Jak na psaní diplomové práce v MS Word

Tipy a postupy při psaní diplomové práce, seminárky, bakalářky a podobných prací při použití programu Microsoft Word.

Formátování a písma

Tady, pokud nemáte vyloženě předepsáno, jaký ty písma by se měl použít, můžete úspěšně použít některé z vestavěných fontů, jako Times New Roman, Calibri, Cambria nebo Arial, nebo jeden z připravených stylů dokumentu. Řádkování pak bývá v těchto pracích sjednoceno na velikost 1,5 řádku, čímž se text opticky o polovinu natáhne.

Obsah

Obsah nemusíte psát ručně, stačí když používáte vestavěné styly a vše, co je v dokumentu nadpisem, označíte a použijete na něj styl Nadpis 1, Nadpis 2 a tak dále. Tím jednak ujednotíte výstavbu dokumentu a jednak si ušetříte práci při dalším zpracovávání obsahu, který si pak po dopsání práce budete moct nechat velmi jednoduše vygenerovat, a to sice takto:

  • Nahoře přepněte na záložku Odkazy.
  • Úplně vpravo je tlačítko Obsah.
  • Vyberte jednu ze dvou typů automaticky generovaných tabulek.
  • Pokud chcete upravit obsah podle svých představ, nastavíte si ho pomocí tlačítka Vložit obsah…, pokud vám výsledná podoba vyhovuje, stačí vložení potvrdit.

Okraje

Zde je mít nutno na paměti, že po dopsání práce bude svázána, opatřena titulní stranou a deskami. Aby se daly stránky pohodlně ohýbat a text nezabíhal do hřbetu, je proto na pravé straně potřeba udělat okraje větší. To uděláte nejjednodušeji takto:

  • Nahoře na pravítko (kde jsou vidět okraje stránky) dvakrát poklepejte – kamkoliv.
  • V oddílu Okraje > Vlevo pak nastavte optimální šířku odsazení zleva – například 3 centimetry.

Číslování

Správně by mělo být číslování jen na stránkách, které tvoří vlastní text. Toho dosáhnete rozdělením dokumentu na oddíly, v nichž nastavíte zobrazování čísel stránek v zápatí jen některým. Více o této problematice si můžete přečíst v tomto článku o číslování stránek ve Wordu.

Rate this post

2 komentářů k Jak na psaní diplomové práce v MS Word

  1. Je součástí MS Office, který je nutné mít naintalovaný v počítači.. zkušební verze se dá stáhnout na http://office.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *