlevo je úroveň osnovy, vprostřed informace o nadpisu, který je k dané úrovní přiřazen, a vpravo náhled na nadpis. Když kliknutím změníte úroveň, upravujete také nadpis odpovídající úrovně.

nizsi-uroven

Obvykle je k první úrovni připojen Nadpis 1, k druhé úrovni Nadpis 2 atd. U každého nadpisu můžete určit následující parametry:

 • typ číslování (číslo latinské, arabské nebo jiné abecedy)
 • znakový styl pro znaky číslování (opět důležité, pokud mají všude vypadat stejně)
 • zobrazené úrovně číslování (nelze u první úrovně, protože “nad ní” nic není)
 • oddělovací znaky před a za číslováním
 • startovní hodnota číslování

V pravé části obrázku vidíte jeden typ číslování:

 • klasické číslice (na každé úrovni se automaticky navyšují o jednu)
 • styl číslic se jmenuje Symboly pro číslování
 • v každé úrovni se zobrazují také hodnoty předchozích úrovní
 • před a za číslováním nic nebude
 • v každé úrovni (tzn. při každém nadpisu) se začíná od jedničky

V Navigátoru (nabídka Zobrazit | Navigátor nebo klávesa F5) vidíte strukturu dokumentu i s číslováním. Vše jde podle plánu.

Navigátor_007

Kdybyste chtěli ovlivnit vzhled znaků použitých pro číslování, zjistíte, že je nelze vybrat – patří totiž mezi pole (viz číslování stránek). K jejich úpravě slouží znakový styl, který jsme si vybrali. V okně Styl a formátováníklikněte nahoře na druhou ikonu a v seznamu znakových stylů vyberte Symboly pro číslování. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši, vyberte položku Upravit… a na kartě Efekty pro písmo zvolte třeba červenou barvu (ať je změna pro naše účely dobře vidět). Stiskněte Enter a zjistíte, že všechny znaky číslování se v nadpisech zbarvily do červena.

Takových úprav lze provádět velké množství. Je to velmi efektivní – v případě, že důsledně používáte styly. Právě v nich také spočívá síla textového procesoru Writer.
(V testovacím dokumentu byl pro účely článku použit výplňový text lorem ipsum, jehož účelem je nedávat smysl. Autor se ohrazuje proti podezření, že umí špatně latinsky, neboť latinsky neumí vůbec.)

1 komentář k Jak na číslování stránek a nadpisů v LibreOffice Writer

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat ještě ohledně číslování stránky, potřebovala bych aby bylo číslování od 7 stránky (úvodu), jak bych to mohla udělat,?
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *