Jak posílat peníze do zahraničí, mezinárodní platební převody

Takový pobyt v zahraničí je v mnohém zpříjemněním všedních dnů. Jenže, noční můrou se může stát, pokud by při cestách Evropou nebo po světě dojdou finanční prostředky. Co v takovém případě dělat? Jednou z možností je poslání peněz z domova. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak zasílat peníze do zahraničí. Jakou variantu zvolit, tak to záleží na kritériích, která jsou důležitá pro zasílatele. Může to být výše poplatků nebo rychlost doručení atd.

Pro posílání peněz do zahraničí lze využít formu cenného psaní, mezinárodních poštovních poukázek, šeků, vložení peněz na účet nebo doručovatelských služeb. Moderní variantu představuje využití mezinárodních platebních systémů pro převod peněz.

Platební systémy

Převod na bankovní účet

Odeslání peněz na bankovní účet vychází z pohledu finančních výdajů nejvýhodněji ze všech možných způsobů převodu, pokud se využije služeb specializujících se na zahraniční převod. Nevýhodou však je nutná přítomnost účtu v zemi příjemce a doba převodu, která se pohybuje mezi 2-3 dny. Většina společností si účtuje nízké poplatky v procentuální výši z převodu od 0,5 % do 1 %. Odesílatel zaplatí za poslání 10 000 Kč do Německa pouze 50 Kč. Platba se uskuteční prostřednictvím internetu převodem z bankovního účtu nebo kreditní či debetní kartou.

Společností provozujících převod do zahraničí z bankovního účtu je velké množství. Vyplatí se proto využít srovnání jednotlivých nabídek. Jedno takové je dostupné na kalkulačce nejvýhodnějších převodů peněz do zahraničí, kde je možné porovnat několik služeb včetně TransferWise, Skrill (dříve Moneybookers), PayPal nebo CurrencyFair s běžnými bankovními domy.

Převod v hotovosti

Western Union

Doručovatelská služba Western Union je nesmírně rychlý způsob převodu. Během několika minut jsou peníze na místě určení. Western Union disponuje 245 000 poboček ve více než 200 zemích celého světa. Pobočky se nejčastěji nacházejí na poštách, bankách a v cestovních kancelářích. Celý převod lze sledovat díky kontrolnímu číslu a není potřebný žádný účet. Společnost Western Union je velice spolehlivá, peníze jsou vypláceny jen a pouze oprávněné osobě, ale poplatky nejsou nejnižší. Ty jsou odstupňovány podle výše zasílaných peněz. Pokud se posílá 5 000 Kč, poplatek činí 550 Kč, za 10 000 se zaplatí 850 Kč.

western-union

MoneyGram

Pomocí 350 000 agentů je možné převádět peníze přes společnost MoneyGram. Zasílání peněz probíhá v průběhu několika minut. Stačí vyplnit transakční formulář a peníze pomocí něj zaslat. Služba je dostupná denně včetně víkendů a do pozdních večerních hodin. Navíc, funguje ve 200 zemích světa. Poplatky se pohybují pod hladinou služby Western Union, za poslání 10 000 Kč do Německa zaplatí zasilatel 600 Kč.

Chequepoint

Posílat lze peníze i pomocí společnosti Chequepoint a převod se uskuteční do 24 hodin kdykoliv po celých sedm dní v týdnu. Společnost Chequepoint se na posílání peněz přímo specializuje a nemá velké portfolio záběru služeb, proto je také velice spolehlivá.

Stačí jen navštívit pobočku společnosti v České republice (5 poboček, 60 partnerů), nezapomenout doklad totožnosti, vyplnit jednoduchý formulář a složit odesílanou částku a zaplatit poplatek. Poté klient obdrží doklad o prováděné transakci a identifikační kódy. A tou poslední činností je vyrozumění adresáta o transakci a je nutné mu sdělit ID kódy k vyzvednutí hotovosti. Chequepoint provozuje své služby v 77 zemích světa a je v nich umístěno 30 000 výplatních míst. Výši poplatku přímo ke konkrétnímu převodu se zákazník dozví na pobočce nebo na bezplatné lince 800 32 11 32.

„Klasické“ způsoby posílání peněz

Cenné psaní

Posílání cenného psaní je závislé na systému a síti pošt. Zásilka opustí území České republiky během dvou dnů. Do Německa putuje psaní cca 3,5 dne a je jasné, že do vzdálenějších zemí putuje cenné psaní déle. A málokdo přesně sdělí, za jak dlouho dorazí do vzdálenějších lokalit. Navíc, dopis sice putuje na adresu, ale s největší pravděpodobností se adresát nevyhne cestě na místní poštu. Což může přinést problémy, které by mohly vyplynout z uspořádání systému místních pošt. Cenné psaní poslané Českou poštou by nemělo přesáhnout hmotnost 2 kilogramů. A poplatky za jeho cestu po Evropě se pohybují od 93 do 407 Kč, po světě je tento způsob posílání dražší, 98 až 558 Kč.

Šek

Vcelku pohodlnou variantou je posílání šeku. Rychlost jeho doručení je závislá na způsobu jeho podání. Banky umožňují poslání šeku pomocí doručovatelské služby DHL nebo se využívá pošty. Šek doputuje na adresu příjemce. Pokud klient zvolí banku jako nejbezpečnější způsob pro vydání šeku, tak tato transakce bude odesílatele obvykle stát 1% z jeho nominální hodnoty. Tady ale pozor na výši poplatku, ta může v některých případech přesáhnout i 1 000 Kč! A zaslání šeku je také zpoplatněno.

Poštovní poukázka

Mezinárodní poštovní poukázka má jednu velkou nevýhodu i výhodu. Její využití je relativně levné, poslání peněz na Slovensko vyjde na 70 až 90 Kč a po světě budou finance cestovat v ceně od 70 do 145 Kč. Jenže, ona nevýhoda spočívá ve velmi dlouhých dobách doručení, ta někdy čítá i dva týdny. Do poštovní poukázky se musí vyplnit přesné identifikační údaje včetně přesné adresy. Adresát si může tuto poukázku vyměnit na každé poště za finanční hotovost.

Vložení peněz na účet

Při vložení peněz na účet musí mít adresát mezinárodní platební kartu, aby si mohl hotovost vybrat z bankomatu. Rychlost cesty peněz tímto způsobem je přímo závislá na provedení transakce. Pokud se vloží peníze na účet v hotovosti, je vše rychlé, převod peněz z účtu trvá až tři dny. Vše je také odvislé od banky, která je využita k transakci. Cenu této varianty určuje pouze výše poplatku při výběru z bankomatu. Jeho výše je určena v  systému poplatků té které banky.

Stále jste si nevybrali?

Pokud hledáte službu, která nabídne nejmenší poplatky, porovnejte nabídky převodu peněz do zahraničí v nezávislé kalkulačce.
Jestliže potřebujete převod rychlejší i během jednoho dne a jste ochotni si za to připlatit, zvolte Western Union, MoneyGram nebo Chequepoint podle toho, které máte nejblíže k místu odeslání a místu dodání peněz.
 

33 komentářů k Jak posílat peníze do zahraničí, mezinárodní platební převody

 1. potřebuji poradit prodala jsem do ciziny nejake zbozi ale penize jeste nemam na uctu a porad mi doticna osoba pise ze mam poslat transfer na jeji ucet agenta a jak to mam udelat dik abych vyzvedla penize

 2. na to pozor, může se jednat o podvod, určitě nic neposílejte! je toho na internetu plno

 3. Potřebuji poslat eura z Německa do České republiky. Poraďte mi prosím nejlepší a nejlevnější způsob. Mám českou spořitelnu.

  Děkuji

 4. Dobrý den…chtěla jsem se zeptat..chci poslet peníze do Švédska převodem z účtu. Mám poštovní banku. Jedná se o 7000kč. kolik by to stálo? Děkuji za odpověď 🙂

 5. Dobrý den potřebuji poslat eura do německa,jakým zpáůsobem je to nejlepší a jaké jsou poplatky?Děkuji za odpověď

 6. Potřebuji poslat peníze do Thajska,dal jsem č.ú.swift kod ale chtely po mě ještě iban,majitelka ůčtu říká že kod a iban je jedno.Je to tak?

 7. ahoj ,potřebuji poradit jak poslat peníze přesWESTERN UNION.chci poslat peníze ale přesně nevím jak to funguje s nějakým udajným číslem přes mobil.potřeboval bych to celé vysvětlit.děkuji.

 8. ahoj potrebuji poslat penize do Nigerie pres Moneygram,muze mi nekdo poradit jak a kolik bude poplatek,jedna se o poslaní 1000kč

 9. Nevi nekdo jak poslat $ z USA do Ceska a dotyčný je zase vyzvedne v $…existuje nějaká možnost. Děkuji za radu!
  W

 10. Ahoj potřebuji poslat peníze do Chorvatska . Jak poslat eura v hotovosti na účet do banky která je v Chorvatsku ???Prosím poradte u jaké banky jde udělat takový převod děkuji Voláková

 11. dobrý den, potřebuji poslat do usa peníze na adresu…..může mi prosím někdo poradit?? děkuji eva

 12. Dobrý den,nemam u žádné banky účeta potřebuji poslat do Malajsie 19000 Kč u koho to mám poslat,děkuji za radu,Iveta

 13. Doporučuji použít službu Transferwise. Kurz kurz ČNB a poplatek je menší než 0.5%. Navíc při použití následujícího linku je první převod zdarma. https://transferwise.com/u/dcc6d3

 14. Jak nejrychleji a nejlevněji poslat libry GBP do Londýna.

 15. Dobry den potrebuji poslat zalohu do chorvatska na ucet 150e jak to udelat nejlevneji

 16. Dobrý den potřebuji poslat peníze na adresu do Kamerunu jak to mám udělat

 17. Dobry den potrebu poslat penize z cech do anglie co nejlevneji

 18. Potřebuji poslat pníze do USA,on ani já nemáme účet.Jak to jde nejlépe ?Prý to jde na číslo pasu.Poraďte. Děkuji

 19. Já používám vždy službu Transferwise. https://transferwise.com/u/3e93d5 Má totiž minimální poplatky a nejlepší kurz. Nefunguje jako klasický převod peněz, ale jako platba kartou nějakému obchodníkovi a to má své výhody. Hlavní je rychlost – peníze jsou během pár hodin na účtu třeba na druhé straně světa a hlavně ten kurz. Za mě nejlepší služba. Navíc první poslání peněz do částky 500 liber úplně zdarma. Spokojenost 🙂

 20. Dobrý den, mám v hotovosti Eura v ČR a potřebuji je dostat na rakouský bankovní účet. Nemám účet u žádné banky v ČR, která má fyzické přepážky pro příjem hotovosti. Je nějaký způsob jak toto provést?? Díky za radu.

 21. Dobrý den, měla bych dotaz, potřebuji poslat eura nebo koruny na účet lázní na Slovensku. Poraďte co je lepší a jakou formou to lze uskutečnit.Děkuji Hankova

 22. Pro platbu na slovenský účet je nejlevnější udělat účet u FIO, poslat tam tu částku a převést, vedení tohodle účtu je zadarmo, tak to občas na tyhle účely přesně používám

 23. Dobrý den,potřebuji poslat peníze do Nigérie prostřednictvím Ria transfér je to možné z České republiky a jaké jsou tam poplatky?Také co k tomu vše potřebuji za údaje?

 24. Především by mě zajímalo, proč chcete někomu poslat peníze do Nigérie? Jinak nejjednodušší je to přes mezinárodní bankovní převod (umí každý účet a banka), kde je potřeba znát IBAN

 25. Zdaleka nejvyhodnejsi pro prevody do vestiny zemi je sluzba TransferWise. Penize jsou na ucte vetsinou do druheho dne a maji skvele kurzy – banky se jim nemohou rovnat. Kdyz pouzijete nasledujici link, mate navic prvni prevod bez poplatku.
  https://transferwise.com/u/dagmart2

 26. Dobrý den četl jsem co jste měla za problém, mohu se zeptat jak to nakonec dopadlo? Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *