Jak funguje aukce půjček

Chcete si půjčit, ale jste už v registru dlužníků nebo máte jen takové příjmy, které nejdou prokázat nebo nejsou dlouhodobé? Pak je řešením, půjčit si přímo od lidí, ne od banky a pomocí aukce půjček.

Kde všude se dá půjčovat

Předtím, než se podíváme konkrétně na aukci půjček, si shrňme stručně problematiku vypůjčování peněz obecně. Půjčky jsou podle typu právní osoby, jež je zprostředkovává, děleny na:

  • bankovní
  • a nebankovní.

Ve všech případech, ať už je sjednána s bankovní institucí, firmou nebo jednotlivcem, se vždy jedná o závazek, který vznikne na základě uzavření smlouvy, která umožňuje získat dlužníkovi od věřitele určité množství peněz. Dlužník se touto smlouvou zavazuje, že po uplynutí dohodnuté doby zapůjčené množství vrátí za předem domluvených podmínek a se stanoveným úrokem. Věřiteli tak vznikne pohledávka na dlužníka a dlužníkovi dluh vůči věřiteli. V české právní terminologii se vypůjčený obnos nazývá jistina a úroky jsou označovány jako příslušenství.

Jak funguje aukce půjček

Aukce půjček je jedním speciálním typem nebankovních půjček, kdy si nepůjčujete od firmy, ale přímo od soukromých osob. Tato transakce je provedena přes prostředníka, kterým je právnická osoba, zajišťující právní jištění obou stran a provedení transakce. Za to si účtuje provizi v řádech procent z celé transakce. Jak konkrétně to funguje? Postup při půjčování je asi takovýto:

  1. Zaregistrujete se v portálu pro aukci půjček – největším je u nás v současnosti bankerat.cz provozovaný už po několik let.
  2. Zadejte požadovanou částku, délku splacení a maximální úrok, který jste schopni akceptovat. Pokud jste například v registru dlužníků a nebo nemáte ani doložitelný příjem, je samozřejmě potřeba počítat s tím, že musíte nabídnou splácení pod vyšším úrokem, jinak vám nikdo nepůjčí – stále ale ho máte pod kontrolou a nehrozí zde splacení několikanásobků původní zapůjčené částky jenom kvůli tomu, že jste se někde omylem upsali pod miniaturní písmena. Vše je řešeno pomocí jednoduché kalkulačky splátek.půjčka (ilustrace)
  3. Do několika hodin nebo dnů se ozvou investoři/věřitelé. Můžete si vybrat podle toho, jaké doklady. Zpravidla požadují takové věci, jako fakturu za telefon, výpis z účtu nebo doklady o doložení příjmu, není tedy od věci si je připravit, protože pak můžete získat nižší úrok než bez nich.
  4. Poté, co si vyberete věřitele a jím nabízený úrok, zašlete požadované podklady a poštou bude vyřízena smlouva a po oboustranném podpisu získáte peníze na účet.

Ručení a splácení

Samozřejmě, stejně jako při půjčení peněz kdekoliv jinde, i tato půjčka se musí pravidelně splácet. Nejedná se samozřejmě o žádný automat na peníze bez důkladného právního jištění – v zásadě je vše řešeno tak, aby byl i věřitel chráněn, takže při nesplacení vás nejprve zprostředkovatel – tedy provozovatel serveru s aukcemi půjček – bude kontaktovat a při delší prodlevě vám samozřejmě stejně jako při půjčce kdekoliv jinde hrozí žaloba a exekuce…

Tomu se dá ale předejít prostě pravidelnými splátkami, které při tomto způsoby vypůjčení peněz patří k tomu nejvýhodnějšímu, co na českém peněžním trhu najdete a naopak z pohledu věřitelů o investiční prostředek, výhodnější než spořící účty nebo instrumenty kapitálového trhu.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Z mých vlastních zkušeností je nejlepší nebankovně půjčit. Obzvlášť na aukcích půjček najdete mnoho investorů, kteří se perou o to, aby vám nabídli co nejlepší úrok. Mohu jen doporučit. Nejvíc informací o aukcích půjček jsem našla na http://aukce-pujcek-online.webnode.cz/

  2. potřebuji nutně půjčit 10.000 kč na doplacení faktury, úroky i délku splácení respektuji, v současné době jsem v insolvenci,která končí v červenci 2016, nyní mám důchod ve výši 8781 kč, po insolvenci 13485 kč, takže není problém ve splácení akorát v insolvenci, děkuji za radu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *