Na internetu nakupujte obezřetně

Z nákupů na internetu se začíná stávat běžná věc. Ačkoliv to byla ještě před několika málo lety doména především mladších generací, které se neobávaly moderních technologií, dnes už e-shopy využívá každá generace. Na co si dát při nákupech na internetu pozor a jaké jsou vaše možnosti?

Zjišťujte, porovnávejte, ptejte se

Online nákupy mají několik výhod i nevýhod. Nejčastějšími důvody, proč lidé využívají e-shopy, jsou v první řadě úspora času a až jako druhé jsou nižší ceny. Rychle si proklikáte několik konkurenčních nabídek, porovnáte ceny, dostupnost a dopravu a za pár desítek minut máte nakoupeno. Běháním po kamenných obchodech byste strávili několik hodin, možná dní a ještě byste možná zaplatili více a zboží si museli domů donést sami.

Prostředí internetu vám dává nad obchodníky obrovskou moc, ale musíte ji umět využít. Základem každého výběru by měl být průzkum. Projděte si fóra a diskuze, zjistěte si zkušenosti ostatních s vaším vyhlédnutým výrobkem, a když vám nebude něco jasné, ptejte se. K tomu účelu si samozřejmě musíte nejdříve najít vhodné stránky, které se problematice věnují. Těch je však dostatek.nákupní košík - klávesa

Při porovnávání cen dejte pozor na různé akce. V posledních měsících se rozšířily podvodné praktiky prodejců, kteří pár dní před slevou zboží výrazně zdraží, aby ho vzápětí mohli o desítky procent zlevnit. Proti tomu existuje snadná ochrana – stačí cenu porovnat s konkurencí a hned zjistíte, jestli se vás snaží napálit.

Nejen o výrobku je však dobré zjistit maximum – to samé platí pro e-shop. Ohlasy na dodací lhůty, rychlost a ochotu komunikace a především vyřizování reklamací. Ačkoliv s tím možná při nákupu nepočítáte, rozbít se může vše a nic nepotěší tak jako rychle vyřízená reklamace ve váš prospěch. Někteří obchodníci také umožňují nákup zboží na splátky přímo přes jejich stránky.

Existují lepší způsoby platby než dobírkou

Největšímu nebezpečí se při nákupu na internetu vystavujete, pokud platíte debetní nebo kreditní kartou. Nikdy nepoužívejte platební kartu, pokud internetovému obchodu nevěříte. Jednou možností, jak se tomuto nebezpečí vyvarovat, je platba na dobírku.  Druhým způsobem ochrany je využití platebních prostředníků, jakými jsou mezinárodní Paypal nebo český Paysec.

Velmi populární Paypal je ideální způsob, jak platit na internetové aukční síni ebay, ale i jinde. Společnost na sebe přebírá některá rizika a na oplátku si účtuje poplatky za využití. V případě, že neobdržíte svoji objednávku od prodejce, nebo se významně liší od toho, co jste koupili, Paypal vám vrátí veškeré výdaje. Fakt, že vám daná věc nepřišla, však musíte prokázat a i prodejce má šanci reagovat. U těchto služeb nikdy nedáváte e-shopu údaje své platební karty, ale jen schválíte platbu přes platební systém.

Podmínky pro nákup v zahraničí nejsou nicméně příliš dobré. Uplatnění záruky bude vždycky složitější – už jen kvůli jazykové bariéře. Čeští spotřebitelé mohou u domácích e-shopů také využít vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu, což se jim v cizí zemi nemusí tak lehce podařit. Jestliže však toužíte po zboží, které v ČR není dostupné, nemáte na výběr.

Pokud chcete mít jistotu o solidnosti obchodníka, hledejte e-shopy se známkou důvěry. Tu udělují sdružení APEK a SOS, a pokud ji obchod obdržel, můžete si být jisti, že jeho obchodní podmínky jsou v pořádku. Další možnou pomůckou je ocenění ShopRoku nebo Křišťálová lupa.

K nákupům na internetu můžete kromě debetních karet využít i ty kreditní. Třeba společnost Home Credit nabízí mezinárodní kreditní kartu Premia. Za placení s ní získáváte prémiové Kč, které pak proměníte ve slevové poukázky na zboží partnerů programu. Podmínka získání karty je pravidelný měsíční příjem a minimální věk 18 let. Kartu také můžete propojit s Paypalem a platit s ní tak bezpečně i v zahraničí.

Nákupů na internetu se není třeba obávat. Pokud budete volit obchodníka s dobrými referencemi a výběr zboží si dobře rozmyslíte, nemůžete se netrefit. A i když se vám to stane, nebojte se využít vašich práv a zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.

1 komentář k Na internetu nakupujte obezřetně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *