Recenze: Dokonalý nájemník – má tato služba smysl?

Recenze: Dokonalý nájemník – má tato služba smysl?

Pronajmout byt může být někdy doslova o nervy. Jaká úskalí na vás v této oblasti mohou čekat a jak se jim elegantně vyhnout?

Proč se vyplatí pronajmout byt

Pronájem bytu je způsobem, jak využít nemovitost, pro kterou momentálně jiné využití nemáte, typicky například u těch, které získáte formou dědictví.

Zároveň se pronájem dá chápat jako investice. Řada lidí si tak nemovitosti i cíleně kupuje, jestliže na ně má volné prostředky. V tomto případě se investoři shodují, že pakliže jste museli vložit do nemovitosti své peníze, za akceptovatelné lze považovat, pokud se vám investice vrátí cca do 15 let. Aktuální podmínky těm, kteří využívají nemovitosti s cílem dalšího pronájmu, nahrávají. Ve velkých krajských městech v posledních letech stouply ceny nájmů bezmála o polovinu. Není výjimkou, že v Praze zájemci za byt o dispozici 2+1 zaplatí i 30 000 Kč měsíčně. Vysoké ceny však příliv zájemců v současné chvíli nijak nemírní. Důvodem je zhoršená dostupnost hypoték. Nájem je tak často jedinou možností, jak si zajistit bydlení.

Stabilně „táhnou“ nájemní trh také studenti, zejména vysokoškoláci. Nemálo z nich se navíc plánuje po ukončení studia zcela osamostatnit a bydlení v nájmu je pro mladé lidi často z ekonomického hlediska nejvhodnější možností. V současné chvíli se tak investiční byty určené k dalšímu pronájmu jednoznačně vyplatí. Standardně se jedná o minimálně rizikovou investiční příležitost. Alespoň v porovnání s jinými typy investic. Nabídnout nemovitost k pronájmu ale rozhodně může i mít četná úskalí.

Úskalí č. 1: problematika daní

Většině lidí je jasné, že má-li z pronájmu nemovitosti příjem, vyplývají z toho také nějaké povinnosti vůči státu. Jak to ale přesně je?

Pokud si vyděláte méně než 6 000 Kč za rok, zůstáváte v klidu. Pakliže patříte k OSVČ nebo zaměstnancům, kteří si vydělají více než 6 000 Kč ročně, už se vás daňové přiznání týká. A to bez ohledu na to, zda například pronajímáte pouze jediný pokoj studujícímu potomkovi svých známých, případě nabízíte rovnou celý byt.

Zaplacená daň se odvíjí od výdělku. Od svých příjmů tak budete odečítat výdaje, a to buď v podobě skutečné, případně paušálem.

Do ještě složitější situace se dostali ti, kteří svůj byt pronajímají prostřednictvím populární platformy Airbnb. Jejich činnost už se považuje oficiálně za podnikání se všemi povinnostmi včetně například EET.

Problém druhý: Hledáme vhodného nájemníka

Zájemců o pronájem je řada. Ne každého potenciálního uchazeče byste si však dobrovolně ve vlastním bytě ubytovat chtěli.

Vhodné je vytvořit si na počátku určitý profil vašeho nájemníka. Preferujete krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem? Měl by vaším ideálním adeptem být pracovně vytížený cizinec, student nebo rodina s dětmi?

Noční můrou každého majitele nemovitosti je samozřejmě nájemník-neplatič. Čekat by vás tak měla důkladná prohlídka veřejných registrů dlužníků. Zjistíte z nich, zda na dotyčného kandidáta není například uvalena exekuce.

Dále je nutné si uvědomit, že nájemcům svěřujete svůj majetek. Mnozí se ovšem k tomu, co jim bylo svěřeno, nechovají adekvátně. Vždy je potřeba počítat s tím, že narazit můžete i na nájemníky, kteří nebudou zrovna solidní a přenechané vybavení i samotný byt zničí. Proto je na místě sepsat si předávací protokol, kde se jasně definuje, které vybavení je součástí bytu a jaký je aktuální stav závad.

Potenciálního nájemníka je nutné si pořádně „proklepnout“. Mělo by vás zajímat, za jakých okolností skončil v předchozím nájmu, zajímejte se o to, zda k vám potenciálně hodlá přivést domácí mazlíčky nebo v budoucnu plánuje i děti.

O kolik si vlastně říct

Cena je nejdůležitějším faktorem pro nájemce i pro pronajímajícího. Určit si ji správně může být pro laika ovšem překvapivě obtížné.

Zohlednit je totiž potřeba celou řadu faktorů – stav samotné nemovitosti, lokalitu, to, zda k bytu náleží i další vybavení v podobě úložných prostor, zda má byt balkon, nemovitost jako taková disponuje výtahem atd. V neposlední řadě závisí samozřejmě i na aktuální tržní situaci.

Kde na to všechno brát čas?

Prověřování jednotlivých adeptů, absolvování prohlídek, sepisování smlouvy, zajištění dalších potřebných dokumentů. V průběhu času navíc budete muset nemovitosti věnovat náležitou péči, běžné opravy například rozbitých spotřebičů jsou na vás.

Jen velmi stručný výčet mnoha povinností naznačuje, že dalším faktorem, který řadu lidí od pronajímání nemovitostí odradí, je taktéž věnovaný čas. Ten může čítat v konečném souhrnu i několik desítek hodin.

Co umí Dokonalý nájemník

Dokonalý nájemník.cz je služba, která umí efektivně smazat většinu výše jmenovaných starostí. Zaručí vám garantovaný výnos z pronájmu a současně eliminuje nutnou zátěž.

Jak to funguje

Od vás se nevyžaduje mnoho: Nejprve si sjednáte schůzku se zástupci společnosti. Na ní si ujasníte svou představu o výši nájemného. Většinou je nutné rozložit celý postup do dvou schůzek, ve výjimečných případech to může být ale pouze jedna.

Protože Dokonalý nájemník hájí především vaše zájmy, pomůže vám realisticky nastavit cenu tak, aby pro vás byla výhodná a byla vzhledem k aktuálním podmínkám adekvátní. Jinými slovy brání i tomu, abyste cenu zbytečně nepodcenili ve snaze najít nájemce stůj co stůj.

Nájemní smlouvu sepisujete následně přímo se zástupci společnosti, a to na dobu 2 až 15 let, přičemž vypovědět ji předčasně lze.

A to je vše. O víc se skutečně starat nemusíte, v souhrnu tak ušetříte v průměru 50 hodin času za rok. Okamžikem podpisu smlouvy přebírá Dokonalý nájemník veškeré závazky na sebe.

Prezentace nemovitosti, hledání vhodného zájemce, jeho prověřování i následné prohlídky realizují přímo zástupci Dokonalého nájemníka. Vzhledem k tomu, že společnost má k dispozici taktéž vlastní právníky, je v nájemní smlouvě důkladně ošetřeno vše potřebné. Zároveň je dbáno na to, aby pro vás byla smlouva transparentní.

Součástí služby jsou i pravidelné reporty o stavu nemovitosti. Pro něj platí, že vám zůstane vždy bydlení minimálně v takovém stavu, v jakém jste jej předávali. Využít tuto službu můžete pro nemovitost kdekoli v ČR.

Výhody služby Dokonalý nájemník

  • Zásadních výhod je několik: Jednak je to garantované nájemné bez ohledu na to, zda je byt reálně obsazen nebo zda nájemník, který ho obývá, skutečně platí. Ekonomický přínos patří bezesporu k těm nejvýraznějším.
  • Zástupci společnosti se také pravidelně věnují údržbě i nutným opravám. Nájemce chrání také pojištění nemovitosti i nájemníka.
  • Na serióznost této služby se můžete spolehnout díky dlouholeté praxi a stovkám klientů, kteří si službu vyzkoušeli před vámi.
  • Klienti navíc mohou využít speciální věrnostní bonusy.

Kdo službu financuje

Samozřejmě se jedná o určitou službu, tu si však neplatíte vy. Počítá se s tím, že náklady na fungování Dokonalého nájemníka jsou zahrnuty v nájemném. Zástupci společnosti si tak sami najdou nájemníka, který je schopen a ochoten akceptovat podmínky a platit výsledné nájemné.

Prakticky to tak znamená, zjednodušeně řečeno, to, že pro pronajímajícího funguje celá služba zcela zdarma. Navíc nevstupujete do žádných rizik: Že se byt obsadit nepodaří, že nemovitost zůstane prázdná a v čase bude chátrat, že bude nájemník problémový a bude zapotřebí ho složitě vystěhovávat atd.

Výhody služby

  • úspora času
  • žádné dodatečné náklady pro pronajímatele
  • žádná rizika v podobě nespolehlivých nájemníků
  • možnost, jak snadno a s jistotou zhodnotit nemovitost

Nevýhody služby:

  • informace o bytu máte jen 2x ročně formou fotoreportu
  • můžete si nastavit rámce výběru, ale finální volba konkrétního nájemníka včetně prověření je na společnosti
 •  

Co na to samotní majitelé aneb skutečně to funguje?

Pronajímatelé si pochvalují především to zásadní, tedy fakt, že se většinou podaří rychle obsadit byt a že nájemné skutečně chodí. Oceňují také vstřícní a komunikativní přístup. Řešení právě vašeho případu však ve výjimečných případech může zabrat více času než je garantováno. Sjednávání schůzek trvá delší dobu zejména kvůli vysokému zájmu o služby Dokonalého nájemníka.

Srovnání aneb je Dokonalý nájemník jediný?

Podobně fungujících služeb existuje na tuzemském realitním trhu v současné chvíli více. Které jsou ty nejznámější a v čem se liší?

Ideální nájemce

Služba je založena na obdobném principu, tj. plném servisu pro pronajímatele nemovitostí. Rozsah poskytovaných služeb je srovnatelný. Společnost garantuje zaplacené nájemné, stará se o celkový stav nemovitosti a řeší případné nesrovnalosti (poškození vybavení, samotné nemovitosti či neplatícího nájemníka). Účtuje si oficiálně 15 % provize k nájemnému pro sebe, v současné chvíli jsou takto koncipované služby v tomto parametru srovnatelné. Dle některých recenzí je však reálná výše provize vyšší a konkurenční Dokonalý nájemník tak přináší lepší podmínky. Problematické se v rámci této služby jeví dle recenzí i faktické udržování adekvátního technického stavu nemovitosti. Někteří klienti si stěžují na to, že společnost příliš nedbá na zajišťování oprav. Ideální nájemce se hlásí především ke správě bytů v Praze a v Brně.

Garantovaný nájem

Také Garantovaný nájem se primárně postará o to, aby vám na účet pravidelně přišla požadovaná částka. Současně si na svá bedra bere i starosti s nájemníky jako takovými. Byt i s jeho obyvateli pravidelně kontroluje, aby vám jej mohla po ukončení pronájmu v původním stavu vrátit. Uvádí v porovnání s konkurencí oficiálně vyšší provizi, a to v rozpětí 15 až 20 %. Společnost na svých webových stránkách vysvětluje vyšší částku nutností krýt rizika spojená s pronajímáním. Klient si délku pronájmu může určit sám, oficiálně je to v rozpětí 2 až 10 let. Cíl zprostředkovatele je samozřejmě dán zřetelně: Udržet klienta po co nejdelší dobu. Proti samotné kvalitě poskytovaných služeb nicméně nelze podle recenzí nic namítat, firma spolehlivě plní to, co deklaruje. Mateřské pobočky se nacházejí v Praze a v Brně.

Závěr aneb co zvolit

Nutné je vybrat si jednak takovou společnost, která nabízí nejvýhodnější podmínky, tedy zejména dbát na to, aby provize nebyla přemrštěná. Důležité jsou též reálné zkušenosti uživatelů, které napoví, zda se společnost skutečně o svěřené nemovitosti řádně stará. Rovněž dbejte na transparentní smluvní podmínky. Při zhodnocení veškerých těchto hledisek lze službu Dokonalý nájemník jednoznačně doporučit k vyzkoušení.

Naše hodnocení služby Dokonalý nájemník

Plusy

 • Jistota stálého příjmu
 • Péče o nemovitost
 • Úspora času při řešení výpadků pronájmu
 • Snadný způsob zhodnocení prázdné nemovistosti

Mínusy

 • Při pronájmu bez prostředníků je možné získat plnou výši nájmu
 • V některých městech nemusí služba fungovat (nutno ověřit individuálně)

Hodnocení Radírny:

Službu Dokonalý nájemník můžeme doporučit všem, kdo se nechtějí aktivně zabývat správou svého nájemního bytu. Pokud vás nebaví řešit problémy nájemníků, hledat stále nové zájemce o byt a řešit výpadky v pronájmu, a nebo máte byt v jiném městě, je to určitě služba, která ve srovnání jinými variantami řešení a další konkurenci v našem hodnocení obstála.

2 komentářů k Recenze: Dokonalý nájemník – má tato služba smysl?

 1. My jsme se rozhodli jít do vlastního a rovnou si ten byt celý zrekonstruovat. Postarala se nám o to firma, která si říká a jsme nadmíru spokojení s kvalitou jejich práce dodnes 🙂

 2. Doporučuji, používáme pro náš volný byt a zatím vše funguje dle dohody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *