Duplicitní soubory – jak je vyhledat a odstranit

Duplicitní soubory – jak je vyhledat a odstranit

Duplicitní soubory mohou být žádoucí, pokud jsme si je vytvořili cíleně, například z důvodu zálohování. Co ale se soubory, které se v našem systému nacházejí hned několikrát, aniž o to stojíme? Zbytečně pak zabírají místo v interním úložišti, paměťové kartě nebo na pevném disku a přispívají ke zpomalování chodu celého zařízení. Existují ale cesty, jak si s nimi poradit.

Není duplicita jako duplicita

Duplicitní soubor může vzniknout záměrem, pokud se rozhodneme, že si vytvoříme například kopie fotografií stažených z mobilního telefonu na harddisk počítače. Často ovšem vytváříme duplicity naprostým omylem. Ruční vyhledávání a mazání je při počtech několika tisíc souborů, které se vám mohou celkem běžně v počítači nastřádat, velmi zdlouhavou činností.

Naštěstí existuje velké množství programů, které umí duplicitní soubory vyhledat a spolehlivě odstranit. Řada z nich je dostupná i jako freeware. Základní zásada pro práci s nimi je následující: Vždy se před provedením jakékoli akce přesvědčte, že se opravdu jedná o nepotřebnou kopii souboru. Obnova nechtěně smazaných dat bývá procesem komplikovaným s krajně nejistým výsledkem.

Nástroje pro odstranění duplicitních souborů ve Windows

Glary Duplicate Cleaner

glary duplicate cleaner

Aplikaci je možné používat a šířit zcela zdarma, už tímto faktem získává potenciál pro značnou oblibu mezi uživateli. Když k tomu navíc připočteme i velmi jednoduché ovládání, dostáváme do rukou skutečně mocný nástroj použitelný pro Windows.

Software umožňuje hloubkové scanování pevného disku a následné vyhledání duplicitních souborů. Ty dokáže najít na základě názvu, velikosti, data či CRC. Poradí si se všemi typy souborů od hudby přes fotografie až po dokumenty. Po prohlédnutí jejich umístění vám Glary Duplicate Cleaner sám nabídne i volbu k jejich smazání. Zároveň můžete omezit prohledávanou oblast pouze na konkrétní adresář na pevném disku.

Přehledné uživatelské rozhraní zpřístupňuje ovládání i méně zkušeným uživatelům, jimž by jinak mohlo být na překážku, že chybí lokalizace do češtiny a program je dostupný pouze v angličtině.

SearchMyFiles

search my files

Tento nástroj představuje efektivní alternativu ke klasickému vyhledávání integrovanému v systému Windows. Zvládá procházení všech typů souborů, a to jak pomocí znaků, tak i prostřednictvím nastavení dalších parametrů souborů. To mohou být atributy naposledy změněno či vytvořeno, případně poslední přístup, dále textový nebo binární obsah nebo velikost souboru.

Výsledek hledání je možné dále importovat do text/html/csv/xml výstupu nebo zkopírovat do schránky. Současně software lze používat jako portable verzi, to znamená, že si ho snadno uložíte na flash disk a nemusíte ho instalovat do systému. Díky tomu tak ani nezanechá stopy v registru počítače.

Anti-Twin

anti twin

Pro nekomerční použití je možné program využívat rovněž jako freeware. Anti-Twin nevyžaduje instalaci a je navíc lokalizován do češtiny, jeho použití je proto velmi snadné i pro naprosté laiky. Byť grafické rozhraní nijak nenadchne příznivce moderního software, svou funkci tato utilita plní na sto procent. Samozřejmě ale i v tomto případě platí, že je nutné s ním zacházet obezřetně, smazáním důležitých souborů můžete způsobit nestabilitu systému.

Poradí si s různými typy souborů včetně fotografií nebo hudby. Duplicity dokáže filtrovat na základě názvu a atributů, ale také podle obsahu.

Účinnou obranou proti neuváženému mazání je v první řadě funkce náhledu, která dovoluje si soubor před odstraněním prohlédnout. Dále můžete soubor pouze přesunout do koše a není nutné jej dávat pryč definitivně. V případě, že si tak později uvědomíte chybu a soubor budete chtít obnovit, nebude to žádný problém.

Duplicity však neobtěžují jen uživatele stolních počítačů a notebooků. Pořádek ve svých zařízeních si chtějí udělat i majitelé mobilních telefonů. Existuje proto jednak řada nástrojů, které slibují zrychlit jejich chod. Mezi jejich sekundární funkce patří kromě odstranění dočasných souborů právě i eliminování více stejných souborů. Mimo to vývojáři stále přicházejí i se speciálními utilitami, které jsou zaměřeny přímo na vyhledávání duplicit. Jak tedy na správné odstraňování nežádoucích souborů, které máme v mobilu několikrát?

Spíše než soubory v podobě fotografií zápolí mnoho majitelů s několikanásobným uložením téhož kontaktu. Také v tomto případě existují aplikace, které za vás problém vyřeší samy místo nepraktického ručního mazání.

Contact Optimizer

contact optimizer

Aplikace existuje jak pro zařízení se systémem Android, tak si můžete stáhnout i verzi pro iOS. Kompatibilní je navíc s Androidem již od verze 2.0, je tedy schopná fungovat i na většině starších zařízení. Contact Optimizer pro svůj chod na počátku bude vyžadovat udělení oprávnění ke čtení sms, jak si ale dále vysvětlíme, nemusíte z toho mít obavy.

Aplikace je schopna si rozdělit kontakty do tří oblastí – SIM, paměť telefonu a kontakty uložené do Google účtu. Ty umožňuje prohledat a automaticky vymazat duplicitní kontakty, případně zkontrolovat, kdy před smazáním nejprve dává uživateli možnost si duplicitní položky prohlédnout a až pak je můžete odstranit.

Doplňkový nástroj navíc umožní prozkoumat hovory a sms zprávy a neuložené kontakty případně nabídne k zapsání do telefonního seznamu. Jedná se o volitelnou funkci, kterou využívat nemusíte a není tak ani nutné utilitě udílet oprávnění ke vstupu do tohoto prostoru ve vašem telefonu. Největší nevýhodou tohoto nástroje je fakt, že v současné době je již placený.

Duplicitní Kontakty Remover

duplicitní kontakty odstranění

Aplikace je určena pro systém Android, vyžaduje systém ve verzi alespoň 4.0. Na některých starších přístrojích proto již nemusí fungovat. Dokáže scanovat telefon, detekovat duplicity, případně je vymazat. Zvládá tak udržovat v adresáři vašeho mobilu pouze jednu identickou kopii od každého čísla, přičemž celý proces je otázkou jediného kliknutí. Uživatelské rozhraní je velmi snadno pochopitelné.

V případě, že byste si navíc některý kontakt smazali omylem, dokážete jej s pomocí tohoto užitečného nástroje i zpětně kdykoli obnovit. Import odstraněných kontaktu probíhá do formátu VCF, následně je tento soubor uložen ve formě zálohy na SD kartu. V případě, že si nejste s odstraněním duplicit tak zcela jisti, dává tato utilita rovněž možnost si předem zazálohovat kontakty v původní podobě a mazat až poté. Zvyknout si budete muset na to, že obsahuje reklamy.

Ani ti z vás, kteří mají v telefonu duplicitní fotografie, hudbu či videa se nemusejí uchylovat k jejich odstraňování svépomocí. Existuje i další užitečný pomocník:

Duplicitní Media Remover

duplicitní media remover

Jde o jednoduchou aplikaci dostupnou na zařízeních s operačním systémem Android. Schopna je pracovat jak se soubory v interním úložišti zařízení, tak i s těmi, které jsou uloženy na SD kartě. Kontrolu duplicit si můžete naplánovat ve frekvenci jednou týdně, což opravňuje k jednomu scanování denně. Mimo ručního vyhledávání nabízí také průběžnou kontrolu, kdy vás sama upozorní na vznik duplicity.

Tím se znatelně zvyšuje efektivita používání této utility a usnadní se údržba celého zařízení. Vzhledem k tomu, že je aplikace dostupná zdarma, počítejte s tím, že obsahuje reklamy. I tak je nicméně její použití velmi komfortní díky přehlednému uživatelskému rozhraní.

Pozor, pokud se rozhodnete jednou soubory odstranit, aplikace nenabízí možnost je zpětně obnovit. K případné záchraně dat byste museli použít jiné dostupné nástroje. Ani tak ovšem samozřejmě nemáte záruku, že se vám to úspěšně podaří. Proto bedlivě přemýšlejte nad tím, co mažete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *