Fenomén jménem pasivní investování – O co se jedná a jaké jsou jeho výhody?

Fenomén jménem pasivní investování – O co se jedná a jaké jsou jeho výhody?

V dnešním světě plném nespočtu zdrojů kvalitních informací by jednoho mohlo překvapit, že řadu lidí při pouhém uslyšení slova „investování“ jímá hrůza. Bohužel je tomu stále tak a přinejmenším spousta obyvatel ČR nadále sahá po tradičních a přehnaně konzervativních produktech jako jsou spořící účty nebo termínované vklady, jejichž zhodnocení je z dnešního pohledu tristní a často ani nepřekoná inflaci.

A přitom je zde řada jiných možností, jež jsou taktéž poměrně konzervativní a bezpečné, ale současně jednoduché a nabízejí mnohonásobně vyšší zhodnocení. K takovýmto přístupům patří mimo jiné pasivní investování, o němž si povíme v tomto článku.

Co je pasivní investování?

Pasivní investování je oblíbený přístup, jenž spočívá v jednoduchosti a minimalizaci – poplatků, ostatních nákladů a obchodů, jejichž příliš vysoký počet může často ovlivnit celkovou výnosnost portfolia.

Trhy zde vnímáte jako celek, chápete, že z dlouhodobého hlediska rostou a snažíte se z toho profitovat. Bez zbytečného rizika, psychologických faktorů, dlouhého zkoumání firem a časových investic. Ke zhodnocování svého portfolia přistupujete jednoduše a snažíte se tak činit postupně.

Obvykle při něm kupujete instrumenty, které vám dovolí držet trhy jako celek. Děláte to s určitou pravidelností a s vizí dlouhodobého růstu – tedy kupujete a držíte, v nejlepším případě desítky let dopředu. Ideálními nástroji jsou zde ETF (burzovně obchodované fondy) na akciové indexy.

Oproti aktivním traderům se nestresujete u monitoru a nesnažíte se profitovat z krátkodobých výkyvů, nýbrž ze skutečnosti, že trhy jsou živý organismus, který z historického hlediska neustále roste a míří stále výš.

Pokud patříte mezi začátečníky nebo soudíte, že je pravidelně porážení trhů nesmírně obtížné, pak je pasivní investování pro vás tou správnou volbou. Trhy totiž nedokáže porazit ani většina aktivních obchodníků, kteří navíc nezřídka končí ve ztrátě.

Jaké jsou výhody pasivního investování?

Pasivní investování má celou řadu výhod. V této sekci se podíváme na nejdůležitější z nich.

  • Jednoduchost a časová úspora

Rádi byste začali investovat, ale máte na to málo času a bojíte se, že to nezvládnete? Je pravda, že investování např. do akcií může být časově nákladné a náročné na psychiku. Pasivní investování však většinu stresujících faktorů účinně eliminuje.

Můžete si vybrat třeba ETF na americký akciový index S&P500, s nímž budete držet 500 největších amerických firem. Ten pak pravidelně přikupujete a pohodlně a jednoduše profitujete z růstu amerického tržního sektoru.

  • Nízké náklady

Oproti aktivnímu obchodování se pasivní investování vyznačuje mnohem nižšími poplatky. Hlavní roli zde hraje mnohonásobně nižší počet obchodů a tedy redukce brokerských poplatků, ale také skutečnost, že je obchodování mimo jiné s již zmiňovanými ETF levnější než třeba s akciemi.

A pokud máme být konkrétní, zmíníme např. brokera Degiro, který za určitých (snadno splnitelných) podmínek nabízí obchodování s ETF zcela zdarma. Obvykle je ještě nutné platit roční poplatek správci fondu, ten je ale u konkurenceschopných instrumentů zpravidla nižší než 1 %.

  • Přizpůsobení vlastním potřebám

Ačkoliv to z názvu nemusí být patrné na první pohled, pasivní investování nabízí značnou míru flexibility. Už jsme zmínili ETF na S&P500, s nimiž budete držet 500 největších amerických firem. Stejným způsobem ale můžete pravidelně přikupovat také firmy z Evropy, rozvojových zemí nebo třeba komodity.

A když už je řeč o pravidelnosti, i zde máte naprostou volnost. Hodláte nakupovat nárazově? Směle do toho. Chcete přikupovat jednou měsíčně a ještě při výraznějších poklesech? Žádný problém!

Má pasivní investování i nějaké nevýhody?

Ano, bohužel má. Každá mince má dvě strany a i pasivní investování má své negativní aspekty.

  • Omezený potenciál

Omezený potenciál v praxi znamená, že vyděláte pouze tolik, o kolik poskočí trhy jako celek. Pohádky o zázračném sto a vícenásobném zhodnocení se vás jednoduše nebudou týkat – k tomu je nezbytný správný výběr konkrétního instrumentu spolu s notnou dávkou štěstí.

Pasivní investování není cestou k pohádkovému zbohatnutí během několika málo měsíců nebo let. Je to přístup, s nímž v dlouhodobém horizontu dosáhnete zajímavého zhodnocení a zabezpečíte se na stáří.

  • Nižší míra kontroly

Vezměte si např. situaci z loňského března, kdy vlivem globální pandemie COVID-19 došlo k výraznému propadu trhů. Ty se však brzy oklepaly a zahájily spanilou jízdu na sever, kterou však táhly vybrané firmy, zatímco ostatní stagnovaly.

Pasivní investování vám neumožní svézt se na zhodnocení, jehož dosáhnou akciové tituly těžící z momentálního obratu poptávky. Vyděláte pouze tolik, o kolik poskočí trh jako celek.

Závěrem

Jste začátečník a konečně jste se rozhoupali k investování? Popřípadě celou věc nechcete moc řešit, nebo na ni nemáte čas? Pak je pasivní investování pro vás tou správnou volbou.

Koneckonců přístup spočívající v pravidelném dlouhodobém přikupování indexových ETF propagují i velikáni burzovního světa, např. Warren Buffett, Charlie Munger nebo Peter Lynch. Dle jejich názoru se jedná o zdaleka nejlepší investiční strategii pro širokou veřejnost.

Pokud však od trhů chcete více, dříve nebo později se od pasivního investování budete chtít odpoutat. Nevyhnete se ale pečlivým analýzám jednotlivých firem, což vyžaduje čas a spoustu praxe. Uvědomte si proto, jak jste na tom právě vy a zvolte přístup, se kterým se budete cítit nejpohodlněji.

Rate this post

2 komentářů k Fenomén jménem pasivní investování – O co se jedná a jaké jsou jeho výhody?

  1. Ahoj, já například moc ráda investuji do kryptoměn. Když si o tom člověk něco dopředu přečte, není to vůbec složité. Už na to existuje spousta aplikací a webů, kde se můžete dozvědět vše důležité. Já například ráda čerpám z tohoto super webu: https://entuzio.cz/krypto-smenarny/. Tam se dají najít články skoro o všem, vlastně jako tady! 😀

  2. To já vkládám každý měsíc tisíc korun do nemovitostního fondu. Dozvěděl jsem se o něj přes https://www.duofinance.cz/druhy-investicnich-fondu a dávalo mi to opravdu velký smysl, takže jsem do toho okamžitě šel, protože se chci zajistit na stáří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.