Recenze Zonky.cz

Zonky.cz je webová stránka, která funguje vlastně jako banka. Shromažďuje lidi s určitým kapitálem, kteří jsou ochotni půjčit své peníze. A také shromažďuje lidi, kteří z nějakého důvodu potřebují peníze půjčit. Konkrétní člověk pak má možnost prostřednictvím svého medailonku oslovit ty, kteří půjčují. Vše je osobní a na první pohled čisté.

Pokud si otevřete webové stránky www.zonky.cz, vyskočí na vás web s moderním designem i obsahem. Celá vize se snaží řídit titulním heslem: „Lidé půjčují lidem. S klidem.“

Web vznikl jako alternativa bankovních půjček, částečně zjednodušuje mechanismus půjčení peněz, i když opravdu jen částečně. Minimálně nemusíte jít do banky. Na druhou stranu jsou nutné osobní doklady, abyste mohli na zonky.cz začít fungovat.

Přesto se prostředí tváří vlídněji než klasická banka, což, podle mého názoru, způsobuje právě zmíněný osobní přesah.

Zonky.cz není pro každého

Jako žadatel o půjčku se může na zonky.cz přihlásit každý. Následuje relativně dlouhý proces registrace žádosti a jakmile proběhne odsouhlasení, je žádost na světě. Pro uchazeče o půjčku je tedy průběh celé akce relativně snadný.

Pokud chcete na zonky.cz půjčovat peníze, máte již situaci o něco komplikovanější. Je nutné se samozřejmě registrovat. Pokud jste byli mezi šťastnými, kdo získali promo kód, nebo pokud se registrovali vaši známí, získali několik promo kódů pro své známé a obdarovali vás, máte vyhráno. Registrace je pak vcelku jednoduchá, pár osobních dokladů a trocha čekání.

Registrovat se lze i bez promo kódu, celá anabáze je ale o něco zdlouhavější. Krátce po spuštění zonky.cz nebylo až tak snadné prosadit se zde bez zmíněného kódu, v momentě, kdy se web zaběhl, je to již snazší.

Jak to funguje

Zonky.cz je společnost, kterou ve své podstatě vlastní Home Credit. Tady by se mohl objevit pro některé uživatele menší morální problém.

Jak se Home Credit stal 100% vlastníkem společnosti je jednoduché. Tým, který se rozhodl vytvořit server nabízející nebankovní půjčky, tvořili lidé ze společnosti CreativeDock, což je firma zabývající se inovacemi v oborech finančnictví, pojišťovnictví nebo energetika. Služba jako taková je provozována pod firmou Different Money, který vznikla na míru, a to právě díky 20 milionové investici od skupiny Home Credit Petra Kellnera a Jiřího Šmejce.

Celý systém se tváří poměrně dost průhledně. Zažádáte o půjčku, popř. poskytnete půjčku, máte před sebou neustálý online přehled toho, jak si vaše peníze vedou, ať už na ně čekáte, nebo je splácíte.

Pravidla jsou jasná: máte možnost půjčit si až 300 000 Kč, zonky.cz si bere z vaší půjčky jednorázový poplatek 2 %. Při půjčce nemusíte prokazovat účel půjčky, píšete o sobě ale poměrně detailní medailonek, který vám půjčku pomůže získat. Pokud by totiž o váš úvěr neprojevila zájem dostatečná řada investorů, půjčku nedostanete.

Zonky.cz nabízí půjčku s úrokem v průměru o 4 % výhodnějším, než jaký úrok vám nabídne banka. Přesto se úroková sazba pohybuje od 3,99 % do 19,99 % a odvíjí se jednoduše od toho, jak je plátce spolehlivý.

Jak požádat o půjčku

Na začátku vaší půjčky stojí nezávazná poptávka, kterou zadáváte online, popř. při osobní schůzce v Praze nebo v Brně. Dle webu zabere vyplnění poptávkového formuláře zhruba 10 minut, ve skutečnosti je to ale nepatrně delší, přeci jen je potřeba se dost soustředit. Důležité je, že je vcelku jedno, na co si chcete půjčit. Možnosti máte neomezené, pouze je potřeba, abyste zaujali investora.

Pokud zadáte poptávku, je třeba nahrát dokumenty, které po vás zonky.cz vyžaduje. Jedná se o občanský průkaz, jakýkoliv druhý doklad s fotografií a výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce.

Teď si tři až pět dní počkáte, protože na zonky.cz pro vás budou připravovat „úrok na míru“. Spíše se očekává, že si vás opravdu pořádně proklepnou. Jakmile obdržíte nabídku, máte dva dny na to ji přijmout.

Pokud se vám nabídka zamlouvá, máte pět dní na podepsání smlouvy, která se podepisuje elektronicky spolu se SMS kódem. Pokud nejste s nabídkou spokojeni, nic nemusíte řešit, popř. se jen dotážete na lepší nabídku.

Pokud jste nabídku přijali, je čas napsat příběh své půjčky. Pro oslovení investorů potřebujete sepsat krátký příběh toho, na co si chcete půjčit. Forma je na vás, cílem je zaujmout.

Recenze Zonky

V tuto chvíli se lidé začnou skládat, mohou vám pokládat další otázky, na jejichž základě se rozhodují. Ve chvíli, kdy se naplní 100 % částky, kterou požadujete, přijdou vám peníze na účet, vy přijdete o 2 % z částky, což je poplatek pro zonky.cz. Nadále již jen splácíte.

Největším zádrhelem se tedy zdá být výše úroku, kterou dostanete, a také množství informací, které musíte poskytnout a které o vás zonky.cz nashromáždí. V podmínkách se upíšete k uchování vašich osobních informací po dobu 10 let.

Jak půjčovat

Na začátku je opět registrace. Pokud nemáte promo kód, postavíte se do virtuální fronty a čekáte. Pokud máte kód, můžete přistoupit rovnou k registraci.

Jedna mailová adresa znamená jednu registraci. Ta probíhá samozřejmě online, obsahuje nahrání dokumentů, nakonec je potřeba podepsat smlouvu. Od této chvíle můžete investovat, vaše investice je ovšem omezená. Ke každé poptávce můžete investovat maximálně 5 000Kč. Tím je zajištěno, že v případě potíží se splácením bude mít více investorů menší komplikaci a ne opačně.

Pro a proti

Pro žadatele o půjčku je tu několik neoddiskutovatelných výhod. Úrok bývá lepší než v bance. Kdykoliv můžete zaplatit více, než je předepsaná splátka, a to zdarma a bez poplatků, stejně tak můžete celou půjčku dříve splatit, a to bez jakékoliv perzekuce.

O půjčku může zažádat kdokoliv. A to i maminka na mateřské dovolené, OSVČ i senior. Všechny tyto skupiny mohou mít s bankovní půjčkou potíže, ačkoliv se jedná spíš o potíže formálního charakteru.

Nutno říci, že zonky.cz posoudí možnost každého klienta splácet půjčku více než jakýkoliv jiný finanční ústav.

Pokud nesplácíte, začne vám zonky.cz účtovat poplatky za upomínky a také pokutu. Na druhou stranu i se zonky.cz se dá, jako s každým, domluvit a v případě potíží je možné situaci řešit. Samozřejmě raději s předstihem.

Přejít na web ZONKY.cz

Závěrem

V reálu může být zonky.cz poněkud komplikovanější. Především zpočátku nebyl na webu dostatečný počet žadatelů o půjčky. Půjčky se tak rychle rozebraly, a to i přes omezení, že žádný investor nemůže investovat do jedné půjčky víc jak 5000Kč. V současnosti klientů přibývá a je tak snazší začít investovat. A právě možnost dlouhodobého investování láká ty, kdo půjčují, asi nejvíce. Ve své podstatě může zonky.cz fungovat to jako spoření.

Abyste mohli investovat, musíte si peníze nahrát do systému, zde máte tedy alokovanou určitou sumu, kterou můžete půjčovat, také se vám do systému peníze postupně vrací. Nezapomeňte, že se jedná o výdělečnou činnost, kterou je třeba zdanit. Nevím, zda se jednalo o záměr nebo nedopatření, každopádně informace o povinnosti danit příjem přišla až v průběhu prvního roku fungování zonky.cz, mohlo se tedy stát, že řadě lidí mírně zkomplikovala život, např. podnikatelům, kterým se tak komplikuje daňové přiznání.

Zůstává na zvážení každého klienta, zda je pro něj výhodnější bankovní nebo nebankovní půjčka. V případě malé částky a spolehlivého klienta je jistě situace jiná než u člověka, u kterého je riziko nesplácení. Stejně jako u každé jiné situace se tedy vyplatí vybírat z většího množství nabídek.

Zonky.cz však nelze upřít průhlednost, se kterou máte na očích jak vaše splátky, tak půjčky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *