Jak přijmout balík ze zahraničí

Očekáváte zásilku z USA, Číny, nebo jiné země mimo EU a zajímá vás, zda projde přes celnici a zda budete platit ještě clo nebo DPH, případně jak ho proclít? V tom případě si nenechte ujít následující článek se suhrnem všech důležitých informací týkajících se dovozu menších zásilek.

Zásilky ze zemí EU

Nejjednodušší situace je tehdy, když  objednáváte  zboží ze země, která je členem Evropské unie, tj. z těchto států:

 • Belgie
 • Bulharsko
 • Dánsko
 • Estonsko
 • Finsko
 • Francie
 • Irsko
 • Itálie
 • Kypr
 • Litva
 • Lotyšsko
 • Lucembursko
 • Maďarsko
 • Malta
 • Německo
 • Nizozemsko
 • Polsko
 • Portugalsko
 • Rakousko
 • Řecko
 • Rumunsko
 • Slovensko
 • Slovinsko
 • Španělsko
 • Spojené království (Velká Británie)
 • Švédsko
Ve chvíli, kdy vám dorazí zásilka z některého z těchto států, pošta balík nezkoumá, protože z pohledu zákona je mezi zeměmi EU vnitřní trh a jakékoliv zboží zaslané z jednoho státu do druhého se nijak nekontroluje, ani neproclívá – situace je tedy v zásadě naprosto stejná, jako když si objednáváte něco z ČR. Platíte jen hodnotu zboží a dopravy dodavateli.

Země mimo EU

Složitější je situace tehdy, když objednáváte ze zemí mimo EU (tj. nejčastěji asi z USA nebo Číny) – typicky když si něco objednáte na americkém eBay nebo čínském DealExtreme.

Tehdy záleží na tom, jaká je udaná hodnota zboží – podle toho, jakou má hodnotu, se pak s ním zachází. Jedná se o tyto tři intervaly:

 • 0-22€  – na zboží v této hodnotě není DPH ani clo uvaleno a zásilka je volně propuštěna
 • 22-150€  – k hodnotě tohoto zboží je dopočítáno DPH
 • 150€ a více – k hodnotě zboží je dopočteno DPH i clo
Pokud vám zboží v hodnotě nad 22 EUR dorazí, přijde vám nejprve dopis od České pošty. V něm budete upozorněni, že na poště v Praze 5 máte zásilku a je potřeba provést vyměření cla. Ve chvíli, kdy vám tento dopis dorazí, proveďte následující:
 1. sežeňte si fakturu na zboží objednané v zásilce (případně pokud ji nemáte, výpis z eBay, Paypalu, a podobně – musí tam být především vidět částka)
 2. a vyplňte plnou moc, kterou dáte České poště práva k tomu, aby vás zastupovala v celním řízení. Tento dokument si můžete stáhnout na webu České pošty, dále bývá také v příloze k dopisu, který obdržíte.
Oba tyto dokumenty pak:
 • v papírové podobě zašlete na adresu Pošta PRAHA 120, Oddělení celní deklarace, Plzeňská 139, 220 00 Praha 5 – Košíře
 • a nebo naskenujte a odešlete emailem na sklad.praha120@cpost.cz
Po odeslání dokumentů pak vyčkejte (podle vytížení od přijetí po vyřízení to poště trvá cca týden) – pošta balík rozbalí a zkontroluje, zda faktura odpovídá obsahu balení, proclí je a naúčtuje poplatek za tuto službu (podle velikosti a ceny obsahu zásilky se jedná o poplatek 96, 180 nebo 500 Kč). Celý balík vám pak dorazí jako dobírka na částku zahrnující DPH + clo + poplatek za vyřízení.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. Dobrý den, mám dotaz ohledně dopočítání DPH. Z jaké částky se DPH počítá, tzn. jestli se počítá z prodejní ceny nebo z prodejní ceny + poštovné? A druhý dotaz, podle čeho se určuje poplatek za vyřízení, tzn. je určující cena, váhy nebo velikost balíku?
  Děkuji za odpověď
  Hugo2505

 2. Tak hodně záleží, co je napsáno na balíku – pokud je tam cena bez poštovného, mělo by se DPH počítat jen z ní. Ale jako nemsí být pravidlem, záleží co je u toho za papíry a pokud to projedou rtg, rozbalí a najdou fakturu na vyšší cenu, nž je uvedená na balíku, berou to z toho většinou. Ale jako přiišlo mi i pár balíků co byly nad limitem, bylo to tam napsaný, a DPH navíc mi nenarazili. Kolik bude poplatek za vyřízení se nejspíš dá někde najít v ceníku České pošty, to popravdě netuším, asi to bude podle nějakého cenového rozmezí.

 3. Dobrý den, chtěl bych požádat autora článku nebo jinou autoritu, zda by mohli upravit změnu dovozních limitů pro rok 2013

  Děkuji, Ivošisko

 4. Zatím platí to co v článku, není to naštěstí až takový hardcore, aby se to každý rok měnilo

 5. dobrý večer,
  nevím kam se obrátit. založila jsem si internetový obchod a zboží kupuji v USA. bud si ho vozim sama (nebot tam casto lítám) a nebo si ho nechavam poslat polskou poštou, nebot je levnejší (o mnoho). tudíž mi balík doveze Polák. jak je to s Clem, DPH atd. Vůbec tady tomu nerozumím. Už mi přišlo plno balíků, sama si to vozím, ale nevím vlastně jestli neporušuju zákon 🙂 děkuji za odpověd. B.K.

 6. Moc Vám děkuju za tento článek. Očekávám teď zásilku z Jižní Koree, za který jsem platila 116,38 dolarů. Podle informací z track and trace ”Komunikace s adresátem dne 17.04.2013, vyžádána plná moc k zastupování v celním řízení.” by mi měl přijít dopis. Momentálně jsem celkem rozrušená z toho jak dlouho tento proces bude trvat než balíček pošlou ke mně. Někde jsem i četla, že dopis nemusí vůbec přijít a pak se sám starej. Snad mi s tím balíkem nic neudělají a dostanu ho takový jaký očekávám.

 7. Zdravím,
  pochopil jsem ty kategorie kdy se platí DPH a kdy DPH i clo. Záleží to tedy vše na ceně kterou uvede prodejce který balík posílá? Objednával jsem z Číny nějaká sluchátka a některá došla bez problémů až domů a některá se sekla na celnici. S tím že ale cenu mají podobnou. Záleží tedy na tom jakou cenu uvede dodavatel ano?

 8. Dobrý den,
  mám dotaz,objednala jsem si s kamarádkami zboží na Alieexpres.Konečná suma byla 293 Dolarů a nyní mám strach,co mě čeká!Bylo to všechno oblečení většinou se vzorem nějaké značky.Takže,když balíček dorazí na celnici,tam mi ho otevřou a rozbalí a po té ho můžou zabavit,přesto,že to není zboží určeno k obchodu???A jaké tedy můžu zaplatit clo?V tabulkách se moc nevyznám 🙂 Děkuji za odpověd

 9. Tentron: má zkušenost je taková, že nižší cena než skutečná někdy projde a jindy ne, když odhadnou že dodavatel schválně uvedl nižší, tak to rozbalí a vyžádají si podklady k proclení
  Deni: tam se vyplní prohlášení, že je to určeno pro osobní potřebu a ne obchodu a mělo by to u takhle velké zásilky projít, akorát tam asi přičtou dph 21% z té ceny,

 10. Dobrý den,
  chci se zeptat, má mi přijít balík z Číny od kamaráda (je teď nejspíš na celnici), přišel mi dopis od České pošty právě s lejstrem o plné moci, ale nevím, co jim mám přiložit za prohlášení k té plné moci, když jsem ten balík neobjednávala z žádné stránky, ale je to dárek od kamaráda. Děkuji za odpověď.

 11. Bude potřeba to poslat kamarádovi, aby to vyplnil a přiložl foto faktury nebo stránky s potvrzením platby, jinak vám to asi nedají

 12. Dobrý den,
  chci se zeptat,má mi příjít balík z USA koupil jsem si přes ebay košili cena 36,-USD košile 1 kus .nic vic . A 16,75,-USD poštovné doprava přes USPS chtel bych se zeptat jestli to bude problem s vyzvednutim nebo Česká pošta mi to doveze domu?? nebo někde uskladní v Praze ?? a ja budu muset výzvednout nějaký papir atd.. nebo jak to bude probíhat cena balíku je tech 36,-USD tak tam by se nemělo platit Clo jen DPH pří předaní balíku

  Předem Děkují za odpověd

 13. Prosím adresu portálu cina ratan nábytek. Alibaba zasílá toho hodně. Dík Eda

 14. Dobrý den,přišel mi balík z Číny, zadržela ho celnice a já ho mám pro budoucí podnikání, za měsíc otvírám obchod. Je to balík v částce 31 Euro – 4 ks svetrů. A chci se zeptat jakí je rozdíl, pokud uvedu, že ho mám pro obchodní charakter??? Nevím jestli je tam přiložená faktura, budu dokládat výpisem z účtu..
  Moc díky za odpověď

 15. pokud vím tak žádný rozdíl není, podle mě ho spíše ani nezadrží vzhledem k hodnotě

 16. dobry večer chci se zeptat chci si obiednat mobil z čini stoji 115,99 usd jak vypočitam kolik budu platit dph

 17. Dobrý den, dorazil mi balíček ze Śvýcarska, jednalo se o dárek mé sestry žijící v této zemi, pro mou dceru, takže nějaké hračky a pytlík bombonu. Sestra uvedla cenu 50 franku. Bylo mi sděleno že je zadržen na celnici a mám doložit doklady, zaslala jsem čestné prohlášení že se jedná o dárek a fakturu tudíž nemám, a plnou moc poště k zastupování.Balík mi byl tedy zaslán, ale vyměřeno asi dph 508,- Příjde mi to naprosto neadekvátní. Vzhledem k obsahu zásilky. Je možné se nějak odvolat, nebo to rozporovat?Děkuji

 18. Dobrý den, dnes je 17.12 a podle čísla zásilky, měl balík z číny dosednou na letišti v ČR už 1.12. Ještě mě nikdo nekontaktoval a česká pošta o něm nic neví. Kde se balíky po dobu mezi přistáním a posláním na mou adresu zdržují, kde je možnost a pod jakým číslem je vyhledat, abych věděla, co se s nimi děje? podotýkám, že se jedná o balík v hodnotě 10 dolarů kde jsou dvoje dětské hodinky a nejsou značkové ani nic podobného. Čili DPH ani clo by nemělo hrozit, ani podezření, že budou k dalšímu prodeji. Děkuji moc za odpověď. J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *