Vyplňování dotazníků: dá se tak vydělat?

Dá se vyplňováním dotazníků opravdu vydělat, nebo se jedná pouze o další trik, jak důvěřivé lidi připravit o jejich čas a ve finále jim nic nedat?

Není žádným tajemstvím, že se dají pomocí internetu vydělat hezké peníze, množství podvodníků na českém ale i světovém internetu ovšem docílilo toho, že se ve společnosti šíří k těmto metodám nedůvěra, nebo naopak extrémní nároky. Jak je to v oblasti vyplňování internetových dotazníků veřejného mínění stručně shrneme v tomto článku.

Já vyplním, ty plať

Není od věci vysvětlit si k čemu tyto dotazníky vlastně slouží, a jak se připravují. Jinak řečeno: proč by vám někdo měl platit za projevení vašeho názoru? Sociologické výzkumy se na základě toho i rozlišují na dva typy: ten první je kvalitativní, s tím se na těchto internetových serverech nebo na ulici setkáte jen těžko, lidé do těchto dotazníků jsou pečlivě vybírání podle stanovených nekompromisních kritérií, lidí je k šetření méně, ale o to intenzivněji se zkoumají jejich názory na danou problematiku.

Tím druhým, na který se dnes spolu zaměříme, je kvantitativní, kdy se vezme co možná největší počet lidí, kteří už nejsou vybírání tak pečlivě – častou projdou pouze tzv. filtrovací otázkou, která ověří, zda se jich problematika alespoň vzdáleně týká. (například se nebudeme dotazovat školáka prvního stupně základní školy, koho má v plánu volit.) Tato šetření se provádí nejčastěji z reklamních, ekonomických či politických důvodů. Průzkumy si většinou zadají společnosti, které chtějí zjistit dejme tomu, jakou šanci by měl jejich nový výrobek na trhu. Test stvoří sociolog případně psycholog, společnost pak test zadá konkrétní tazatelské společnosti, která pro ně šetření provede a pak dá výsledky ve formě statistik. Tento proces je popsán jen příkladově a přibližně, některé společnosti si výzkumy provádí samy, některé tazatelské společnosti zase vyrábí testy atd. To je pro nás ale v tuto chvíli nepodstatné.

Nyní se už dostáváme do stádia, kdy se registrujete na nějaký náhodný internetový server, jako nový respondent. Má to cenu? Dostanete své peníze? Když to srovnáme s metodou vydělávání pomocí klikání na různé internetové bannery, vaše šance jsou mnohonásobně vyšší, jednak je v této branži méně podvodníků ze zcela logického důvodu a výdělky jsou vyšší. Na druhou stranu, žádná sláva to také zrovna není. Pokud máte dobré vyjadřovací schopnosti, nebojíte se komunikovat s lidmi a mnohdy oslovovat (otravovat) lidi na ulici, doporučujeme se spíše ucházet o pozici tazatele, jakmile nabudete nějaké zkušenosti nebo budete mít zkrátka jen štěstí, můžete se ucházet o místo jako brigádník v jedné z předních českých tazatelských společností a to už je pak o něčem jiném, mimoto tak získáte dobrou praxi pro budoucí povolání.

A kam se tedy můžete například registrovat, chcete-li získat nějakou peněžní odměnu nebo dárek za vyplňování formulářů? Tady je příklad dvou webů, které fungují přesně tak, jak jsme popsali výše:

 • onlinepanel.cz – různé odměny ve formě dárků převážně k počítači
 • CennéNázory – odměny se dají vybrat ve formě poukázek na nákupy v Tescu
 • www.mujpanel.cz – získané body lze směnit za věcné odměny nebo za peníze

Kristýna Jahnová

Rate this post

2 komentářů k Vyplňování dotazníků: dá se tak vydělat?

 1. Na http://www.mujpanel.cz nikomu nedoporučuji dotazníky vyplňovat. Odměny za vyplnění jsou často směšně nízké (často pouhá 1 Kč), odměnu vyplácejí (jestli vůbec, nemám zkušenost) až po nasbírání (500 Kč). A nyní se mi stalo, že jsem prošla celým dotazníkem a až na konci mi vyběhla zpráva, že počet respondentů byl již naplněn a tudíž nemám nárok na odměnu. A když jsem jim chtěla napsat rozhořčený mail na jejich kontaktní email info@mujpanel.cz, tak se několikrát email nepodařilo odeslat. Totéž se stalo, když jsem po chvíli hledání na internetu našla i jejich další email ibrs@ibrs.cz – taktéž nedoručitelná zpráva – vypadá to opravdu dost divně.

 2. Být vámi bych ty internetové dotazníky nechal na pokoji. Zkuste raději tohle:
  Navštivte moje osobní webovky: http://donkovi.wixsite.com/projectreview/uvod
  Zabývám se na nich internetovými výdělky a přivýdělky. Najdete na nich výčet různých možností, jejich ohodnocení, porovnání, varování před těmi špatnými a návody na ty dobré a fungující.
  Možnost registrace rovnou z mých stránek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.