Jak získat živnostenský list

Pokud se právě rozhodujete, že začnete podnikat, máme několik rad, co k založení živnosti budete potřebovat.

Pro legální podnikání je v České republice základním přepokladem získání živnostenského listu. Před založením živnosti je důležité si uvědomit, jakou živnost chceme provozovat.

Typy živností :

  1. Volná živnost – je to živnost, kterou si může zřídit osoba, starší 18 let,  sdružuje činnosti, kde není potřeba odborné způsobilosti. Sem patří obchodní činnosti a služby, výrobní činnosti,které nejsou zařazeny jako činnosti vázané,  živnosti koncesované a živnosti řemeslné.
  2. Vázaná živnost – je to živnost, která je vázaná odbornou praxi, pokud praxi nemáte, můžete živnost získat, když budete mít garanta.

O živnostenský list můžeme požádat na živnostenském úřadě podle místa bydliště. Stačí vyplnit jednotný formulář a živnostenský list bude vydaný na počkání. Dostanete svoje IČ a můžete začít podnikat.  Během pár dnů vám přijdou informace o minimálních poplatcích z pojišťovny a sociální správy, daňové přiznání podáváte až začátkem dalšího roku.

Co potřebujeme k založení živnosti ?

  • způsobilost k právním úkonům
  • věk nad 18 let
  • trestní bezúhonost
  • občanský průkaz
  • poplatek 1000Kč
  • pokud žádáte o vázanou činnost, tak doklad o praxi
  • v případě studia doklad o studiu

5 komentářů k Jak získat živnostenský list

  1. Byl sem trestany přesto bych chtěl požádat o živnostensky list na přípravné a dokončovací stavební práce požádat mohu za 3 roky co se dá dělat?
    Děkuji za odpověd

  2. Dobry den. V případě studia na jazykove skole(pomaturitni studium)doklad o studiu plati jako studentsky?

  3. Dobry den,zaregistroval jsem se jako zivnostik na jinem zivnostenskem urade nez na mem trvalem bydlisti a dostal jsem jiz take pridelene ico.Zatim ale nemam zivnostensky list.Kam po nej,kdo mi ho da?Dekuji

  4. zdravim , mam podminecny trest na dobu 12 mesicu. mohu i prez to požadat o živnostensky list? dekuji za odpoved

  5. Dobrý den,

    chtěla bych jet do Rakouska na bleší trh prodat nějaké oblečení po dětech. Potřebuji na toto živnost, nebo něco speciálního, když se jedná o Rakousko? Děkuji. Andrea Novotná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *