Znáte australskou hypotéku? Možná se bude pro vaše záměry hodit

Znáte australskou hypotéku? Možná se bude pro vaše záměry hodit

Co je to australská hypotéka? Zjistěte to

Víte, jaká specifika má australská hypotéka? Čím je charakteristická a jaké jsou její unikáty? Pojďte se s ní seznámit i vy.

Americkou hypotéku všichni známe. Ale slyšeli jste už o australské hypotéce? Ano, také existuje a vlastně se jedná o typ hypotéky, kterou na český trh uvedla Hypoteční banka, a dokonce má tento název zapsán jako ochrannou známku u Úřadu pro ochranu duševního vlastnictví.

Jedná se o finanční produkt, který funguje na jednoduchém principu. Čím více peněz si klient od banky půjčí, tím větší slevu na úrokové sazbě získá. Jedná se tedy o hypoteční úvěr s degresivním výpočtem úrokové sazby. Australská hypotéka je tedy výhodná především pro ty, kteří si plánují půjčit vyšší obnos. Máte-li ambice koupit rezidenci za desítky milionů, pak je to hypotéka jako šitá na míru právě pro vás.

  • Čím víc peněz, tím menší úrok.
  • Lze využít na nákup nemovitosti, rekonstrukci i vybavení.
  • Hodí se pro větší investice, které chcete financovat zaráz.

Jak to funguje?

Degresivní výpočet úrokové sazby znamená, že se zvyšujícím se úvěrem klesá úroková sazba. Tedy při úvěru do jednoho milionu korun klient ušetří 0,1 procenta, nad jeden milion 0,2 procenta, nad dva miliony 0,3 procenta atd. Čím víc si půjčíte, tím méně ve výsledku bance zaplatíte navíc. Háček je však v tom, že podmínky australské hypotéky nejsou v ničem mírnější, než je tomu u jiných typů hypoték. To znamená, že pokud chcete získat vysoký úvěr, musíte také prokázat vysoké příjmy a mít dostatečné množství peněz našetřeno v hotovosti. Hypotéka se vám tedy tímto způsobem nijak nepřiblíží. Naopak pro nízké obnosy může být až nevýhodná.

Kdy je výhodná

Využití australské hypotéky může být výhodné tehdy, když plánujete sfouknout nákup i rekonstrukci bydlení najednou. Hypotéku lze totiž vzít i jako kombinovanou, tedy účelovou i neúčelovou. Zatímco účelovou část využijete na nákup konkrétní nemovitosti, kterou budete ve většině případů i ručit, část peněz můžete využít i na rekonstrukci, nákup vybavení, přístavbu apod. Získáte tak za krátkou dobu mnohem větší komfort bydlení a nebudete muset na nákup vybavení žádat o další separátní úvěr, který nemá tak výhodný úrok. Australská hypotéka také většinou nabízí fixaci na pět let, takže máte jistotu, že po tuto dobu se vám úroková sazba nepohne.

Udělat finální rozhodnutí, zda je taková hypotéka pro vás výhodná či nikoliv necháme na vás. Pomoci s rozhodováním vám může pomoci hypotéka kalkulačka. Ta srovnává různé nabídky od řady institucí a dle zadaných údajů vyhodnocuje vaše možnosti a hledá tu nejvýhodnější pro vaše potřeby a možnosti. Je ideální provést nejprve krátký průzkum doma u počítače, než vyrazíte do banky. Budete mít lepší informace a přehled o nabízených produktech a jejich výhodách i nevýhodách. Snadněji se zorientujete v názvech a možnostech, které vám bankéř nabídne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *