Alimenty a vše o nich

 Neplatí vám bývalý partner či partnerka alimenty na děti? 

Máte je řádně v péči a v rukou držíte rozsudek s vyměřeném výživném?  Snažíte se s otcem či matkou svých dětí domluvit prvně po dobrém následně po zlém a nic nefunguje? Nezoufejte. Určité možnosti k řešení tu jsou.

V první řadě si musíme říct, že při rozvodu či rozpadnutí partnerství, ve kterém jsou děti, soud dává ve většině případů děti do péče matce. V tomto článku z toho budu vycházet, pánové prominou, a použiji vzorec – matka má v péči děti, otec neplatí. Na výši výživném se domluvíte, či ho soud vypočítá dle tabulek z příjmu partnera.alimenty

Neplacení výživného

Pojďme se vrátit na začátek.  Zůstala jste sama s dětmi a zjistila, že partnerův příjem chybí? Děti potřebují to a ono a najednou se peněz nedostává. Otec nereaguje či platí velmi sporadicky a výživné v plné výši zůstává akorát na papíře. Datum, do kdy má bývalý partner zaplatit je jen obyčejný den v kalendáři.

V tu chvíli můžete vzít rozsudek a doklady o dosud zaplaceném výživném a jít na Polici ČR podat trestní oznámení. Lehce se může stát, že vám uniformovaná osoba sdělí, že s tím nemůže nic moc dělat. Poněvadž neuplynula ta správná doba pro spáchání trestného činu. Ono je to totiž tak, že vám nesmí poslat 4-5 měsíců jdoucích za sebou ani korunu. Nebo vám dá padesát korun a už je to polehčující okolnost – má dobrou vůli.  Nenechte se odradit a dojděte na státní zastupitelství k mediátorovi.

Co udělá mediátor

Na základě veškerých dostupných informací vám pomůže sepsat trestní oznámení a pošle na policii ze své pozice. Zvýší se pravděpodobnost řešení této situace. Tato služba je zcela zdarma. Za hodinku vašeho času to stojí. Navíc zde máme další fakt – když to neuděláte, může trestní oznámení někdo podat na vás, že nehájíte práva dětí.  Jste jejich zákonným zástupcem a je to vaše povinnost. A i kdyby to policisté shodili ze stolu, vy máte důkaz, že postupujete, jak zákon káže.

Exekuční návrh

Další možnost je nasnadě. Dojděte na exekutorský úřad a dejte na otce svých dětí exekuční návrh. Některý rozsudek už je zároveň exekučním návrhem, v opačném případě exekutor o povolení žádá soud. Vzor pro exekuční návrh najdete na internetových stránkách příslušného soudního exekutora. Nebo ještě lépe – slečna sedící na recepci vám ho pomůže sepsat. Nic vás to nestojí. Vlastní-li řidičský průkaz, bude mu obstaven. Není tomu tak v případě, prokáže-li ho jako nutnost pro svoji obživu.

Tímto vaše aktivita končí. Policie by se měla vyjádřit do 30 dnů od přijetí trestního oznámení. Kdy bude celou věc řešit exekutor? Až se k vašemu případu dostane. Termín vám neřekne.  Když rozhodne a dojde k výsledku, informuje vás o tom doporučeným dopisem. Tak hodně štěstí.

9 komentářů k Alimenty a vše o nich

 1. Bývalý manžel neplatí alimenty, díky za tipy, už mě nebaví starat se o děti sama bez financí, jdu hledat toho mediátora

 2. Dobry den chtěla bych se zeptat otec mého syna je v součastné době na Marodce a vzhledem ktomu že je osvč a nic si neplatil nemá žádný příjem a jeho zdravotní stav už se asi ani nezlepší jako klempíř spadl ze střechy a ma vážný úraz je i v takovém situaci povinen platit výživné,nebo je za neho bude plati třeba sociálka bez alimentů nevýjdu jsem na syna sama.děkuji za odpověď. Monika

 3. Dobrý den,mám prosím dotaz.Bývalý manžel platí na dceru od jejich tří let 1000 kč.Dceři je dnes 15 a jde na střední školu.Chtěla jsem se s ním domluvit o navýšení alimentu ,ale bohužel mi řekl že víc nedostanu.Jeji otec zaměstnaný není,vydělává si na černo a špatně se nemá.Nevim jestli to mám zkusit přes soud když není pracující?Ale říkám špatně se nemá,když každý rok jezdí na dovolenou k moři a neustále si pořizuje jiná auta.
  Děkuji Marcela

 4. obávám se, že pokud legální příjem má nízký, asi bude problém s navýšením, každopádně 1000 Kč je hodně málo, asi by nejdřív musel na něj finančák, aby se něco začalo dít a ověřili, co daní a přiznává a jaká je realita, ale to už hodně spekuluji

 5. Marcelo, podejte si návrh na zvýšení alimentů k soudu. Návrh s |Vámi sepíše zdarma i sociální pracovnice na péči o dítě. Do návrhu uveďte, ž otcova životní situace zdaleka neodpovídá deklarovaným příjmům. I k tomu má soud povinnost přihlédnout. Na takto velké dítě má povinnost platit cca 20-25% svých příjmů. To i při minimální mzdě je 1700 nejméně. Posílat finančák na něj nemusíte.Pokud podniká, tak bude mít povinnost předložit daňové přiznání sám, ale tam bude stejně ve ztrátě.(jako většina podnikatelů) Pokud není schopen doložit své příjmy nebo je neustále ve ztrátě a přesto podniká dál, tak je jasné, že ta ztráta není opravdová. Pak je tuším nějaký předpis, že se na něj nahlíží jako by měl průměrnou mzdu. Což je tuším něco přes 20000. Z toho by nejnižší alimenty měl cca 4000 tisíce, ale spíše více. Berte se za to. Jsou to peníze vašeho dítěte. Má na ně právo a má jen vás.

 6. Pokud se na to necítíte, najměte si právníka. Cena bude asi 3000-5000. Pokud na něj nemáte poproste advokátní komoru, oni Vám přidělí, ale já jsem ty peníze obětovala.

 7. I když nepracuje, tak lze žádat o navýšení, právě v tomto případě se bude ověřovat na jeho opravdovou situaci. Když nepracuje za co tedy žije?

 8. Dala sem na bývalého manžela exekuci za neplacení výživného , ale neplatí stále jde to stahovat z platu a jak to zařídit .Děkuji

 9. Můj syn má roční dceru ale neví jistě jestli je jeho.Má minimální mzdu a matka dítěte ho chce nahlásit až dítěti budou skoro 3 roky než uplyne promlčecí lhůta. Momentálně dělá že otce jakoby nezná aby brala peníze od státu.Chtěl posílat 500kč ale ona chce nejméně 3000 kč.Syn nemá na test DNA peníze ale všichni pochybují že dítě je jeho.Jak by měl postupovat?Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *