Sídlo firmy – jaké máte možnosti a jejich klady i zápory

Sídlo firmy je zásadní a bezesporu nepostradatelnou součástí každé firmy, ať už jde o společnost s ručením omezeným, akciovku či běžného podnikatele. Zejména když svou firmu umístíte do většího města a navíc ještě na nějakou prestižní adresu, která je známá široké veřejnosti, zvýšíte tak potenciál své společnosti v očích vašich obchodních partnerů, jak stávajících tak budoucích. Další výhodou takové adresy je šance získat více zakázek, často velmi lukrativních. Jaké existují možnosti pro zřízení sídla firmy?

  • Klasická kancelář
  • Virtuální sídlo
  • Sídlo na adrese bydliště (doma)

Všechny tři možnosti mají svou charakteristiku, ale i výhody a nevýhody. Záleží jen na vás, která vás zaujme a bude pro vás výhodná i finančně.

Sídlo firmy – klasická kancelář nemusí být vždy to pravé ořechové

Klasická kancelář má svá pro i proti. Na jednu stranu je výhodou, že máte reálné prostory, kde si můžete vybudovat vhodné zázemí nejen pro vás, ale i pro vaše zaměstnance, pokud se je chystáte mít (kanceláře, sociální zázemí atd.). To je samozřejmě nejvýhodnější jen v tom případě, kdy jste sami vlastníkem takové nemovitosti, kde si sídlo firmy zřídíte. Odpadají tak další náklady, které s provozováním sídla souvisí.

Ve většině případů si však musí podnikatel takový prostor buď koupit, nebo pronajmout. Ať tak či tak, oboje je investice, která pro řadu firem není příliš výhodná. Navíc když si takovou nemovitost koupíte a za nějaký čas vám její kapacita, případně umístění přestane vyhovovat, nebude jednoduché se jí zbavit. A dokud se jí nepodaří prodat, bude vás to stát další peníze za její udržování. Zároveň už ale budete muset platit nové prostory, do kterých svou firmu mezitím přesunete. To samé platí u pronajatých kanceláří, kde nemusí být zrovna snadné zrušení dlouhodobého pronájmu.

 

Sídlo firmy na adrese bydliště nebo virtuální kancelář?

Sídlo firmy doma

Zřejmě jedinou výhodou podnikání z domova je to, že vás zřízení sídla firmy i jeho provoz nestojí nic navíc. Máte své bydlení, svou adresu bydliště a jediné co uděláte je, že na něj zapíšete svou novou firmu. Co se týká rodinného domu, většinou to problém není, ale u bytu to nemusí být jednoduché. Často je nutné získat souhlas od ostatních nájemníků v domě, rovněž uvést firemní informace na vchodové dveře domu atd.

  • K negativům patří nejčastěji lokalita, protože ne každý byt je v atraktivní lokalitě, zejména pokud jde o periferie města či rodinný domek na vesnici. Navíc pro řadu klientů působí takové sídlo firmy neprofesionálně a může vaše potenciální klienty odradit od spolupráce s vámi. Myslete na to, že vás mohou navštívit nejen obchodní partneři a zákazníci, ale také úředníci z různých institucí.

Sídlo firmy v podobě virtuální kanceláře

Tato možnost se stala v posledních letech oblíbenou formou pro zřízení sídla firmy. Největší výhodou je stoprocentně cena. Zatímco za klasickou kancelář zaplatíte i desetitisíce měsíčně, ta virtuální vás vyjde na maximálně několik stovek za měsíc. Spousta specializovaných agentur dokonce nabízí virtuální sídlo k firmě zdarma až na několik let. Další výhodou je možnost výběru z více adres, včetně těch prestižních či něčím zajímavých, což může mít vliv na to, že vaše firma stoupne v očích budoucích i stávajících klientů a obchodních partnerů.

Samozřejmě, že virtuální kancelář má i své negativní ohlasy a to zejména jejich neoblíbenost na úřadech. Za to ovšem mohou pochybné firmy, které taková sídla zneužívají. Jestliže svou činnost provozujete standardně, nemusíte mít obavy. K negativům však patří i chybějící zázemí, tedy reálná kancelář, kam si třeba pozvete klienty, kteří nejsou fanoušky schůzek v restauracích a podobných zařízeních. Ovšem agentury (firmy) poskytující virtuální sídla počítají i s tím a pro takové případy mají v záloze kanceláře či zasedací místnosti určené ke krátkodobým pronájmům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *