Úvod do počítání vzorců v Excelu

Úvod do vytváření vzorců v Excelu. Naučíme se počítat s buňkami pomocí vzorců. Dále se dozvíme něco o aritmetických operátorech a jejich prioritě.

Aplikace Microsoft Excel je mocný nástroj pro správu dat. Tabulky mohou mít složitou strukturu, která se většinou provádí pomocí vzorců. Ty nám usnadní matematické operace, které bychom museli provádět na kalkulačce.

Operátory

Každá buňka je jednoznačně určena souřadnicí, která nám umožňuje s ní počítat. Souřadnice se skládá z písmena (např. A) a čísla (např. 1). Písmeno nám říká, jak daleko je od levého okraje (jak moc je vpravo). Číslo udává polohu od horního okraje (jak moc je dole).

Nejjednodušší operace, které můžeme v Excelu dělat, jsou aritmetické operace. Jak již název vypovídá, půjde o matematické operace. Sčítání (+), odečítání (-), násobení (*), dělení (/), umocnění (^), výpočet procent (%*).

Dále existuje další operátor (&), který může spojovat i jiné typy dat (čísla i text) a výsledkem bude vždy text. Používá se nejvíce, když chcete k výsledku přidat značku jednotky, měnu atd. Text, který přiřazujeme, musí vždy být v uvozovkách. Například: =A1+A2 & “kusů“

Každá operace má svojí prioritu seřazeno od nejvyšší: výpočet procent, umocnění, násobení a dělení, sčítání a odečítání. Pokud dojde k situaci, že jsou dvě operace vedle sebe, tak se provede dříve operace s vyšší prioritou. Jako v matematice můžete použít kulaté závorky, které mají naprostou přednost před vším.

Tvorba vzorce

Postup na vytvoření vzorce na operaci dvou buněk:

 1. Vyberte buňku, kde se má zobrazit výsledek.
 2. Napište = – To programu řekne, že chcete psát vzorec.
 3. Vyberte kliknutím levým tlačítkem myši první buňku.
 4. Stiskněte tlačítko pro operaci (+,-,* atd.).
 5. Vyberte buňku.
 6. Pokud chcete ukončit psaní vzorce, stiskněte ENTER, jinak se vraťte k bodu 4.

A nakonec, příklady vzorců s vysvětlením:

=A1+C15-B8 (sečte buňky A1 a C15, poté od nich odečte B8), =G95%*A5+10 (vypočte kolik je A5 procent z G95 a následně přičte 10), =A6*H1+F2/F13%*K2^T4 (Jako první se provede výpočet procent, poté umocnění na druhou, až poté násobení a dělení. Úplně naposled se výsledky sečtou.)

Marek Sušický

7 komentářů k Úvod do počítání vzorců v Excelu

 1. Dobry den, chcem sa opytat, ako upravit zapis vo vzorci, aby mi za hodnotou zo vzorca vypisalo korektne m3 (3 ako horny index):
  =ROUND(SUM(T5:T26)/COUNTIF(T5:T26;”>0″);2)&” m3″
  Dakujem, E.

 2. dobrý den potřebuji poradit chci do tabulky psát jméno a příjmení a jak udělat abych ho nemusel psát celé, aby se mi hned vyplnilo pod ani nad tabulku nemůžu vložit seznam s kterým se to porovnáv tak mi to fungovalo předtím moc díky za radu rom.muller@seznam.cz

 3. Jak napsat PSČ v Excelu?

 4. úplně normálně, jako číslo… nebo potřebuješ něco speciálního s ním provádět?

 5. Jak v zadat vzorec v exelu na přičítání a odečítání %

 6. to se dá vyřešit i přes desetinné číslo, třeba něco jako xx + yy*0,01

 7. Poraďte prosím, jak napsat v excelu x na druhou, aby tam byla malá dvojka. Děkuji.Z

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *