Jak funguje Spotify

Jak funguje Spotify

Rádi byste si stáhli věhlasnou aplikaci Spotify, ale nevíte, jak funguje? Přečtěte si náš článek věnovaný této světoznámé službě. Dozvíte se nejen, na jakém principu je Spotify postavena, ale také jakou má historii a co může svým uživatelům nabídnout.

Jak funguje Spotify

Co je to Spotify

Spotify je hudební služba, nabízející streamování nebo podcasting hudby od vybraných vydavatelství, jako je například Sony, Warner Music, EMI či Universal Studio. V aplikaci Spotify si můžete on-line pouštět písničky z celého světa a stahovat si je do telefonu, tabletu či počítače.

Hudbu však nelze stahovat do mp3 přehrávače, protože je nutné mít pro její spuštění nainstalovanou a měsíčně placenou aplikaci. Spotify funguje na dva způsoby, můžete jej využívat omezeně zdarma nebo si jej platit a využít jeho možností naplno a bez reklam. Závisí pouze na vás, kterou možnost preferujete. Pokud si nejste jistí, zda chcete za tuto aplikaci platit, můžete využít nabídku vyzkoušení placené verze na měsíc zdarma.

Historie Spotify

Společnost Spotify Ltd. vznikla v dubnu 2006 ve Švédsku, sídlo má ve Stockholmu. O dva roky později, konkrétně 7. října 2008 byla vytvořena stejnojmenná služba. Aplikace Spotify je dostupná v západní Evropě, v Severní Americe, Jižní Americe i v Oceánii. Společnost Spotify se pyšní více než 70 miliony platícími uživateli.

Jak funguje Spotify zdarma

Nechcete-li za poslech hudby platit, vyzkoušet můžete Spotify zdarma. Jedná se o datově omezený poslech, ale k dispozici máte celou databázi hudby. Vybírat tedy můžete z nekonečného množství interpretů, alb i názvů písniček. Nevýhodou je, že budete mít poslech hudby proložen reklamami, které jsou přítomné pouze u služby Spotify zdarma. Navíc, vnímáte-li hudbu citlivěji, poznáte také nižší kvalitu – z důvodu maximálního toku dat 160 kbps/s.

Další nevýhodou je možnost pustit si hudbu pouze online, u verze zdarma si ji nemůžete stáhnout a poslechnout později, když nebudete připojeni k internetu. Jednoduše řečeno, pokud nebudete připojeni na internet, nemůžete ani poslouchat hudbu. Při poslechu jednotlivých alb se také setkáte s tzv. shuffle módem, který určuje pořadí jejich poslechu. To jsou všechna omezení verze zdarma, která pravděpodobně nebudou ideální pro náročné posluchače a uživatele aplikací. Pokud si však vystačíte s širokou databází hudby a máte k dispozici wifi nebo bohatý datový balíček, verze zdarma pro vás může být ideální volbou.

Jak funguje Spotify

Jak funguje placená verze Spotify

Placená verze Spotify obnáší uhrazení určité částky každý měsíc z vaší platební karty. Peníze se strhávají automaticky, měsíční paušál nepřesahuje 500 korun. V placené verzi naleznete širokou databázi hudby a to ve stejném množství, jako ve verzi zdarma. Co však není stejné, je kvalita hudby, která se u placené verze pohybuje až ve 320 kbps/s. U placené verze si navíc můžete sami určovat pořadí přehrávaných alb.

Další výhodou placené verze je zmizení veškerých reklam a možnost offline režimu. Nyní můžete poslouchat hudbu i bez připojení k internetu a nevyčerpáte si svá data či nemusíte hledat wifi. V době, kdy jste online, si můžete vybranou hudbu uložit a vytvořit si offline playlist. Přehrát ji pak můžete kdykoliv.

Alba, která jste si uložili, můžete také dle libosti smazat. Zmizí pouze z vašeho playlistu, v databázi nadále zůstávají. Pokud byste se k nim chtěli do budoucna vrátit, opět je možné si je uložit nebo poslechnout online. Pokud však Spotify přestanete hradit, všechna uložená alba ihned zmizí. Měsíční nájem tedy slouží pouze k poslechu hudby online i offline, ale jenom když jej poctivě hradíte. Ukončíte-li předplatné, všechny výhody jsou nekompromisně zrušeny.

Spotify a rádio

V placené verzi Spotify máte k dispozici také rádio, ve kterém můžete tvořit své vlastní playlisty. Aplikace se postará o přehledné uspořádání, díky kterému se vám bude hudba v rádiu řadit a vyhledávat sama. S rádiem tak nebudete mít vůbec žádné starosti, pouze si budete užívat svou oblíbenou muziku.

Jak funguje Spotify

Spotify a sociální sítě

Třešničkou na dortu je možnost propojení Spotify s Facebookem a sdílení ukázek své oblíbené hudby. Můžete tak svým přátelům doporučit ty nejlepší hudební pecky. Stejně tak lze Spotify propojit s Last.fm či App finder.

Pokud vám nestačí samotné sociální sítě jako je Facebook nebo Instagram, a rádi byste se sdružovali také prostřednictvím aplikace Spotify, ani to není nemožné. Prostřednictvím aplikace je možné komunikovat s ostatními uživateli, vyhledat své přátele a kontaktovat je nebo sdílet oblíbenou hudbu a sledovat co poslouchají.

Chcete-li si Spotify vyzkoušet na měsíc zdarma, musíte jej nejprve propojit s vaší platební kartou. První měsíc bude samozřejmě zdarma, ale následně se bude strhávat měsíční paušál a to i v případě, pokud už o Spotify zájem nemáte. Musíte si tedy pohlídat měsíční lhůtu a nechcete-li pak již aplikaci využívat, je nutné ji ihned odinstalovat.

Jakou hudbu naleznete na Spotify?

Spotify vám poskytne přístup až k milionu skladeb. Svou oblíbenou hudbu zde najde opravdu téměř každý. Kromě zahraničních písní zde naleznete i českou hudbu v mnoha žánrech. Na své si přijdou i milovníci klasické české hudby nebo českých lidových písniček.

Jaké jsou výhody Spotify

Spotify nabízí nespočet výhod, a to zejména jedná-li se o placenou verzi. Ta je totiž bez reklam a nabízí vysoce kvalitní muziku, k poslechu kdykoliv a kdekoliv na světě.

Oproti jiným streamovacím službám tkví výhoda Spotify zejména v přehledně uspořádané databázi hudby z celého světa. Aplikace se postará o úhledné seřazení písniček, ve kterém se oblíbená hudba hledá jedna báseň. Pokud využíváte placenou verzi, není nic jednoduššího než si oblíbenou muziku stáhnout do telefonu a poslechnout si ji kdykoliv chcete. Také jistě oceníte již výše zmíněné propojení s ostatními uživateli této aplikace nebo vašimi přáteli.

I neplacená verze, která však představuje i nějaké ty nevýhody, vám může nabídnout přístup k hudbě z celého světa, a to bez omezení. Mezi nevýhody u neplacené verze pak patří nemožnost stahování písniček či alb, nižší kvalitu hudby a přehrávání hudebních alb v automatickém pořadí. Významnou nevýhodu pak představují již zmíněné reklamy.

jak funguje Spotify

Jak se platí za Spotify?

Spotify se platí z vaší propojené platební karty, a to automaticky každý měsíc. Poprvé vám stačí kartu s aplikací propojit a máte vystaráno. Každý měsíc se vám z karty strhne určitá částka. Pokud však již nechcete služby Spotify využívat, nezapomeňte aplikaci odinstalovat. To platí i při využívání placené verze na měsíc zdarma, kdy si chcete Spotify pouze vyzkoušet. V případě, že vám nebude vyhovovat, je nutné aplikaci ještě ten měsíc odinstalovat, aby se vám nestrhl paušál za další měsíc.

Chcete-li si pouze nastahovat oblíbenou hudbu a poté aplikaci odinstalovat, bohužel vám pak písničky v telefonu nebo počítači nepůjdou přehrát. Aplikace je nastavená tak, že lze poslouchat hudbu pouze v případě, máte-li aplikaci nainstalovanou a propojenou s účtem. Případně můžete mít k dispozici neplacenou verzi, u které však naopak nelze stahovat hudbu vůbec.

Závisí na každém, zda chce investovat do poslechu hudby a užít si její kvalitu, včetně velkého množství výběru, nebo si raději zvolit jiný způsob vychutnávání oblíbené muziky. Je nutné brát v potaz, že ačkoliv do aplikace Spotify investujete každý měsíc určitou částku, když ji odinstalujete, nemáte vůbec nic. Také je však pravdou, že hudební styl se u každého neustále mění a v případě Spotify máte k dispozici stále nové a nové hudební hity.

1 komentář k Jak funguje Spotify

  1. Ahoj, nevite nekdo, jak nastavit aby se me hudba ukladala na SD kartu a ne do interniho uloziste telefonu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *