Jak upravit papírovou vizitku, aby byla co nejvíce online?

Zdá se Vám, že tradičním papírovým vizitkám odzvonilo? Na první pohled se totiž může zdát, že vizitky jsou fosíliemi, které v době emailů, SmartPhonů a sociálních sítí jak v osobním životě, tak v podnikání, už nemají místo. Na druhou stranu ale dodejme, že stejně tak jako s elektronickými čtečkami nevymizely staré dobré tištěné knihy, ani s vizitkami to nevypadá, že by vymizely s pokrokem telekomunikačních technologií. Je ale zřejmé, že to nemůže být ta tradiční, papírová vizitka se jménem zástupce a názvem společnosti, kde je uvedená poštovní adresa a Váš email. Vizitku, která plní svojí funkci i v době internetu, je třeba přizpůsobit pokroku a vývoji komunikačních strategií a propojit ji se světem internetu.

Jednou z možností email a adresu na webovky prostě a jednoduše rozšířit o další možnosti on-line kontaktů, jinými slovy přidat kontakty na Váš účet na sociální sítě jako jsou například Linkedin, Facebook nebo Twitter. Tento způsob ale nijak zásadně neřeší otázku propojení tradičních papírových propagačních materiálů s on-line světem. Uvedení údajů v klasické referenční podobě totiž neumožňuje rychle a snadno překročit bariéru mezi informací tak zvaně „na papíře“ a informací v elektronické podobě.

Novým prostředkem, jehož úkolem je překročit tuto bariéru, jsou tak zvané QR kódy. Jednoduše řečeno, QR kód je „chytřejší“ čárový kód, který známe především z obalů produktů v obchodech. Stejně jako čárový kód, i QR kód, který je zapsaný ve tvaru čtverce, umožňuje automatizovaný sběr dat. Navíc ale, na rozdíl od čárového kódu, kde maximální velikost je 12 cifer, QR kód je schopen v největší velikosti uložit až 4300 znaků. Do QR kódu se tak vejde poměrně velké množství informací – například celý tento článek. Nejčastěji se ale do QR kódu ukládají kontaktní údaje, odkaz na webové stránky, atd. Tyto informace si dotyčná osoba může vyfotit, tedy přesněji řečeno načíst fotoaparátem umístěným v mobilním telefonu, který informace zpracuje pomocí čtečky QR kódů. Nejenže si tak příjemce může v podstatě okamžitě a bez pracného opisování uložit kontaktní údaje v elektronické podobě, s připojením na internet si ale navíc může hned prohlížet Vaše webové stránky, poslat Vám sms, či si rovnou na místě online objednat Vámi propagované služby či zboží. QR kódy tak otvírají vizitkám a dalším tradičním propagačním nástrojům dveře do on-line světa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *